Wizyta w Schronisku dla bezdomnych zwierząt w Lublinie

Przedszkolaki z oddz. IV pod opieką p. M. Klej i M. Mikitiuk oraz z oddz. V pod opieką p. E. Lipińskiej i R. Iwaszko wybrały się 21 maja 2018r. z wizytą do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie znajdującego się przy ul. Metalurgicznej 5. Jej celem było rozwijanie wrażliwości na potrzeby zwierząt, rozumienie konieczności pomocy zwierzętom bezdomnym, przejawianie w stosunku do zwierząt życzliwości i troski. Na terenie Schroniska w obecnej chwili przebywa ok. 300 psów i 200 kotów. Do adopcji oddawanych jest średnio miesięcznie 70 psów i 20 kotów, podobna liczba zwierząt przybywa w każdym miesiącu do Schroniska. Psy, by tu przeżyć potrzebują 1.5 tony odpadków mięsnych tygodniowo oraz suchą karmę, a koty 140 kg mięsa tygodniowo, jedzenie z puszek i suchą karmę. W Schronisku znajduje się także egzotarium , które łączy w sobie funkcje schroniska dla zwierząt egzotycznych, centrum rehabilitacji gadów i płazów oraz ośrodka edukacyjnego.

Na terenie schroniska odbyły się zajęcia edukacyjne prowadzone przez doświadczonych pracowników, w trakcie których dzieci dowiedziały się m.in.: jak działa schronisko dla zwierząt, jak właściwie postępować ze zwierzętami, okazując wobec nich postawę szacunku   i empatii, a także poznały wybrane gatunki płazów i gadów. Wykładowca opowiadał o psich bohaterach oraz o tym, jak ważną i przydatną rolę odgrywa pies w służbie człowieka. Po zajęciach dzieci miały możliwość zwiedzić schronisko i zobaczyć wszystkie zwierzęta, również te egzotyczne. Wycieczkę poprzedziła przedszkolna akcja „POMAGAMY ZWIERZĘTOM ZE SCHRONISKA” – zbiórka darów dla zwierząt, w tym: karmy w puszkach i suchej karmy dla psów i kotów, niepotrzebnych kocy, ręczników, prześcieradeł. Zebrane dary zostały przekazane przez dzieci na rzecz podopiecznych ze schroniska. Organizatorem tego przedsięwzięcia w naszym przedszkolu jest p. Edyta Lipińska. Pamiętajmy, pomagając zwierzętom uczymy dzieci wrażliwości na potrzeby czworonogów!


..


TWÓJ DAR SERCA DLA HOSPICJUM

20180413_111325Zawsze mamy obowiązek aby rozbudzać wrażliwość serc, zwłaszcza młodych ludzi, bo od tego zależy przyszłość i sposób funkcjonowania całego społeczeństwa, dlatego już po raz drugi nasze przedszkole przystąpiło do szlachetnej akcji „Twój Dar Serca dla Hospicjum”, aby wspomóc terminalnie i nieuleczalnie chore dzieci – Podopiecznych Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. Koordynatorem akcji w naszej placówce jest       p. Edyta Lipińska, liderem organizacyjnym i ideowym jest Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie. Celem akcji jest edukacja najmłodszych obywateli, uwrażliwianie ich na potrzeby drugiego człowieka oraz nauka współpracy na rzecz pozytywnych zmian, które można wprowadzać w najbliższym otoczeniu. Akcja uwrażliwia dzieci, młodzież i dorosłych na nieodłączną sferę ludzkiego życia, jaką jest właśnie cierpienie i śmierć. Akcja na terenie przedszkola trwała od 06.03.2018r. – 27.04.2018r. W tym czasie odbyła się zbiórka pieniędzy do puszki, a dzięki dobrym sercom uzbieraliśmy wspólnie 260 zł. Zebrane pieniądze zostały wpłacone na konto Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. Wsparcie finansowe w tym roku zostanie przeznaczone m.in. na:

  • zakup leków, środków higieniczno-opatrunkowych
  • zakup materiałów medycznych
  • zakup sprzętu medycznego
  • naprawy i zakup części zamiennych do sprzętu medycznego
  • żywienie dzieci przebywających w oddziale stacjonarnej opieki paliatywnej

Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom, rodzicom oraz pracownikom przedszkola za przyłączenie się do akcji.


Wizyta w Kinie

Dnia 16.05.2018r. dzieci z gr. III pod kierunkiem pań Joanny Bartnickiej-Czerkawskej oraz Krystyny Bloch wybrały się na pieszą wycieczkę do Kina w Parczewie na bajkę pt. „Pszczółka Maja”. Maja to przepełniona nieposkromioną energią sympatyczna pszczółka. Jej ciekawość świata sprawia, że nieustannie łamie restrykcyjne zasady panujące w ulu. Jest jednak przy tym tak urocza i serdeczna dla innych, że szybko zyskuje przyjaciół – znanych z telewizyjnego serialu Pasikonika Filipa i ciapowatego Gucia. Maja ma wszelkie potrzebne cechy, by stać się ulubienicą całego pokolenia maluchów – jest niepokorna i niezależna, a przy tym mądra i przyjacielska; uczy tolerancji i przekonuje, że „bycie innym” wcale nie oznacza „bycie gorszym”. Wyjście do kina było również doskonałą okazją do przypomnienia zasad dobrego zachowania w miejscach publicznych. Wizyta sprawiła przedszkolakom wiele radości i była niecodzienną atrakcją . Z pewnością jeszcze nie raz odwiedzimy tutejsze kino.


Występ naszych przedszkolaków w Bibliotece Pedagogicznej w Parczewie

W dniu 18 maja 2018 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego zorganizowanego przez pracowników biblioteki pedagogicznej w Parczewie. Z tej okazji zostały zaproszone przedszkolaki, aby uświetnić tą uroczystość. Dzieci z grupy IV „Elfy” pod kierunkiem pani Małgorzaty Klej i pani Małgorzaty Mikitiuk zaprezentowały przed laureatami konkursu występ wokalno – artystyczny. Był to taniec z chustami oraz piosenki pt. „Polska – moja ojczyzna”, „Nasze polskie ABC” i piosenka ekologiczna „Ziemia – zielona wyspa”. Wszystkim obecnym występ naszych przedszkolaków umilił spotkanie, a dla samych dzieci dał możliwość zaprezentowania umiejętności wokalnych i muzycznych. Dla najmłodszych była to także okazja wzbudzania zainteresowania czytaniem oraz słuchania polskich legend, które stanowiły motyw przewodni w pracach plastycznych konkursu. Przedszkolaki z zaciekawieniem obejrzały wystawę. Cały nasz pobyt w bibliotece dał dzieciom dużo nieskrywanej radości i satysfakcji. Przedszkolaki otrzymały słowa podziękowań i pochwał oraz słodkie „co nieco..” od pani kierownik biblioteki Anny Oleszczuk. Za co serdecznie dziękujemy.