Dzień Patrona w roku szkolnym 2012/2013

,,Jan Paweł II – miłośnik gór

Dzień Patrona w ZPS w Przewłoce

,,Góry pozwalają doświadczyć trudu wspinaczki, strome podejścia kształtują charakter, kontakt z przyrodą daje pogodę ducha.”

                                                                                                                                                                                             (Jan Paweł II)

Papież Jan Paweł II, Patron naszej placówki, jeszcze jako Karol Wojtyła przemierzył większość szlaków beskidzkich i tatrzańskich. W wielu miejscach spotykamy ślady Jego bytności, istnieją szlaki papieskie, prowadzące Jego ścieżkami, a on sam mówił z miłością: ,,Człowiekowi potrzebne jest piękno krajobrazu i dlatego nic dziwnego, że ciągną tutaj ludzie z różnych stron Polski.”

Papieskie wędrowanie zainspirowało uczniów, nauczycieli i rodziców ZPS w Przewłoce do tego, by tegoroczny Dzień Patrona przebiegł pod hasłem górskiej wędrówki, podróży po miejscach z Nim związanych, datach i…zabawnych historiach.

Uroczyste otwarcie obchodów Dnia Patrona nastąpiło po Mszy Świętej w kaplicy w Przewłoce. Mszę celebrował ks. Norbert Teratycki.

Dalsza część uroczystości odbyła się w murach szkoły. W imieniu pani dyrektor wszystkich zebranych powitał p. Adam Krzewski. Obecnością zaszczycili nas: ks. Norbert Taratycki, Burmistrz Parczewa p. Paweł Kędracki, dyr. Powiatowej Biblioteki Publicznej – Centrum Kultury w Parczewie – p. Bogumiła Sarnowska, dyr. SP nr 2 w Parczewie – p.  Marianna Soproniuk, dyr. Szkoły Podstawowej w Brzostówce – p. Małgorzata Krzewska, były dyrektor szkoły – p. Władysław Rzemieniecki, emerytowani nauczyciele,  bibliotekarz Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej filii w Przewłoce – p. Jolanta Pawelec, uczniowie i nauczyciele z SP w Kolanie, SP w Dawidach, SP w Brzostówce, SP  nr 1 i SP nr 2 w Parczewie.

W atmosferę wspomnień o Patronie wprowadziła prezentacja multimedialna pt. ,,Lolek – gdy byłem małym chłopcem”.

Punktem kulminacyjnym był Turniej Wiedzy, do udziału w którym zgłosiły się drużyny z zaprzyjaźnionych szkół. Naszym celem jako organizatorów było ożywienie i uatrakcyjnienie obchodów Dnia Patrona, dlatego wśród zadań konkursowych znalazły się: kalambury, puzzle, kalendarium życia Jana Pawła II, gwara góralska, konkurencja ,,Jaka to melodia?”.  Emocji i zabawy było co niemiara, zawodnicy połknęli bakcyla współzawodnictwa, co widać było na rozemocjonowanych twarzach. Publiczność kibicowała wszystkim uczniom i wytrwale zagrzewała do walki. W trakcie obrad jury zespół wokalny przy akompaniamencie p. A. Krzewskiego prezentował utwory muzyczne. Podczas przerwy można było obejrzeć wystawy o Janie Pawle II oraz pokonkursową wystawę prac plastycznych laureatów konkursu ,,Jan Paweł II – miłośnik gór”.

Kolejnym, bardzo miłym punktem programu tegorocznych obchodów Dnia Patrona było rozstrzygniecie konkursów: plastycznego  oraz Dyktanda Papieskiego. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy.

W Turnieju Wiedzy zwyciężyła SP nr 2 w Parczewie.

Zwycięzcy pozostałych konkursów:

Dyktando Papieskie

I miejsce:

 • Eliza Choroń klasa VI a SP 1
 • Monika Burzec klasa VI SP Dawidy

II miejsce:

 • Magdalena Czech klasa V c SP 1
 • Natalia Kalisz klasa V a SP 2
 • Julia Robak klasa V a SP 2

III miejsce:

 • Ada Rojewska klasa VI d SP 1
 • Magdalena Burzec klasa VI SP Kolano
 • Jakub Czech klasa VI d SP 1

 

Międzyszkolny Konkurs Plastyczny

,,Jan Paweł II – miłośnik gór”

KLASY  I – III

I miejsce – Jakub Bojko kl. I SP Dawidy

I miejsce – Mikołaj Kowalik kl. II c SP 2

II miejsce – Karolina Hordejuk  kl. I ZPS Przewłoka

III miejsce – Gabriela Szczepaniuk  kl. II c SP 2

Wyróżnienia

 • Malwina Kozioł kl. II c SP 2
 • Gabriela Kurowska kl. I ZPS Przewłoka
 • Magdalena Dzyr kl. I SP Dawidy

KLASY  IV – VI

I miejsce – Julia Turek  kl. IV ZPS Przewłoka

II miejsce – Amelia Szafran SP Brzostówka

III miejsce – Marzena Mikitiuk kl. VI b SP 2

Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do uczestnictwa w kolejnej edycji konkursów w przyszłym roku.

Dalszą część programu zdominowała muzyka na instrumentach góralskich, którą prezentował p. Jacenty Ignatowicz – instrumentalista, pedagog i badacz kultury góralskiej. Zachwyciła nas gra na piszczałkach, fujarkach, okarynach, gęślach i rogach! Gość z humorem opowiadał gawędy i humoreski.

Na tym zakończył się dzień pełen wspomnień, góralskiego dowcipu i muzyki. Co powiedziałby Lolek – Karol Wojtyła, gdyby był z nami? Może:

– ,,Pilnujcie mi tych szlaków, ja tu jeszcze przyjadę w spokojniejszym czasie.”

Odpowiedzielibyśmy:

– ,,Przypilnujemy, mimo że to nie góry, lecz malownicza Przewłoka…”

 

Opr. U. Bzówka, A. Puła