Wigilia integracyjna dla dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin

13 grudnia 2018 roku odbyło się kolejne spotkanie integracyjne dla dzieci niepełnosprawnych, ich rodzin, nauczycieli oraz uczniów klas integracyjnych.Przepiękną inscenizację o tematyce bożonarodzeniowej przygotowały klasy z oddziałami integracyjnymi: 3 a (wraz z nauczycielami p. Joanną Piętowską i p. Beatą Lipińską) oraz 7 a (wraz z nauczycielami p. Renatą Stawicką i p. Emilią Furman).Słowa podziękowania oraz własnoręcznie robione upominki w postaci bombek i słodyczy uczniowie otrzymali od  św. Mikołaja , który w tym dniu zagościł w naszej  szkole.
Czas podzielenia się opłatkiem wypełnił się gwarem życzeń, słów wdzięczności i ciepłej serdeczności. Na pięknie udekorowanych stołach pojawiły się potrawy wigilijne, których posmakować mogli wszyscy zebrani. Dużą niespodzianką tego wyjątkowego wieczoru był p.Tomasz Świć  wraz z bliskimi mu osobami, którzy swoimi występami sprawili , że na każdej twarzy pojawił się uśmiech za co im bardzo dziękujemy. Słowa podziękowania kierowane są również osobom, którzy włączyli się w przygotowanie wieczoru wigilijnego dla osób z niepełnosprawnością i ich rodzin.

Emilia Furman


Pierwsza pomoc- zajęcia dla oddziałów przedszkolnych

W grudniu dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w zajęciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Strażacy opowiedzieli, jak pomóc poszkodowanym zanim  przyjedzie  pogotowie ratunkowe. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wskazówek dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia życia np. utraty przytomności, zatrucia czy złamania. Nauczyły się jakich informacji udzielać przez telefon, gdy dzwoni się po pomoc i przypomniały sobie numery alarmowe straży pożarnej, policji i pogotowia. Najciekawsze jednak okazały się zajęcia praktyczne na fantomie, na którym dzieci uczyły się podstaw reanimacji. Spotkanie to miało na celu zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi  w przypadku nieobecności  osób dorosłych.

                                                                                                                Monika  Szkuat


Wycieczka do wioski Mikołaja na Ranczo ,,Arka” w Sernikach

Dzieci z oddziałów przedszkolnych wybrały się na Ranczo Arka  do wioski  Mikołaja. Dzień spędzony w wiosce urozmaicony był różnymi atrakcjami. Dzieci pisały list do Mikołaja, ozdabiały szyszki brokatami,  ozdabiały choinkę,  rysowały palcami, układały świąteczne puzzle, brały udział w różnych grach i doświadczeniach razem ze śnieżynką. Spotkały się z  Mikołajem,  który oprowadzał dzieci wokół  wioski. Dzieci poznały renifery i inne zwierzęta mieszkające na farmie i przejechały się razem z Mikołajem świąteczną ciuchcią.  Na pożegnanie były zdjęcia z Mikołajem i radosne uśmiechy dzieci.

                                                                                                                                             Monika Szkuat


Szkoła Podstawowa nr 2 im. Św. Królowej Jadwigi w Parczewie na „piątkę z plusem”

Dnia 17.12.2018 r. mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w uroczystej gali przyznania 25 szkołom  województwa lubelskiego nagród za przygotowanie filmu promującego działania ekologiczne podejmowane na rzecz ochrony przyrody. Konkurs był także formą  uczczenia 25-lecia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, a został przygotowany przy współpracy z Kuratorium Oświaty w Lublinie. Dla nas stał się również znakomitą i oryginalną okazją do podsumowania naszych działań proekologicznych, które realizujemy na terenie placówki. Parczewska Dwójka od dawna propaguje idee aktywnej ochrony przyrody. Od 2003 roku realizowane są ogólnoszkolne programy ekologiczne oraz  podejmowane akcje i działania na rzecz środowiska. A wszystko zaczęło się od „Zielonej Dwójki” – programu, na którego realizację otrzymaliśmy wsparcie finansowe od WFOŚ i GW w Białej Podlaskiej. Obecnie nasze programy wspiera GFOŚ.

 Stałymi elementami naszych działań ekologicznych są: zbiórka surowców wtórnych , udział w Akcji Sprzątania  Świata, obchody Dnia Ziemi, Święta Niezapominajki. Nie brakuje też akcji  charytatywnych takich jak :  prowadzenie regularnej zbiórki plastikowych nakrętek, z której dochód przeznaczany jest na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych dzieci czy udział w programie „ Zielona Stopa Filantropa”, który ma na celu poprawę efektywności energetycznej placówek dziecięcych ( zbiórka telefonów komórkowych). Uczniowie naszej szkoły pomagają też schroniskom dla zwierząt oraz zbierają karmę dla zwierzyny leśnej i ptaków. Z wielkim zapałem i zaangażowaniem prowadzą prace pielęgnacyjne w ogródku szkolnym. Sami wysiewają rośliny i wysadzają sadzonki.  Natomiast piękno przyrody ojczystej oraz różne gatunki roślin i zwierząt poznają na wycieczkach przyrodniczych i zajęciach koła biologicznego. 

I tak naprawdę to właśnie dzieci, nasi uczniowie wygrali ten konkurs. My nauczyciele jak na czystej kartce zapisaliśmy w nich ekologiczne idee, pobudziliśmy naturalne zainteresowanie przyrodą. Każdego dnia wskazujemy  właściwe postawy oraz wpajamy szacunek do otaczającej przyrody, bo my dorośli wiemy, że to oni będą w przyszłości nauczycielami i niejednokrotnie już są ekspertami prawidłowych zachowań dla swoich rodziców. Serdeczne podziękowania składam Pani dyrektor Iwonie Kopińskiej, która zmotywowała nas  do uczestnictwa w  tym konkursie. Nagranie, montowanie i oprawę techniczną  filmu pt. „Ekopozytywni” przygotował Pan Maciej Tkaczyk, scenariusz opracowała Pani Marzena Czechowska nauczyciel biologii i przyrody, a głównymi aktorami byli uczniowie klasy 5c. Bardzo cieszy fakt, że główną nagrodą jest uzyskanie 35 tysięcy złotych na wyposażenie pracowni biologicznej. Już nie możemy się doczekać!!

FILM

Marzena Czechowska


III GMINNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

14.12.2018r. odbył się w naszej szkole III Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek.
W konkursie wzięli udział uczestnicy ze wszystkich szkół naszej gminy (SP nr 1, SP nr 3,
SP w Tyśmienicy, SP w Przewłoce, Przedszkola „Skowronek” oraz uczniowie naszej szkoły). Występy uczestników oceniało jury w składzie: pan Jacek Domański- dyrektor Studium Muzycznego w Parczewie oraz pan Paweł Borowicz- instruktor muzyki. Za nagłośnienie był odpowiedzialny pan Leszek Tarkowski z PDK. Duża ilość uczestników świadczy o niesłabnącym zainteresowaniu imprezą i spełnieniu podstawowych celów konkursu, jakimi są poznawanie bogatej polskiej tradycji kolędniczej, uwrażliwienie młodych ludzi na jej piękno, budzenie i rozwijanie zainteresowań oraz umiejętności muzycznych.
W ocenie jury wzięło pod uwagę: dobór repertuaru, zgodność z linią melodyczną, ogólny wyraz artystyczny oraz dykcję. Po pięknych prezentacjach uczestnicy i opiekunowie zostali zaproszeni na poczęstunek. W tym czasie jury udało się na obrady. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki, a opiekunowie podziękowania. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i opiekunom za to, że przyjęli nasze zaproszenie i mamy nadzieję, że spotkamy się za rok. Sponsorzy uroczystości: LODEX, TABRUK, SZU-BUD.
ZWYCIĘZCY III GMINNEGO KONKURSU KOLĘD I PASTORAŁEK:
SOLIŚCI kl. 0-IV
I miejsce-     Gierulska Zosia i Kotlińska Weronika
II miejsce-    Kwiatkowska Gabrysia i Kucyk Dawid
III miejsce-   Janczewska Zosia i Szkuat Ola
DUETY kl. 0-IV
I miejsce-     Turek Maja i Wilczyńska Wiktoria
II miejsce-    Furman Julia i Kułak Ola
III miejsce-   Borysik Asia i Kozłowska Lena oraz Brzezowska Lena i Romańczuk Amelia
SOLIŚCI kl. V-VIII
I miejsce-     Siuciak Klara i Parulska Julia
II miejsce-    Brzezowska Dominika
III miejsce-   Brzozowska Daniela i Borysiewicz Wiktoria
DUETY kl. V-VIII
I miejsce-      Matwiej Malwina i Harasimowicz Julia
II miejsce-    Kochanowska Aleksandra i Abramowicz Karolina
III miejsce-   Witkowska Kaja i Ignatowicz Weronika


Sukces pływaków z SP nr2 w Parczewie

Po zawodach powiatowych przyszedł czas na zawody rejonowe w pływaniu indywidualnym i drużynowym dziewcząt i chłopców. W Radzyniu Podlaskim uczniowie z dwójki pokazali się z dobrej strony osiągając bardzo dobre wyniki, gdzie Magda Dąbrowska wygrała w stylu motylkowym a tuż za nią była Iga Karwcka zajmując drugie miejsce. W tym samym stylu Szymon Chrościcki był także drugi w wyścigu chłopców. W rywalizacji drużyn sztafeta dziewcząt w składzie: Magda Dąbrowska, Iga Karwacka, Milena Sziler, Julia Kowalik, Wiktoria Nowacka, Emila Kochanowska zajęła I miejsce, wszyscy wywalczyli udział w zawodach wojewódzkich, który odbył się 5 grudnia na obiekcie Aqua Lublin. Podczas zmagań wojewódzkich nasi pływacy również nie zawiedli i byli blisko czołówki elity lubelskiej. Opiekunami nad uczniami byli Grzegorz Ignatowicz i Łukasz Waszczuk.


Deniz reprezentantem Polski w piłce nożnej

W dniu 02.12.2018r w Warszawie uczeń kl. 6c Deniz Kaya otrzymał Akt Powołania do reprezentacji Polski w piłce nożnej U-13 POLISH SOCCER SKILLS w sezonie 2018/2019. Jest to ogromny sukces naszego ucznia i życzymy mu dalszych sukcesów w karierze piłkarskiej.


Jak klasy: 5b, 5c i 6a obchodziły 100 letnią rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę?

Narodowe Święto Niepodległości stało się dla naszej szkoły  inspiracją do podejmowania różnorodnych inicjatyw oraz  okazją do przybliżenia najnowszej historii naszej ojczyzny. 9 listopada dumnie przypięliśmy do piersi kotylion w barwach  narodowych. Punktualnie o godzinie 11.11 wspólnie zaśpiewaliśmy hymn narodowy oraz wzięliśmy udział w uroczystym apelu. Jednak najbardziej zaciekawiło nas spotkanie z członkami ze Stowarzyszenia ASG „ 1 Batalion Szturmowy” –Parczew: z założycielem grupy i dowódcą Olafem Piątkowskim oraz  Grzegorzem Jeżowskim. Prowadzący przybyli w umundurowaniu  stylizowanym na piechotę zmechanizowaną Wojska Polskiego z okresu 1993-1996 (IFOR) oraz replikami z rodziny AKM. W przestępny i ciekawy sposób przekazali wiedzę z zakresu taktyki wojskowej, komunikacji werbalnej i niewerbalnej, terminologii wojskowej, podstaw obsługi broni Nie zabrakło też lekcji patriotyzmu. Dowódca Olaf Piątkowski przybliżył wszystkim uczniom znaczenie słowa patriotyzm i pokazał wzruszający film z jego przysięgi wojskowej. Zachęcił całą grupę uczniów  do aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu i spróbowania swoich sił w roli „żołnierza” .Nie zabrakło też praktycznych zajęć chociażby możliwości posługiwania się  krótkofalówką. Chłopcy przymierzyli ciężką, kuloodporną kamizelkę i hełm. Podczas spotkania panowała przyjazna i miła atmosfera.


„Złoty kasztan” dla „Trói na szynach”

            Sukcesem zakończył się udział zespołu wokalnego „Trója na szynach”  z naszej szkoły w Wojewódzkim Konkursie Piosenki „Jesienne Nutki”, który odbył się 16 listopada 2018 r. w Lublinie.

            Zespół w składzie: Weronika Dąbrowska, Zuzanna Golecka, Malwina Matwiej, Barbara Niziołek, Julia Parulska i Aleksandra Świć zajął I miejsce  w kategorii zespołów klas IV-VI szkoły podstawowej, zdobywając statuetkę „Złotego kasztana”.

  

Joanna Czarnacka.

 

                                                                                                                                


Uczennice naszej szkoły na XVIII Festiwalu Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej w Gródku

20 listopada 2018r. w Szkole Podstawowej w Gródku odbył się Festiwal Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej. Naszą szkołę reprezentowały: Cieślińska Amelia (kl. 2b) z piosenką „Co to jest niepodległość”, Kwiatkowska Gabrysia (kl. 3a) z utworem „Żeby Polska była Polską”, Karpińska Julia (kl. 4d) z piosenką „Dziewczyna z granatem” oraz duet: Matwiej Malwina (kl. 6a) i Harasimowicz Julia (kl. 7a) z utworem „Przysięga”. Po pięknych prezentacjach wokalnych wszyscy uczestnicy i opiekunowie zostali ugoszczeni pysznym poczęstunkiem. Potem nastąpił moment wręczenia podziękowań i słodkich upominków opiekunom oraz dyplomów i upominków uczestnikom konkursu. Dziękujemy za zaproszenie i wspaniałą uroczystość organizatorom.

                                                                                     Lipińska Beata