TYDZIEŃ PROMOCJI ZDROWIA

20 maja 2022 |

Od kilku lat cyklicznie  w naszej szkole nauczyciele świetlicy  przygotowują  imprezę promującą zdrowy styl życia. Głównym celem podejmowanych działań jest propagowanie prawidłowych nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży.

W tym roku Tydzień Promocji Zdrowia obchodzono od 9 do 13 maja, a przebiegał on następująco:

Poniedziałek– w pierwszym dniu tygodnia na korytarzu szkolnym pojawił się stół z ziołami, wśród których były: majeranek, bazylia, oregano, mięta, lubczyk, rozmaryn. Każdy z uczniów mógł sprawdzić swoją znajomość tych roślin. Na drzwiach do każdej klasy zawisły plakaty zrobione przez uczniów na konkurs „Zdrowa żywność”. Obok świetlicy szkolnej stanęły tablice na których umieszczono podstawowe wiadomości o tematyce: „Pierwsza pomoc”, „Palenie lub zdrowie”, „Zioła”, „Sport to zdrowie”. W poniedziałek rozpoczęły się również zmagania uczniów w konkursie kulinarnym Master Chef rozpoczęty przez klasy 5. Klasa 5a przygotowała danie chińskie, zaś klasa 5b-makaron z pesto bazyliowym.

Wtorek-we wtorek odbył się Dzień Omleta. Omlet składał się m.in. z takich nietypowych składników jak  płatki owsiane, twaróg, kakao i banany. Ten zdrowy, pożywny i niskokaloryczny posiłek był przygotowywany przez uczniów naszej szkoły Oskara Lipkę, Julię Milanowicz, Maję Ilczuk, Marcelinę Kozak. Degustacja posiłku odbywała się podczas przerw lekcyjnych przez całą społeczność szkolną. Tego dnia w konkursie Master Chef wzięły udział klasy 8. Klasa 8a przygotowała danie kebab, klasa 8b- makaron z kurczakiem i szpinakiem oraz mohito, klasa 8c- makaron z kurczakiem w sosie pomidorowym oraz ciasto brownie.

Środa– odbyły się prezentacje multimedialne „Szkodliwość palenia papierosów”. Dotyczyły one zwykłych papierosów oraz nowych rodzajów e- papierosów. Przeznaczone były dla klas IV- VIII i wzbudziły duże zainteresowanie młodzieży. Po zakończonych prezentacjach był czas na dyskusje. W ramach konkursu Master Chef pyszne dania przygotowały klasy 7. Klasa 7a popisała się kurczakiem curry oraz brownie z truskawkami, klasa 7b- danie chińskie, klasa 7c- ciasto z borówkami, klasa 7d- kotlet drobiowy z ziemniakami i sałatką oraz deser z mascarpone.

Czwartek– czwartek był Dniem Sportu. Głównym celem tego dnia zachęcenie dzieci do aktywności ruchowej. Podczas przerw na placu szkolnym oraz sali gimnastycznej odbywały się konkurencje sportowe z nagrodami. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszył się konkurs na najciekawsze przebranie „Jestem swoim ulubionym sportowcem”. Tego dnia do szkoły przyszło wielu piłkarzy, biegaczy, byli również tenisiści, trenerzy, kierowca rajdowy, oraz gimnastyczka artystyczna, która zachwyciła publiczność swoim występem.

Piątek–  przez dwie godziny odbywały się Pokazy Udzielania Pierwszej Pomocy. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi oraz kształtowanie odpowiednich postaw. W zajęciach brali uczniowie klas 3-7. Pokazy były prowadzone przez ratowników medycznych z SOR w Parczewie –  p. Ilonę i p. Michała.  Uczniowie poznali numery telefonów służb ratunkowych oraz dowiedzieli się jak wzywać pomoc. Ratownicy przybliżyli podstawowe zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia, zaprezentowali technikę prawidłowego przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Następnie odbyły się ćwiczenia, w których dzieci bardzo chętnie brały udział, ucząc się resuscytacji na fantomie, układając kolegów i koleżanki w pozycji bocznej bezpiecznej itp. Tego typu pokazy pozwalają uświadomić uczniom jak ważne jest posiadanie umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz wyrobić poczucie odpowiedzialności za życie, zdrowie własne i innych osób. Tego dnia w  konkursie Master Chef wzięły udział klasy 6- klasa 6a przygotował pizzę, zaś klasa 6b- muffinki czekoladowo- bananowe.

Wyniki konkursów:

Konkurs na plakat „Zdrowa żywność”:

I miejsce- klasa IIb

II miejsce- klasa IIIa

Konkurs na najciekawsze przebranie „Jestem swoim ulubionym sportowcem”:

Klasy 0

  1. Bartosz Szwaj
  2. Jakub Adamowicz
  3. Agata Chwedyna

Klasy 1-3

  1. Nina Dębowczyk
  2. Lena Woźniak
  3. Grzegorz Panasiuk

Klasy 4-8

  1. Daniela Kuchta
  2. Maja Kowalik, Emilia Kochanowska
  3. Oskar Lipka

Wyróżnienia:

Marta Przekora, Zuzanna Geneja, Sebastian Duszak, Natalia Jakimiuk

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w Tygodniu Promocji Zdrowia.