Informacja 14 października 2024 r.

Informujemy, że 14 października 2024 r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.

W tym dniu szkoła zapewnia opiekę na świetlicy szkolnej w godz. 7.00-15.00.

W tym dniu nie będzie również organizowany dowóz uczniów.


3- dniowa wycieczka kl. 7b

W dniach 1-3 października 2024r. uczniowie klasy 7b wzięli udział w wycieczce do Zatora, Oświęcimia, Wygiełzowa i Wadowic. Pierwszego dnia udaliśmy się do niezwykłego miejsca – głównej atrakcji naszego wyjazdu. Stanowił ją największy w Polsce park rozrywki. Wspaniałe rollercoastery spowodowały, że kilka godzin przeznaczonych na pobyt w Energylandii minęło w mgnieniu oka. Drugi dzień to zwiedzanie Muzeum Pamięci Auschwitz – Birkenau, byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. To miejsce upamiętniające mord na ludziach tam osadzonych. Szacuje się, że liczba uwiezionych wynosiła około 1,3 mln osób, zabitych natomiast 1,1 mln. Nazwy Auschwitz Birkenau to niemieckie odpowiedniki polskich: Oświęcim i Brzezinka.  Jest to jedyny obóz koncentracyjny, który znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wizyta w autentycznym Miejscu Pamięci była dla wszystkich uczestników wyjazdu unikatowym doświadczeniem edukacyjnym, niecodzienną lekcją historii oraz niezwykłym przeżyciem. Była również okazją do uświadomienia sobie niszczącej siły totalitaryzmu oraz budowania w sobie sprzeciwu wobec wszelkich przejawów nienawiści.

Następnie udaliśmy się do skansenu w Wygiełzowie. Początki tego parku sięgają 1968 roku, kiedy to u podnóża góry zamkowej z ruinami średniowiecznego zamku Lipowiec zaczęto budować skansen. Na terenie skansenu o powierzchni 5,3 ha znajduje się 25 cennych zabytków  budownictwa drewnianego, nie licząc małej architektury. Są to m. in.  zagrody chłopskie z sadami i ogródkami kwiatowymi, obiekty związane z wiejską produkcją rzemieślniczą, kościół z dzwonnicą, zespół małomiasteczkowy i inne przykłady architektury wsi nadwiślańskiej.

Trzeciego dnia wycieczki udaliśmy się do Domu Papieskiego św. Jana Pawła II. Wizyta w tym muzeum zrobiła na wszystkich olbrzymie wrażenie. Przechodząc przez kolejne fragmenty ekspozycji przypominające etapy życia i działalności św. Ojca Świętego, można poznać Wadowice z początku XX w., zwiedzić mieszkanie, w którym urodził się i mieszkał Karol Wojtyła do 18-ego roku życia, obejrzeć ekspozycje poświęcone jego życiu i działalności jako kapłana, biskupa, papieża, przyjaciela młodzieży, podróżnika, narciarza. Muzeum jest bardzo nowoczesne, multimedialne i każdy – dorosły i dziecko – znajdzie tam dla siebie coś niezwykłego i ciekawego. Na koniec była możliwość zakupu słynnych kremówek papieskich oraz pamiątek. Wycieczka była pełna zadumy i refleksji, ale nie brakowało także rozrywki i dobrego humoru (zwłaszcza w trakcie wieczornych zabaw integrujących klasę). Serdeczne podziękowania od klasy na ręce opiekunów: p. Wiesławy Kopik i p. Michała Ignatiuka.


Europejski Dzień Języków w SP2 Parczew

W 2001 roku Rada Europy ogłosiła dzień 26 września Europejskim Dniem Języków.

Celem tej inicjatywy jest ukazanie różnorodności językowo-kulturowej naszego kontynentu oraz wspieranie nauki języków obcych.

Z tej okazji klasa 5b – Ewa, Nadia, Oliwia, Julia, Eliza, Karol, Oskar, Wojtek,   oraz 5a grupa rozszerzona – Kornelia, Nina, Szymon, Gabriel, Maciej  przygotowali  program artystyczny pt. „Warto uczyć się języków obcych”, aby pokazać, jak trudno jest podróżować po świecie nie znając języków, a przy tej okazji podkreślić ważność nauki języka angielskiego. Podczas przedstawienia zaprezentowano scenki, wierszyki i piosenki w celu zmotywowania uczniów do nauki języków obcych. Na zakończenie uroczystości mogliśmy wysłuchać popisu wokalnego naszych szkolnych talentów z klasy VII b  – Alicji i  Aleksandry oraz Joanny z klasy VIII b.


PIERNIKOWY KIERMASZ

25 i 26 września odbył się „Piernikowy Kiermasz”. Uczniowie starszych klas pod opieką pań katechetek Joanny Borowicz i Anny Iżko prowadzili Kiermasz ciastek, którego celem była pomoc tym, którzy ucierpieli w powodzi. Udało nam się zebrać 1283zł.🙂 Pieniądze zostaną przekazane na konto Caritas.

Dziękujemy bardzo Rodzicom, Uczniom i Nauczycielom za tak wielkie zaangażowanie!


Va i Vb w Łodzi

20.09.2024 odbyła się wycieczka klas V do Łodzi. Uczniowie zwiedzili tam Orientarium ZOO- najnowocześniejszy kompleks prezentujący faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej. Uczestnicy mieli szansę zobaczyć kąpiel największego słonia indyjskiego w Europie, rekordowych rozmiarów krokodyla, krytycznie zagrożone w naturze orangutany sumatrzańskie oraz podwodny tunel, z którego podziwiać można przepływające nad głowami rekiny i płaszczki   a także  wiele innych atrakcji.

Następnie wszyscy  udali się na zwiedzanie Łodzi filmowej. Dla podkreślenia związku miasta z dziejami polskiego filmu i kina w sercu miasta, na ulicy Piotrkowskiej postanowiono stworzyć polski odpowiednik hollywoodzkiego „Chodnika Sławy” – Łódzką Aleję Gwiazd.  Spacerując,  uczniowie mogli zobaczyć i gwiazdy upamiętniające reżyserów, operatorów, twórców muzyki filmowej oraz aktorów. Na dobranockach o Misiu Uszatku, Misiu Colargolu i Zaczarowanym Ołówku wychowały się pokolenia Polaków. Co łączy te bajki? Wszystkie powstały w Łodzi. Przechadzając się Szlakiem Łodzi bajkowej w przestrzeni miasta uczestnicy podziwiali małe pomniki  bajkowych bohaterów, które  przypominają o dorobku łódzkiej animacji. Na koniec uczniowie udali się do parku rozrywki Mandoria, gdzie radośnie spędzili czas.


ZŁOTE GODY PAR MAŁŻEŃSKICH Z GMINY PARCZEW

Dnia 19 września 2024 roku zespół „Trója na szynach” wystąpił z krótkim montażem słowno – muzycznym w Urzędzie Miejskim z okazji „Złotych Godów” par małżeńskich z gminy Parczew.

W podziękowaniu za występ otrzymaliśmy dużą paczkę cukierków. 


Drugoklasiści w Bałtowie

Dnia 5 czerwca 2024 r. uczniowie z klas II a i II b wraz z opiekunami p. Iwoną Kopińską, p. Anną Hordejuk, p. Katarzyną Karpińską i p. Kamilą Siarkowską wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Parku Jurajskiego w Bałtowie. Podczas spaceru przez park dzieci mogły podziwiać rekonstrukcje dinozaurównaturalnej wielkości. W Muzeum Jurajskim zobaczyły skamieniałości, ponad 4- metrowy szkielet plezjozaura, kości dinozaurów, szczątki morskich gadów, zęby rekinów, koralowce i głowonogi.Wielką atrakcją był Zwierzyniec Bałtowski Górny i przejażdżka amerykańskim schoolbusem pomiędzy stadami dzikich zwierząt współcześnie żyjącymi rozmieszczonymi na wielohektarowym terenie – tzw. Safari. W dolnej części Zwierzyńca można było zobaczyć ciekawe gatunki ptaków i ssaków.Kolejnym punktem pobytu była Wioska Czarownic, czyli magiczne miejsce zwane Sabatówką, zaś na Słowiańskim Wzgórzu dzieci poznały codzienne życie dawnych Słowian. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa ,,Polska wMiniaturze” przedstawiająca zamki, pałace, kościoły wybudowane w Polsce na przestrzeni wielu setek lat.Rozrywką okazał się Park Zabaw z licznymi atrakcjami, a uwieńczeniem wycieczki było zakupienie przez dzieci drobnych pamiątek. Piękna pogoda, miła atmosfera, a także moc atrakcji wprawiły w wyśmienite humory uczestników wycieczki, którzy po całym dniu wrażeń, z Krainy Dinozaurów zmęczeni, ale szczęśliwi wrócili do domów.

Iwona Kopińska