Kubusiowi Przyjaciele Natury

Nasze przedszkole wzięło udział w realizacji ekologicznego programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Jest to program edukacyjny skierowany do przedszkoli w całej Polsce. Jego celem jest ukazanie dzieciom piękna przyrody oraz nauczenie ich, jak ją szanować i chronić.

Bohaterem programu był Kubuś, który pokazywał dzieciom piękno natury  i uczył jak ją chronić. Dzieci poznawały rośliny i zwierzęta, uczyły się szacunku i ekologicznych zachowań: jak zachowywać się na łonie natury, jak ważna jest segregacja śmieci i dokładne zakręcanie kranu, jak zdrowo się odżywiać jedząc codziennie warzywa i owoce. Cały rok systematycznie wychodziły na wycieczki i spacery, podczas których obserwowały okolicę i zwracały uwagę czy widać troskę mieszkańców o naturę. Podczas dokarmiania ptaków zimą  kształtowano u dzieci odpowiedzialność oraz wrażliwość na losy zwierząt i ptaków.

Dzieci dbały o kącik przyrody, uprawiały w nim roślinki, sadziły cebulki na szczypiorek, siały rzeżuchę oraz  prowadziły obserwacje.

Bardzo uroczyście powitały Pierwszy Dzień Wiosny, śpiewając piosenki o tematyce wiosennej i radosnymi okrzykami żegnały Marzannę, symbol zimy. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do sprzątania placu zabaw oraz utrwaliły zasady właściwej segregacji śmieci. W programie również aktywnie uczestniczyli rodzice, którym przekazano książeczki z zadaniami do wykonania wspólnie z dziećmi w domu
Na koniec akcji otrzymaliśmy  Certyfikat: „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Radość na twarzach dzieci i ogromne zaangażowanie podczas zajęć utwierdziły nas, iż proponowane działania były atrakcyjne, wyzwalały aktywność przedszkolaków, pozwalały poprzez zabawę przemycić trudne zagadnienia związane z ekologią i zdrowym sposobem odżywiania.

 

Opracowanie: Renata Kamińska,

koordynator programu

 

 

(2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11) (12) (13) (14) (15) (16) (17) (18) (19) (20) (21) (22) (23)(1)