Planetarium

23 czerwca 2015 |

Dnia 22 czerwca odbyła się nietypowa lekcja astronomii w naszej placówce. Ogromny przenośny namiot sferyczny, który rozłożony został na sali gimnastycznej dostarczył sporo „kosmicznych wrażeń”. Będąc we wnętrzu dużej kopuły uczniowie poznawali kosmos, nasz układ słoneczny konstelacje gwiazd, gwiazdozbiory itd.

 

Najmłodsi uczniowie w sposób przyjemny i z zaciekawieniem poznali Układ Słoneczny, z kolei dla starszych była to okazja do pogłębienia i usystematyzowania swojej dotychczasowej wiedzy o Kosmosie oraz odbycia cudownej podróży po niebie.

 

DSCF7432 DSCF7442 DSCF7452 DSCF7455 DSCF7465 DSCF7475 DSCF7466

Mobilne planetarium „ARIES” powstało w roku 2011, w 4-setną rocznicę urodzin Wielkiego Polskiego Astronoma – Jana Heweliusza, który jest patronem założonego w roku 1994 Koła Miłośników Astronomii w Urzędowie. Planetarium o średnicy 5m i wysokości 3 metrów, to niezwykłe miejsce dzięki któremu jak za skinieniem czarodziejskiej różdżki, znajdziemy się jakby w centrum Wszechświata! Otoczą nas planety, gwiazdy, mgławice, galaktyki, tak odległe, że nawet nasza wyobraźnia nie jest w stanie do nich dotrzeć. Odbędziemy podróż do najdalszych zakątków Kosmosu, której początkiem jest nasz dom – Ziemia. Odwiedzimy naszą rodzinę – Układ Słoneczny, sąsiadów z Drogi Mlecznej, odległe Galaktyki – nowe, jeszcze niezbadane ciała niebieskie. To dzięki seansom w przenośnym planetarium staniemy się odkrywcami nowych światów poznając np. zasadę działania teleskopu.
  Przenośne planetarium nastawione jest na krzewienie wiedzy astronomicznej we wszystkich typach placówek edukacyjnych. Seanse są zintegrowane z obowiązującym programem nauczania i dostosowane do wieku odbiorców. Pokazy adresowane są do wszystkich grup wiekowych: od przedszkolaków po seniorów! Czas trwania seansu to około 30 minut. Seansom towarzyszy wystawa meteorytów. 

źródło:

www.joziowazagroda.pl