„Badamy świat zmysłami”

06 listopada 2023 |

Kolejnym zadaniem naszego planu pracy „Dotknij, poczuj, zobacz – tworzenie warunków do wielozmysłowego poznawania świata” były zajęcia, które odbyły się w miesiącu październiku, w  każdej z grup pod hasłem „Badamy świat zmysłami”. Każda pora roku  ma swoje walory, ma  swój charakter. Postanowiłyśmy aby każdą  porę  reprezentował inny zmysł. Jesień reprezentowała  zmysł smaku –  ponieważ  jest to czas zbiorów owoców i warzyw, które pełnią szczególną rolę w zdrowym odżywianiu.

W grupie I dzieci na zajęciach w dniu 05.10. 2023 r. „Zagadki smakowe smaczne i zdrowe” rozwijały zdolności kulinarne i estetyczne tworząc na talerzykach owocowe wzorki – stworki.

W grupie II dzieci 05.10.2023 r.  z myślą o witaminach robiły sok owocowy jabłkowo-gruszkowy. Zapoznały się z urządzeniem do robienia soku – sokowirówką, jej  działaniem i utrwalały zasady bezpieczenego korzystania z tego urządzenia 

W grupie III 06.10.2023 r. dzieci poznawały rodzaje smaków w „kubeczkach smakowych”, przy pomocy sokowirówki robiły sok jabłkowy i pomarańczowy,  poprzez degustację rozpoznawały i określały smak  soków : słodkich, kwaśnych, gorzkich.

W grupie IV dzieci na zajęciach w dniu 05.10.2023 r. „Moje ulubione smaki” –  „pałaszowały owoce”, określały smak ulubionych owoców. Robiły sok  wieloowocowy ponieważ owocowe i warzywne stają się w przedszkolach coraz bardziej popularne i to nie tylko ze względu na swoje walory odżywcze i smakowe, ale lecznicze i profilaktyczne. 

W grupie V dzieci 18.10.2023 r. na zajęciach „Kolorowe szaszłyki”- uczestniczyły w zagadkach smakowych, w opaskach na oczy rozpoznawały owoce, określały ich smaki, samodzielnie przygotowywały smaczne i zdrowe szaszłyki owocowe.

 Były to bardzo  atrakcyjne zajęcia , a czy jest coś bardziej fascynujące dziecko  niż dobra zabawa wymagająca próbowania smacznych rzeczy?

W galerii poniżej znajdują się zdjęcia dzieci z naszego przedszkola podczas zajęć poznawania zmysłu – smaku.