Wycieczka rowerowa nad Jezioro Obradowskie

02 czerwca 2015 |

Dnia 1 czerwca uczniowie klasy III, IV, V, i VI wraz z opiekunami p. Wandą Korneszczuk, p. Magdaleną Oleksiewicz, p. Iwoną Rojewską, p. Agnieszką Puła oraz p. Adama Krzewskiego (wprawdzie nie rowerem, lecz samochodem) udali się na wycieczkę rowerową. Celem podróży było Jezioro Obradowskie.

Rezerwat ten otaczają torfowiska typu przejściowego i wysokiego. Drzewostan tworzą: sosna pospolita, brzoza brodawkowata, olsza czarna, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, brzoza omszona i osika. Z roślin rzadkich występują tutaj: wierzba lapońska, wierzba śniada, brzoza niska, turzyca dwupienna i strunowa, rosiczka długolistna i widłak torfowy. Teren rezerwatu zasiedla również wiele gatunków zwierząt. Występują tu: zaskroniec i jaszczurka zwinka oraz coraz rzadziej spotykana żmija zygzakowata. Najbardziej liczną grupą zwierząt są ptaki: orlik krzykliwy, gnieżdżący się w sąsiedztwie rezerwatu, a w niedostępnych, podtopionych obszarach występuje żuraw. Podmokłe lasy rezerwatu są często odwiedzane także przez łosie i dziki. Dzięki zbudowanej w ostatnich latach kładce przez torfowisko możliwe jest podziwianie niezwykłych walorów krajobrazowych i przyrodniczych rezerwatu oraz prowadzenie edukacji przyrodniczej.

Następnym punktem wycieczki było ognisko.

Zmęczeni (pokonali w sumie 38 km), ale wzruszeni wrócili do szkoły. Na pewno na długo zapamiętają tę wycieczkę. To był bardzo miło spędzony czas.

 

DSCF7282 DSCF7288 DSCF7281 DSCF7280 DSCF7289 DSCF7272 DSCF7283  DSCF7271 DSCF7267 DSCF7260 DSCF7254