POZNAJEMY LEGENDY POLSKIE

24 maja 2017 |

Cykl zajęć pod hasłem „POZNAJEMY LEGENDY POLSKIE” obejmował osiem spotkań. Zajęcia  prowadzone były w oddziałach przedszkolnych.Odbywały się raz w tygodniu. Projekt opracowała i realizowała p. Małgorzata Gliniewicz.

Celem zajęć było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, poznawanie baśni i legend z różnych regionów Polski, a także uwrażliwienie na piękno i różnorodność krajobrazów i kultur naszego miasta, regionu i kraju. Podczas zajęć dzieci nabyły umiejętność korzystania z map i albumów jako źródła informacji o otaczającym świecie. Przedszkolaki miały okazję poznać legendy związane z naszym rejonem tj. Parczewem (Jeleń, Podanie o Konotopie), Lublinem (Jak Lublin stał się Lublinem, Koziołek w herbie Lublina). Słuchały piosenki o Parczewie i Lublinie, oglądały prezentacje multimedialną, wykonały prace plastyczną oraz kolorowały herb Parczewa i Lublina. Poznały również legendy z różnych regionów Polski tj. Krakowa (Stopka królowej Jadwigi), Warszawy (Legenda o Warsie i Sawie), Gniezna (Legenda o Lechu, Czechu i Rusie), Torunia (Toruńskie pierniki), oraz Półwysep Helski i Bałtyk (Jurata-królowa Bałtyku). W ramach cyklu zajęć podczas których, dzieci zapoznawały się z legendami z różnych regionów Polski miały okazję pomalować farbami kolorowankę przedstawiającą Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie, kolorowały herb Warszawy, słuchały hymn Polski, kolorowały godło Polski, degustowały pierniki, oglądały muszle i bursztyny itp.

Działania towarzyszące projektowi to wystawa książek z legendami przygotowana przez bibliotekarza w bibliotece szkolnej p. Wiesławę Kopik, gazetka na korytarzu szkolnym oraz wystawa prac plastycznych dzieci.

 Opracowała: Małgorzata Gliniewicz