„Apteczka pierwszej pomocy emocjonalnej”

APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ to program profilaktyki uniwersalnej i promocji zdrowia realizowany w naszej placówce.

Gdy coś nam dolega sięgamy do apteczki pierwszej pomocy medycznej. A jak możemy pomóc sobie lub komuś, kto czuje się zraniony, czy przeżywa trudne momenty?

Podczas spotkań wspólnie z uczniami zastanawiamy się, co jest ważne dla zdrowia emocjonalnego i dobrego funkcjonowania, dzieci tworzą i wyposażają swoje Apteczki. Uczymy dzieci optymizmu i radzenia sobie z przeciwnościami.

Program jest adresowany do dzieci w wieku 8-12 lat. Nauczyciele – realizatorzy prowadzą zajęcia omawiając następujące zagadnienia:

  1. Apteczka skarbówjak leczyć rany duszy?
  2. Optymizmmyśl pozytywnie, wtedy jest łatwiej!
  3. Przyjaźńokazuj miłość i przyjaźń!
  4. Kreatywnośćucz się całe życie, odkrywaj i wzmacniaj swoje talenty!
  5. Wytrwałość nie poddawaj się, sukces w życiu to bieg na długi dystans!
  6. Zdrowie fizycznedbaj o zdrowie i ćwicz codziennie – to poprawia samopoczucie!
  7. Szczerośćnie komplikuj niepotrzebnie swojego życia!
  8. Życzliwośćpróbuj zrozumieć i wspierać innych!
  9. Wdzięcznośćokazuj wdzięczność za wszystko, co cię spotyka!
  10. Marzeniawyznaczaj sobie cele i podążaj za marzeniami!

Celem programu APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ jest rozwijanie w dzieciach podstawowych umiejętności społecznych i emocjonalnych oraz przygotowanie do radzenia sobie z trudnościami. Korzystając z założeń psychologii pozytywnej, sformułowanych przez amerykańskiego psychologa Martina E. P. Seligmana, przyjęto, że optymizmu można się nauczyć, a postawa optymizmu może prowadzić do szczęśliwego i satysfakcjonującego życia.

Realizacja programu powinna przyczynić się do rozwijania w dzieciach umiejętności radzenia sobie ze stresem i trudnościami poprzez budowanie pozytywnych przekonań, wiary w siebie i zrozumienia dla innych.

Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej jest potrzebna, by pomóc nie tylko leczyć rany duszy, ale również by odzyskać dobry humor, nadzieję i nabywać odporność psychiczną. Chcemy uczyć dzieci optymizmu, wiary we własne siły i umiejętności radzenia sobie z trudnościami.

Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie www.pozytywnaedukacja.pl

E. Furman, B. Lipińska


„Moc Prezentów” UNICEF

Proces wsparcia projektu Prezenty bez Pudłajest niezwykle prosty. Każdy darczyńca może osobiście wybrać konkretny produkt, który chce podarować. Odbywa się to za pośrednictwem strony, gdzie na bieżąco aktualizowana jest lista najbardziej potrzebnych artykułów. Obecnie najczęściej ofiarowywane są: pojemniki na wodę , apteczki pierwszej pomocy, produkty dedykowane w walce z niedożywieniem,czy pakiety szkolne. Należy podkreślić fakt, że tak naprawdę każdy wybór jest trafiony i stanowi namacalną rzeczową pomoc. Beneficjenci otrzymują produkty wedle aktualnego zapotrzebowania. Na przykład cierpiącym na niedożywienie dzieciom przekazywana jest specjalistyczna żywność terapeutyczna . Taki zestaw składa się z mleka terapeutycznego i wysokokalorycznej pasty, powstającej na bazie orzeszków ziemnych. Już 3 opakowania dziennie wystarczą, aby w ciągu tygodnia dziecko przybrało na wadze kilogram. Z kolei dzieci w wieku szkolnym wyposażane są w tornistry i przybory do nauki, dzięki którym mogą kontynuować edukację nawet w najtrudniejszych warunkach. Bezpośrednio do najuboższych trafiają też leki, moskitiery oraz ubrania, zaś do miejscowych ośrodków zdrowia szczepionki przeciw chorobom zakaźnym, zestawy ochronne, apteczki, łóżka porodowe czy maski tlenowe dla niemowląt.

Postanowiliśmy i my przyłączyć się do tego projektu. Dzień Dziecka w szkole wykorzystaliśmy do akcji promującej zbiórkę. Udostępniliśmy materiały wychowawcom dotyczące Praw Dziecka, filmik ukazujący sytuację materialną dzieci z krajów trzeciego świata, edukację globalną i międzykulturową. Wspólnie z Panią Joanną Borowicz postanowiłyśmy zorganizować zbiórkę pieniężną „Ciasteczko za złotówkę”. Zachęcałyśmy do pomocy w prowadzeniu zbiórki naszych uczniów. Chętnie uczestniczyli i służyli pomocą: Kamil Borysik Natalia Chłap, Maja Ilczuk, Marta Przekora uczniowie klasy 7 C oraz Marcelina Maor, Klaudia Woźniak, Julia Chmielewska, Karolina Szkuat, Julia Kasprowicz, Adam Majewski, Jakub Kalinowski uczniowie klasy 6 C. Wspólnie zebrali 1176,77 zł a pieniążki zostały przeznaczone na zakup szczepionek dzieciom z Gwatemali.

Wszystkim wolontariuszom i darczyńcom, którzy wsparli naszą akcję serdecznie dziękujemy. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kólowej Jadwigi w Parczewie w ramach podziękowań otrzymała dyplom UNICEF.

Organizator akcji Anna Golecka


Organizacja rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022

8.30 Msza Święta w Kościele Opatrzności Bożej w Parczewie

Uwaga !!

W przestrzeniach wspólnych szkoły uczniów i rodziców obowiązują – maseczki

Spotkanie uczniów z Dyrektorem Szkoły

 9.30   dla dzieci i rodziców z oddziałów przedszkolnych na sali gimnastycznej (wejście od placu zabaw przy sali gimnastycznej)*

 9.45 dla uczniów i rodziców klas I na sali gimnastycznej (wejście od placu zabaw przy sali gimnastycznej)*

Spotkania z Wychowawcami uczniów klas II – VIII

9.30 w salach (wg. tabeli poniżej)

Uczniowie i rodzice korzystają z wejść do szkoły:

*SG – wejście od placu zabaw przy sali gimnastycznej   (tylko w dniu 1.09.2021r.)

WG – wejście główne

RL – wejście od dziedzińca przy rampie lewe skrzydło

DP – wejście od dziedzińca przy prawym skrzydle

OddziałWychowawcaLiczba  uczniówsalawejście
0ap. Dorota Jakimiak25s. 16SG*/WG
0bp. Renata Gubańska25s. 23SG*/WG
1ap. Grażyna Naumiuk22s. 17SG*/WG
1bp. Beata Kliszczyńska19s. 18SG*/WG
2ap. Urszula Bzówka24s. 24WG
2bp. Katarzyna Bójko21s. 15WG
3ap. Iwona Kopińska25s. 25WG
3bp. Anna Hordejuk25s. 10WG
4ap. Joanna Czarnacka24s. 37RL
4bp. Beata Lipińska26s. 28RL
5ap. Ewelina Chomiuk23s. 34RL
5bp. Renata Stawicka26s. 41RL
6ap. Marta Kozak – Korolczuk14s. 36RL
6bp. Maciej Tkaczyk18s. 8RL
7ap. Łukasz Waszczuk21s. 31DP
7bp. Iwona Rojewska22s. 32DP
7cp. Anna Golecka19s. 35DP
7dp. Edyta Furman – Szczygielska23s. 42DP
8ap. Michał Ignatiuk17s. 43DP
8bp. Mariusz Czarnacki24s. 40DP
8cp. Marzena Czechowska23s. 30DP

Organizacja Dowożenia uczniów
w dniu 01.09 dojazd uczniów do szkoły bez zmian natomiast odjazd odbędzie się o godz. 10.30 (w autobusie wszystkich dojeżdżających uczniów obowiązuje nakaz używania środków ochrony osobistej – maseczki


6d i 5a w BAŁTOWIE

W dniu 15czerwca 2021 roku odbyła się wycieczka do Bałtowa .

W wycieczce wzięły udział klasy 6d i 5a z wychowawcami: p. E. Furman-Szczygielską oraz p. M. Kozak-Korolczuk.

Program wycieczki była bardzo rozbudowany .

Już o 9.00 odwiedzaliśmy Jura Park , gdzie podziwialiśmy ponad 100 modeli prehistorycznych stworzeń w skali 1:1.

Następnie udaliśmy się do Oceanarium przedstawiającego podwodny świat sprzed milionów lat. W jego wnętrzach zaprezentowane zostały ogromne, trójwymiarowe gady, dotychczas znane dzieciom wyłącznie z ulubionych książek.

Kolejnym punktem programu była Sabatówka , miejsce pełne magii , czarów oraz czarownic.

Przed obiadem zwiedziliśmy Zwierzyniec Bałtowski Dolny . Mogliśmy spotkać tam zwierzęta z całego świata i przeżyć dzika przygodę. Nie lada frajdą dla dzieci była przejażdżka żółtym amerykańskim autobusem znanym z filmów.

W Muzeum Polski w miniaturze na obszarze miniaturowej mapy Polski zobaczyliśmy 48 rekonstrukcji zamków i pałaców . Następna atrakcją był Zwierzyniec Górny , gdzie mogliśmy przyjrzeć się mniejszym zwierzętom zamieszkującym rożne kontynenty.

Wszyscy z utęsknieniem czekaliśmy na przejażdżkę bałtowską kolejką górską, która zagwarantowała nam dużo radości i zastrzyk adrenaliny.

Kino Emocji 5D pozwoliło nam na chwilę przenieść się w wirtualny świat dinozaurów .

Zwieńczeniem wizyty były odwiedziny w Parku Rozrywki, gdzie spędziliśmy wspaniałe chwile podczas emocjonujących przejażdżek rollercoasterami, karuzelami i ochłodziliśmy podczas pływania na łabędziach.

O godzinie 21.00 zmęczeni ,ale ekstremalnie szczęśliwi wróciliśmy do Parczewa. To był piękny dzień pełen świetnej zabawy i niezapomnianych przygód.


Harmonogram zwrotu podręczników do biblioteki szkolnej

17.06. czwartek             18.06. piątek                21.06 poniedziałek          22.06. wtorek

8 a– 3 l (w-f)                   7 a – 2 l (plastyka)          6 a – 5 l (zrk)                4 a – 4 l (technika)

8 b – 6 l (zrk)                 7 b – 6 l (w-f)                  6 b – 1 l (zrk)                4 b – 1 l (zrk)

                                       7 c – 1 l (plastyka)           6 c – 2 l (w-f)                                                             

                                                                           6 d – 3 l (w-f)                5 a – 5 l (g. wych.)

                                                                                                                 5 b – 3 l (w-f)

Drodzy uczniowie!

Każdy uczeń przynosi do szkoły do zwrotu cały komplet podręczników.

Klasy przychodzą do biblioteki z nauczycielem na wymienionych godz. lekcyjnych.

Proszę o przygotowanie podręczników do zwrotu: zdjęcie okładek, wytarcie zaznaczeń i rozprasowanie zagiętych rogów. W przypadku zniszczenia podręcznika proszę o zgłoszenie tego faktu bibliotekarzowi.

                                             Dziękuję.

                                             n-l bibliotekarz: Wiesława Kopik


Zapraszamy do udziału w „Biegu pokoleń”

13 czerwca 2021r. na parkingu przy Bobrówce (była leśniczówka Gościniec) odbędzie się spotkanie upamiętniające 77 rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie. W ramach uroczystości Lokalna Grupa Działania „Jagiellońska Przystań” organizuje „Bieg Pokoleń” na dystansie 3 km ścieżką dydaktyczną wokół rozlewiska rzeki Bobrówka. Zgłoszenia będą przyjmowane do dnia 11 czerwca br. do godz. 12.00. Szczegółowych informacji udziela Biuro LGD, ul. Harcerska 8, 21-200 Parczew, tel. (83) 354 37 34 lub kom. 512 030 862, e-mail: biuro@lgdparczew.pl


TYTANI PROGRAMOWANIA

Zachęcamy uczniów naszej szkoły do zapisywania się na zajęcia wakacyjne z programowania i robotyki (ROBOTYKA LEGO WEDO, MINDSTORMS, MINECRAFT, ROBLOX). Szczegółowe informacje na plakacie oraz stronie internetowej: TYTANIPROGRAMOWANIA.PL


Dowóz uczniów do szkoły w roku szkolnym 2021-2022

W związku z planowaniem zapotrzebowania na dowóz uczniów do szkół dla których organem prowadzącym jest Gmina Parczew, zwracamy się z prośbą o dostarczenie do 20.06.2021 r. do szkoły deklaracji – oświadczeń rodziców (prawnych opiekunów) dzieci, które w roku szkolnym 2021/2022 będą korzystać z autobusu szkolnego. Rodzice nowo zapisanych uczniów (w szczególności z klas 0 i I) muszą dodatkowo dostarczyć zamówienie na bilety.