Wycieczka piesza – ogródki działkowe

18 października piękna słoneczna pogoda zachęcała do jesiennych spacerów. Korzystając  z niej dzieci z oddz. V „Smerfy” pod kierunkiem p. E. Lipińskiej wybrały się na pieszą wycieczkę do pobliskich ogródków działkowych, by obserwować jak wyglądają działki o tej porze roku oraz jak przygotowuje się je do zimy. W trakcie wycieczki dzieci rozpoznawały i nazywały znane im warzywa, drzewa owocowe, krzewy a nawet kwiaty. Przedszkolaki z bliska obserwowały rośliny oraz jesienne prace w ogrodach wykonywane przez działkowiczów. Bezpośredni kontakt z przyrodą wpłynął pozytywnie na świetne samopoczucie dzieci.  Z pewnością odwiedzimy te piękne miejsce na wiosnę.


Dzień Edukacji Narodowej 2017′

bPrzedszkole to drugi dom, a nauczyciel czy pracownik obsługi to niezwykle ważne osoby w życiu szczególnie małych dzieci – to opiekun, przewodnik, autorytet. Święto Edukacji Narodowej to szczególny dzień dla wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty. W tym roku w naszym przedszkolu uroczystość miała miejsce 13 października. Dzień to był niezwykły bowiem dzieci poprzez tańce, śpiewy i wiersze wyraziły płynącą prosto z serca swoją wdzięczność wychowawcom i opiekunom oraz całemu personelowi przedszkola za miłość, serce, opiekę i trud włożony w ich wychowanie i edukację. Każde słowo wypowiedziane przez „małych artystów” wzbudzało zachwyt i wzruszenie na twarzach zgromadzonych gości. Na zakończenie części artystycznej, odśpiewaniu tradycyjnego „Sto lat” nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi obdarowani zostali pięknymi laurkami – a pani dyrektor Marzanna Panasiuk podziękowała wszystkim pracownikom za trud codziennej pracy i wręczyła nagrody dyrektora za wzorową pracę dydaktyczno – wychowawczą nauczycielkom: Joannie Tracz – Siwek, Renacie Woźniak, Ewelinie Wawryszuk oraz pracownikom obsługi i administracji za wzorowe wypełnianie obowiązków paniom: Annie Furtak, Mirosławie Szewczyk, Lilli Budzyńskiej, Jolancie Frączkiewicz, Marcie Izdebskiej, Agnieszcze Bujan, Ewie Kozak, Bogusławie Dubiczenko, Teresie Wojdat, Elżbiecie Denisiuk oraz panu Andrzejowi Frączkiewiczowi. Nie zabrakło życzeń i kwiatów słodkiego poczęstunku od Rady Rodziców. Dziękujemy za serdeczną atmosferę, gorące życzenia, część artystyczną – dzieciom, rodzicom i paniom z grupy V p. Renacie Iwaszko i p. Edycie Lipińskiej.


Wycieczka do lasu „Rezerwat Przyrody – Jezioro Obradowskie”

W poniedziałek 2 października 2017 r. dzieci z grupy IV pod kierunkiem p. Małgorzaty Klej i p. Małgorzaty Mikitiuk oraz dzieci z grupy III pod kierunkiem p. Krystyny Bloch udały się na wycieczkę autokarową do lasu „Rezerwat Przyrody – Jezioro Obradowskie”. Celem wycieczki była obserwacja przyrody, nasłuchiwanie odgłosów lasu jego mieszkańców oraz bezpośredni kontakt z naturą. Przedszkolaki szukały również oznak jesieni.

W ten piękny, słoneczny poranek na miejscu powitali nas pracownicy Nadleśnictwa Parczew: p. Ewelina Baryła, p. Jowita Czaja, p. Jakub Kijewski oraz p. Karol Piasecki. Dzieci przeszły ścieżką przyrodniczą „Jezioro Obradowskie”, którą stanowi drewniana kładka prowadząca przez najciekawsze pod względem florystycznym fragmenty lasu i torfowiska. Ścieżka wchodzi wprost w lustro jeziora, co było dla dzieci ogromną atrakcją i zaskoczeniem. Przedszkolaki podziwiały widoki na pływającym pomoście. Walory przyrodnicze, to świat flory który reprezentują tu rzadkie, objęte ochroną gatunki roślin m. in.: brzoza niska, wierzba lapońska, widłak jałowcowaty, widłak goździsty, kukułka krwista i szerokolistna, kruszczyk błotny, podkolan biały, bagnica torfowa, turzyca bagienna i strunowa. Spośród zwierząt na szczególną uwagę zasługuje ptactwo. Można tu spotkać gnieżdżącego się w pobliżu orlika krzykliwego, którego gniazdo dzieci obserwowały przez lornetkę, bociana czarnego, żurawia i wiele gatunków ptactwa wodnego. Dowiedzieliśmy się także że, lasy otaczające jezioro często odwiedzają sarny, łosie i dziki. Pan Karol oraz pan Jakub opowiadali również o trwającym właśnie rykowisku i pokazali dzieciom imponujące poroże jelenia.

            Otaczająca przyroda i wspaniałe krajobrazy wzbudziły w dzieciach zachwyt, a możliwość bezpośredniego kontaktu dostarczyła wielu wspaniałych przeżyć i wzbudziła ogromną radość. Takie zajęcia uświadomiły przedszkolakom, że przyrodę należy kochać i szanować, że dzieci także są odpowiedzialne za jej przyszłość. Wyprawa skończyła się wspólnym spotkaniem pod zadaszeniem i degustacją tego, co przedszkolaki miały w swoich plecaczkach. Na łonie natury apetyt dopisał nawet niejadkom:) Pełne wiedzy o lesie, niezapomnianych przeżyć oraz z leśnymi, jesiennymi dardami wróciliśmy do przedszkola. Serdecznie dziękujemy pracownikom Nadleśnictwa Parczew za serdeczne przyjęcie i rzetelnie przekazaną wiedzę.


Dzień Chłopaka w naszym przedszkolu

W piątek 29 września świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Uroczystość z tej okazji na stałe wpisała się w nasz przedszkolny kalendarz. W każdej z grup panie nauczycielki we współpracy z rodzicami oraz dziewczynki przygotowały „swoim chłopakom” coś miłego i słodkiego. Chłopcy otrzymali symboliczne prezenty, a nawet własnoręcznie wykonane przez koleżanki: serca, odznaki, krawaty i kolorowe muszki. Zabawy integracyjne ze śpiewem, wspólne tańce i różne konkurencje dla dzieci sprawiły, że ten dzień minął w radosnej, kolorowej i przyjaznej atmosferze.


Wystawa grzybów w Parczewskim Sanepidzie

W środę 27 września dzieci z najstarszych grup IV i V pod kierunkiem p. E. Lipińskiej i M. Mikitiuk wybrały się na „Wystawę grzybów jadalnych, niejadalnych, trujących” zorganizowaną przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Parczewie. Przedszkolaki z bliska mogły zobaczyć naturalne okazy grzybów, w tym bardzo rzadkich. Pani Magdalena Łazuka – dyrektor PSS-E w Parczewie tłumaczyła przedszkolakom,  jak rozróżnić grzyby jadalne od trujących albo niejadalnych. Dzieci dowiedziały się też, że jednym z najbardziej niebezpiecznych dla nas grzybów jest muchomor sromotnikowy. Bywa on często mylony z gołąbkiem zielonawym albo gąską zielonką ze względu na to, że wszystkie te gatunki mają kapelusz koloru zielono – oliwkowego. Natomiast, borowik szlachetny często mylony jest z niejadalnym goryczakiem żółciowym. Aby uniknąć pomyłki, warto do lasu wybrać się z atlasem grzybów. Co ważne, nawet jeśli w lesie spotkamy grzyby trujące lub niejadalne, to nie niszczymy ich,  stanowią one bowiem część ekosystemu lasu i często są pożywieniem dla zwierząt. Wyprawa na wystawę z pewnością była bardzo pouczająca i wzbogaciła wiedzę dzieci na temat różnych gatunków grzybów.