Promocja zdrowia

   

Sprawozdanie z Powiatowego Konkursu o Szkodliwości Palenia Papierosów

             W dniu 17 listopada 2016r r. w Urzędzie Gminy jak co roku odbyła się VII edycja  Powiatowego Konkursu o Szkodliwości Palenia Papierosów. Organizatorem konkursu była Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Parczewie. W konkursie udział wzięły szkoły podstawowe z naszego powiatu. Szkoły były reprezentowane przez 3 osobowe drużyny z każdej szkoły. Naszą szkołę reprezentowali: Martyna Gomółka, Aleksandra Ciok oraz Magdalena Filipek uczennice klasy VI b pod kierunkiem P. Teresy Rymkiewicz. Każdy z uczestników rozwiązywał test wiedzy o Szkodliwości Palenia Papierosów. Komisja powołana przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczna w Parczewie sprawdziła wszystkie prace i wyłoniła zwycięzców. Z naszej drużyny Aleksandra Ciok zajęła trzecie miejsce. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe a pozostali uczestnicy nagrody pocieszenia.

 

 


Sprawozdanie
z Wiosennego Tygodnia  Promocji Zdrowia
w Szkole Podstawowej nr 2 w Parczewie

 W dniach 18-22 kwietnia 2016r obchodziliśmy w naszej szkole WIOSENNY TYDZIEŃ PROMOCJI ZDROWIA. Jesteśmy bardzo szczęśliwi i dumni, ponieważ udało nam się zrealizować wszystkie założone cele, a w akcji wzięła udział cała szkolna społeczność – uczniowie, nauczyciele, rodzice i pracownicy szkoły. Zwiastunem imprezy była kolorowa gazetka ścienna na korytarzu szkoły. Wszyscy mogli dowiedzieć się z niej jaki jest harmonogram Tygodnia Promocji Zdrowia, jak również obejrzeć wesołe dekoracje. Cała szkoła była udekorowana plakatami o zdrowiu, drzewami owocowymi oraz pojawiła się najnowsza piramida zdrowia która obecnie nosi nazwę Piramida Zdrowego Żywienia
i Aktywności Fizycznej
.

Tygodniowy projekt powstał z myślą o promowaniu zdrowego stylu życia wśród uczniów naszej szkoły. Aby to osiągnąć koordynator przedsięwzięcia p. T. Rymkiewicz            zaplanowała szereg akcji propagujących zdrowy styl życia. Nacisk położony był na zdrowe odżywianie, aktywny wypoczynek, ruch na świeżym powietrzu, a przede wszystkim na wyposażenie uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania właściwych wyborów dotyczących poprawy własnego zdrowia.

W tym roku, ten wyjątkowy tydzień przebiegał następująco:

PONIEDZIAŁEK – w pierwszym  dniu  tygodnia  na  korytarzu szkolnym  pojawił  się  stół z nakryciem obiadowym dla dwóch osób, który przygotowała p. J. Rozwadowska i p. R. Gubańska. Na stole zaprezentowano flakon z tulipanem pływającym w wodzie, która codziennie była barwiona  kolorem obowiązującym danego dnia. W poniedziałek społeczność szkolna ubrana była w kolorze dojrzałego jabłka, czyli czerwieni. Na drugie śniadanie podano jabłko i rzodkiewkę. Ponadto w sali gimnastycznej odbył się Pokaz Udzielania Pierwszej Pomocy. Zajęcia prowadził p. Adam Mazur, Członek Parlamentu Dzieci i Młodzieży Województwa Lubelskiego. Dzieci miały możliwość indywidualnie przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy na fantomach. Na korytarzu umieszczono wystawę owoców i warzyw według kolorów – grupa czerwona, żółto-pomarańczowa, zielona, biała i niebiesko – purpurowa.

WTOREK – tego dnia dominował kolor biały i na śniadanie zaserwowano do picia jogurty w wybranym przez siebie smaku. Uczniowie poznawali zalety picia świeżych i zdrowych jogurtów owocowych , uczyli się wybierać te najbardziej odpowiednie (bez cukru i konserwantów). Dzieci rozmawiały także na temat szkodliwości napojów gazowanych i słodzonych. W czasie przerwy w sali gimnastycznej uczniowie wraz z nauczycielem ćwiczyli przy muzyce.

ŚRODA – była dniem w kolorze pomarańczowym. Na  śniadanie uczniowie mieli możliwość degustacji marchewki i pomarańczy. Odbył się również quiz wiedzy o zdrowiu dla klas IV-VI przygotowany przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczna w Parczewie.
W świetlicy szkolnej p. Grażyna Naumiuk przygotowała  prezentację multimedialną dla klas O– I  „Zdrowo i   kolorowo”. Zorganizowano również całodniowy  konkurs na najciekawszą rymowankę o zdrowiu  dla klas II – VI. Nagrody rzeczowe otrzymało 14 osób z klas II-III oraz 5 osób z klas IV-VI

CZWARTEK – w tym dniu, szkoła tonęła w odcieniach zieleni. Na śniadaniu królowało ciasto wypieczone z owoców i warzyw. Największym zainteresowaniem cieszyły się mufinki z jabłkiem, marchewką i burakiem. Ponadto dzieci z klas 0-III przebrały się w wykonane samodzielnie stroje i wyruszyły na Bal owoców i warzyw. Na zakończenie balu odbył się konkura na najciekawszy strój. Pierwsze miejsce zajął Kacper Pietruszewski uczeń kl. II „a” w stroju ananasa, a 28 osób zostało wyróżnionych za najładniejszy kostium i wszyscy otrzymali nagrody rzeczowe.

PIĄTEK – tego dnia dzieci ubrały się w żółty kolor.  Na śniadanie dominował banan i gruszka. Wychowankowie świetlicy szkolnej, pod opieką p. T. Rymkiewicz, zaprezentowali inscenizację „Spór o ważności owoców nad warzywami” dla uczniów naszej szkoły. Odbył się również przygotowany przez p. T. Rymkiewicz i p. K. Siarkowską MasterChef Junior. Była przygotowana spiżarnia produktów z owoców i warzyw oraz naczynia niezbędne
w przygotowaniu sałatek. Wybrane wcześniej przez klasę  drużyny dwuosobowe były ubrane w fartuszki i czapki kucharskie. Przygotowano stolik dla każdej drużyny, na stoliku były deski do krojenia, noże i pudełko tekturowe. Pierwszym zadaniem drużyn  było
pobranie ze spiżarni produktów i naczyń potrzebnych do przygotowania sałatki. Następnie uczniowie mieli  20 min na wykonanie sałatki. Jury w składzie p. M. Michaluk-szef kuchni szkolnej, p. D. Klimecka-wychowawca świetlicy szkolnej, p. P. Pyda nauczyciel j. angielskiego-była również przebrana jako p. M Gessler oraz p. K. Siarkowska czuwało na prawidłowym wykonaniem sałatek oraz ocieniało smak i wygląd sporządzonych potraw. Wygrali uczniowie z klasy V b, II miejsce zajęli uczniowie klasy V c natomiast III miejsce uczniowie klasy VI b i VI c. Wszyscy uczestnicy otrzymali bardzo atrakcyjne nagrody rzeczowe w postaci małego sprzętu AGD.

Na zakończenie podsumowano WIOSENNY TYDZIEŃ PROMOCJI ZDROWIA. Wręczono nagrody uczniom którzy ułożyli najciekawszą rymowankę oraz tym którzy wyróżniali się danym kolorem stroju w całym Tygodniu Promocji Zdrowia.

 T. Rymkiewicz,

   Dyrekcja oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 w Parczewie czynią starania     o włączenie naszej placówki do wojewódzkiej sieci SZPZ.  Cel swój osiągniemy po odbyciu tzw. okresu kandydackiego i spełnieniu wszystkich warunków, chcąc otrzymać CERTYFIKAT  i zaszczytny tytuł  „Szkoła Promująca Zdrowie”

Motto

„O zdrowie trzeba dbać, nie dlatego,                                       

Że jest ważne, lecz dlatego, że bez                         

Zdrowia wszystko jest nieważne……”

Nadrzędnym celem  jest zdrowy styl życia społeczności szkolnej i lokalnej.

Co to jest Szkoła Promująca Zdrowie?

To siedlisko, w którym członkowie społeczności szkolnej, podejmują starania, aby poprawić swoje samopoczucie i zdrowie, uczą się jak zdrowiej żyć, jak tworzyć zdrowe środowisko, zachęcają ludzi, zwłaszcza rodziców do podjęcia podobnych starań.

Cechy Szkoły Promującej Zdrowie:

1. Edukacja zdrowotna jako ważny element programu nauczania

2. Etos zdrowia w szkole.

3. Współdziałanie z rodzicami i społecznością lokalną.

Szkołę Promującą Zdrowie tworzą lub uczestniczą w jej tworzeniu:

Uczniowie

Nauczyciele

Rodzice

Inni pracownicy szkoły

Inne osoby ze społeczności lokalnej

 SZKOLNY ZESPÓŁ PROMOCJI ZDROWIA W ROKU SZKOLNYM 2015 / 2016

  • Iwona Kopińska – dyrektor szkoły
  • Grażyna Jaszcz – wicedyrektor szkoły
  • Joanna Rozwadowska – szkolny koordynator   promocji zdrowia
  • Wanda Korpolewska– pielęgniarka
  • Edyta Chmielarz – pedagog szkolny
  • Teresa Rymkiewicz – nauczyciel świetlicy
  • Danuta Klimecka – nauczyciel świetlicy
  • Grażyna Naumiuk  – nauczyciel klas I – III
  •  Małgorzata Gliniewicz   – nauczyciel kształcenia specjalnego
  • Marzena Czechowska  – nauczyciel przyrody
  • Renata Gubańska  – – nauczyciel oddziału przedszkolnego
  • Kamila Siarkowska  – nauczyciel kształcenia specjalnego
  • Marlena Świć – nauczyciel

 

REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO

           „MOJE ULUBIONE ZABAWY I SPORTY ZIMOWE”

Cele konkursu:
• Rozwijanie u dzieci zainteresowania sportami zimowymi
• rozbudzanie twórczej inwencji dziecka i kreatywności
• wzmacnianie wiary we własne możliwości
• rozwijanie indywidualnych zdolności plastycznych
• budzenie zainteresowania różnymi technikami plastycznymi

Regulamin konkursu:

• konkurs przeznaczony jest dla klas O- III

• technika plastyczna tzw. płaska- rysowanie, malowanie, collage itp. z użyciem koniecznie różnorodnych materiałów
• format prac  lub A3
• prace indywidualne
• każda praca powinna zawierać opis (na odwrocie pracy):  imię, nazwisko, klasa.
• Prace należy składać w świetlicy szkolnej lub wychowawców klas
• Termin składania prac upływa 04.03.2016r r.
• Organizator powoła Komisję Konkursową, która oceni prace i wyłoni laureatów
• Autorzy najlepszych prac otrzymają nagrody rzeczowe i dyplomy w kategorii:

Kryteria oceny:

  • zgodność z tematem,
  • pomysłowość w ujęciu tematu,
  • walory artystyczne i estetyczne,
  • wykorzystanie różnorodnych technik plastycznych

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi pod koniec marca 2016 r , a jego wyniki zostaną ogłoszone poprzez opublikowanie listy autorów nagrodzonych prac. Dostarczenie pracy na konkurs jest równoznaczne z przyjęciem przez uczestnika konkursu oraz jego przedstawicieli wszystkich warunków niniejszego regulaminu, a także z wyrażeniem przez nich zgody na przetwarzanie przez Organizatora danych osobowych każdego uczestnika konkursu w celach związanych z organizacją konkursu.
Prace przechodzą na własność organizatora.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie

 

Organizatorzy

Teresa Rymkiewicz

Joanna Rozwadowska

Marlena Świć

Sprawozdanie z Powiatowego Konkursu o Szkodliwości Palenia Papierosów

19 listopada 2015r r. w Urzędzie Gminy jak co roku odbyła się kolejna edycja  Powiatowego Konkursu o Szkodliwości Palenia Papierosów. Organizatorem konkursu, który jak zawsze cieszył się ogromną popularnością wśród wszystkich uczniów, była Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Parczewie. W konkursie udział wzięło 17 szkół z naszego powiatu. Szkoły były reprezentowane przez 3 osobowe drużyny z każdej szkoły. Naszą szkołę reprezentowali: Maciej Markowski, Weronika Puła, Oliwia Chrestowska uczniowie klasy VI c pod kierunkiem P. Teresy Rymkiewicz. Każdy z uczestników rozwiązywał test wiedzy o Szkodliwości Palenia Papierosów. Komisja powołana przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczna w Parczewie sprawdziła wszystkie prace i wyłoniła zwycięzców. Z naszej drużyny Maciej Markowski zajął pierwsze miejsce i Oliwia Chrustowska trzecie miejsce. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe a pozostali uczestnicy nagrody pocieszenia.

Sprawozdanie z przebiegu wystawy pod    hasłem    „ Jedno jabłko dziennie”
W dniach 04-05.11.2015r 2015r odbyła się wystawa pod hasłem „ Jedno jabłko dziennie” zorganizowana przez P. Teresę Rymkiewicz.
Celem wystawy było:
– Zapoznanie uczniów z zasadami prawidłowego odżywiania.
– Uświadomienie konieczności spożywania jabłek.
– Poznanie wartości odżywczych jabłek.
– Przedstawienie różnych odmian jabłek
Na wystawie wyeksponowano 12 odmian jabłek. W czasie przerw śródlekcyjnych i na lekcjach była prowadzona pogadanka na temat zebranych odmian jabłek, ich walorów odżywczych oraz przetworów z jabłek. Starałam się uświadomić  uczniom konieczności spożywania przynajmniej jednego jabłka dziennie. Na tablicach były wyeksponowane wiadomości na temat wartości odżywczych jabłek oraz 10 powodów, dla których warto je jeść
Wszyscy uczniowie mogli skorzystać z degustacji jabłek, które były dostępne cały dzień. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem