Wycieczka do Kozłówki

W ramach programu edukacji ekologicznej “Gramy w zielone” dnia 26.09.2014 odbyła się wycieczka klas I, II i III do Kozłówki.

Znajduje się tam XVIII-wieczny pałac, który w czasach swojej świetności należał do rodu Zamoyskich. Tę najlepiej zachowaną w Polsce rezydencję arystokratyczną zbudowano w stylu późnego baroku. Obecnie w budynku znajduje się muzeum z bogatym wnętrzem pełnym cudownych mebli i porcelany. Pałac otacza zadbany ogród. Ogród do dziś zachował swój dawny układ.

Od strony wschodniej rozpościera się ogród nawiązujący jeszcze w swych podziałach do renesansowego układu kwaterowego, którego głównym elementem jest salon z symetrycznie ukształtowanymi parterami, obwiedzionymi opaskami z bukszpanów i róż. W głębi salon ten staje się nieco węższy, z półkoliście zakończonym parterem. Drzewostan parku w Kozłówce stanowią przede wszystkim lipy i klony, ale są tu też i dęby, z których jeden, rosnący na dziedzińcu, jest pomnikiem przyrody, kasztanowce, graby, sosny i świerki, topole i brzozy. Niewiele jest już w Europie miejsc, gdzie można zobaczyć tak dorodne wiązy.

 

Niżej prezentujemy zdjęcia z wycieczki:

DSCF5909 DSCF5912 DSCF5915 DSCF5926 DSCF5919 DSCF5918