WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2021/2022

INFORMACJE DOTYCZĄCE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

Od 1 września 2021 r. przedszkole czynne jest w godzinach 6.30 – 16.30 Rok przedszkolny rozpoczyna się 1  września 2021 r. (środa).

 Dziecko należy przyprowadzić do godziny 8. 00 do przydzielonego oddziału według listy (listy znajdują się przy każdej sali).

W szatni wyznaczone są na obuwie i ubranie dla każdego dziecka półki indywidualne ze znaczkami.

Na pierwszy dzień pobytu w przedszkolu należy przygotować:

Oddział I, II i III

 • duży ręcznik kąpielowy, poduszka i kocyk albo cienka kołderka w poszewce oraz piżama w dużym worku z materiału (wszystko podpisane)
 • ciapy (podpisane)
 • bielizna i rajstopy (zapasowe w razie „przygody”)
 • mały ręcznik do łazienki

Oddział IV, V

 • ciapy (podpisane),
 • mały ręcznik do łazienki.

Dziecko nie powinno zabierać ze sobą do placówki i z placówki niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek.

Do przedszkola może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.

Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/z przedszkola mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników podmiotu jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 1,5 m.

Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej podmiotu, z zachowaniem zasady – 1 rodzic z dzieckiem lub w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem 1,5 m, przy czym należy przestrzegać wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).

      Dziecko przekazujemy wychowawcy w drzwiach na salę.

Od 1 do 3 września u wychowawców na oddziałach będą podpisywane deklaracje o godzinach pobytu dziecka w przedszkolu, (potrzebny będzie pesel dziecka).

Odpłatności za przedszkole będą zbierane w miesiącu wrześniu wyjątkowo od 6 września, w pozostałe miesiące od 1 do 15 każdego miesiąca w godzinach 14.30 – 16.00 (od poniedziałku do środy)

 • opłata za godzinę powyżej 5 godzin  – 1 zł.
 • dzienna stawka żywieniowa – 4,50 zł (śniadanie, obiad, podwieczorek)

Rodzice/opiekunowie oraz wszystkie osoby wchodzące na teren przedszkola zobowiązani są:

 •   do  osłony ust i nosa
 •  posiadania rękawiczek lub dezynfekcji rąk przy wejściu

Realizacja międzynarodowego projektu czytelniczego „Magiczna moc bajek”

W roku szkolnym 2020/2021 nasze przedszkole przystąpiło do II edycji Międzynarodowego Projektu Czytelniczego pt. „Magiczna moc bajek”. Głównym celem Projektu jest promowanie wśród dzieci czytania bajek i baśni jako sposobu na ich rozwój, kształcenie, zdobywanie wiedzy i wychowanie szczęśliwego człowieka oraz kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku przedszkolnym wobec osób z niepełnosprawnością. Czytanie dziecku jest skuteczną metodą wychowania wrażliwego człowieka, myślącego samodzielnie, z bogatą wyobraźnią, umiejącego radzić sobie w życiu dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom. W projekcie wzięły udział dzieci 3-letnie z oddziału I, a koordynatorem była Joanna Bartnicka-Czerkawska.
Ponadto udział w projekcie miał na celu:

– upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci

– kształtowanie postaw -wychowanie do wartości

– przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych

– wyzwalanie pozytywnych emocji (radości, zadowolenia, poczucia bezpieczeństwa)

– rozwijanie wyobraźni, koncentracji i uwagi, zdolności twórczego myślenia

– wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka

– kształtowanie postawy empatii wobec osób niepełnosprawnych

– przedstawienie dzieci z niepełnosprawnością jako wartościowych ludzi, którzy chcą się bawić, śmiać, uczestniczyć w życiu grupy.

W każdym miesiącu staraliśmy się realizować wyznaczone zadania. Zadania realizowane były poprzez słuchanie bajek, baśni, opowieści czytanych lub opowiadanych, dobranych do aktualnych potrzeb dzieci, oglądanie teatrzyków, inscenizacji (teatrzyk kukiełkowy, pacynkowy),  słuchanie opowieści ilustrowanych muzyką ; rozmowa na temat głównych wątków baśni, bajki, pojawiających się bohaterów i ich postępowania, radzenia sobie w trudnych sytuacjach, pokonywania przeszkód, wymiana poglądów na temat różnych sposobów rozwiązywania konfliktów; wyrażanie emocji, przeżyć poprzez twórczość plastyczną, stworzenie masek, postaci bajkowych ; wykonanie prostych kukiełek, pacynek; stworzenie kącika rekwizytów bajkowych, aktywny udział w opowieściach ruchowych ilustrowanych muzyką; układanie wspólnie bajki. Realizacja zadań zjednoczyła grupę i dała wiele radości ze współdziałania oraz możliwość przeniesienia się do magicznego świata baśni. Za aktywny i twórczy udział w projekcie nasze przedszkole otrzymało certyfikat uczestnictwa.


Realizacja Ogólnopolskiego Programu Edukacyjno – Informacyjnego „DZIECIAKI MLECZAKI”

W roku szkolnym 2020/2021 nasze przedszkole przystąpiło do realizacji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjo-Informacyjnego dla dzieci : „Dzieciaki Mleczaki” organizowanego przez Polską Izbę Mleka. Do programu przystąpiło 5 grup wiekowych: oddz. I – 3-latki, oddz. II – 3-4-latki, oddz. III – 4-5-latki, oddz. IV  –  5 -latki, oddz. V – 5-latki. Koordynatorem programu na terenie przedszkola była pani Joanna Bartnicka-Czerkawska. Mleko i jego przetwory są bardzo ważne w diecie dzieci. Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych w tym zakresie jest kluczowe, aby nasze pociechy rozwijały się prawidłowo i zdrowo rosły. Stąd też zrodziła się potrzeba dotarcia z ciekawym i merytorycznym przekazem nie tylko do rodziców, ale też bezpośrednio do dzieci. Celem programu jest wzrost świadomości na temat roli mleka i produktów mlecznych w diecie dzieci oraz szerzenie idei zdrowego stylu życia wśród dzieci i ich rodziców, edukacja na temat walorów mleka i jego przetworów oraz kształcenia prawidłowych nawyków żywieniowych przez zabawę, aktywność fizyczną  i intelektualną, a także wykreowanie mody na picie mleka wśród najmłodszych. Program „Dzieciaki Mleczaki” objęty jest patronatem honorowym przez Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W czasie realizacji dzieci poznały drogę mleczną od krowy do mleczarni, poznały produkty mleczne oraz wartości odżywcze jakie daje mleko dla organizmu i naszego rozwoju, dowiedziały się, które produkty i potrawy  zawierają mleko , a także wspólnie przygotowały zdrowe przekąski mleczne, np. koktajl mleczny z bananami, twarożek ze szczypiorkiem czy też deska serów. Przez cały ten okres przyświecało nam hasło ,,Pij mleko będziesz wielki”. Dodatkowo chętne dzieci korzystały ze strony dzieciakimleczaki.pl, na której  znajdują się zabawy i gry, zagadki, wiersze o mleku, ciekawostki o produktach mlecznych, ciekawe karty pracy, propozycje i przepisy na mleczne desery, kanapki itp.. Od początku roku szkolnego przedszkolaki otrzymywały do śniadania kubeczek mleka i zachęcane przez nauczycielki chętnie go wypijały. W jadłospisie dla dzieci królowało wiele pysznych dań i deserów z produktów mlecznych. Za coroczne aktywne uczestnictwo w programie „Dzieciaki Mleczaki” nasze przedszkole może pochwalić się specjalnym Certyfikatem otrzymanym od Polskiej Izby Mleka.

W galerii poniżej znajdują się zdjęcia dzieci z oddz. I

W galerii poniżej znajdują się zdjęcia dzieci z oddz. II

W galerii poniżej znajdują się zdjęcia dzieci z oddz. III

W galerii poniżej znajdują się zdjęcia dzieci z oddz. IV

W galerii poniżej znajdują się zdjęcia dzieci z oddz. V


Uroczyste zakończenie przedszkola 2021′

Uroczystość zakończenia roku przedszkolnego dla naszych 5 latków odbyła się na przestrzeni dwóch dni 23.06.2021 r. w oddz. V „Smerfy” pod kierunkiem nauczycielek p. Małgorzaty Klej i p. Moniki Borsa oraz w dniu 24.06.2021 r. w oddz. IV pod kierunkiem nauczycielek p. Małgorzaty Mikitiuk i p. laury Wilczyńskiej. W bieżącym roku szkolnym uroczystość ta miała wyjątkowy charakter. Z powodu pandemii, nie uczestniczyli w niej rodzice, ani nauczyciele i pracownicy przedszkola. Akademie w poszczególnych grupach odbyły się w obecności nauczycielek prowadzących oraz pani dyrektor. Jej przebieg został uwietrzniony na filmie. W kolorowo udekorowanych salach przedszkolaki zaprezentowały część artystyczną, która rozpoczęła się uroczystym tańcem „Poloneza”. Była do chwila wypełniona wierszami, piosenkami i tańcami. Dzieci wyraziły słowami swoją wdzięczność za trzyletnią opiekę, wychowanie i naukę, a swoją postawą udowodniły, że są już gotowe, aby opuścić przedszkolne mury. Nie zabrakło również słów podziękowań dla nauczycieli, pani dyrektor i rodziców. W atmosferze wzruszeń pożegnania nadszedł czas. Pani dyrektor na zakończenie uroczystości również pogratulowała i pożegnała przedszkolaki, a na pamiątkę uczęszczania do naszej placówki wręczyła każdemu dziecku dyplom i książkę. Uwieńczeniem spotkania był słodki poczęstunek zasponsorowany przez rodziców w każdej grupie.

Serdecznie gratulujemy naszym absolwentom, życzymy im wielu sukcesów i radości na kolejnym szczeblu edukacji.

W galerii poniżej znajdują się zdjęcia dzieci z oddz. III

W galerii poniżej znajdują się zdjęcia dzieci z oddz. IV

W galerii poniżej znajdują się zdjęcia dzieci z oddz. V


Kubusiowi Przyjaciele Natury – podsumowanie realizacji ogólnopolskiego programu.

Nasze przedszkole po raz szósty przystąpiło do realizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Jest to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych poświęcony głównie tematyce ekologicznej, jak również zdrowiu organizowany przez markę Kubuś. Koordynatorem programu na terenie przedszkola jest nauczycielka Małgorzata Klej. Jego celem jest proekologiczna edukacja dzieci, zachęcenie ich do zdrowego odżywiania się już od najmłodszych lat oraz aktywności fizycznej. W bieżącym roku szkolnym składał się on z propozycji siedmiu scenariuszy zajęć.

W roku szkolnym 2020/2021 do realizacji programu przystąpiły cztery grupy wiekowe. Nauczycielki wybierały treści do jego realizacji adekwatnie do potrzeb i możliwości rozwojowych dzieci. Wpisane zostały one w plany miesięcznej pracy wychowawczo – dydaktycznej.

 • oddz. II – 3 i 4 – latki pod kierunkiem p. Renaty Woźniak, p. Renaty Iwaszko
 • oddz. III – 4  – latki pod kierunkiem p. Joanny Tracz – Siwek, p. Krystyny Bloch
 • oddz. IV  –  5 – latki pod kierunkiem p. Małgorzaty Mikitiuk, p. Laury Wilczyńskiej
 • oddz. V – 5 – latki pod kierunkiem p. Małgorzaty Klej, p. Moniki Borsa

            W oddz. II „Skrzaty” w miesiącu marcu 2021 r. zrealizowane zostały następujące treści z programu:

„Dbam o rośliny i zwierzęta”

„Dbam o naturę”

„Dbam o aktywność fizyczną”

            W oddz. III „Leśne Ludki” w miesiącu marcu 2021 r. zrealizowane zostały następujące scenariusze:

„Dbam o rośliny i zwierzęta”

„Dbam o zasoby naturalne powietrze, wodę i energię”

„Dbam o naturę”

„Dbam o aktywność fizyczną”

            W oddz. IV „Elfy” również w miesiącu marcu 2021 r. zrealizowane zostały następujące scenariusze:

„Dbam o siebie i jem warzywa i owoce”

„Dbam o zasoby naturalne powietrze, wodę i energię”

„Dbam o naturę”

„Dbam o segregację śmieci i tworzę z nich coś nowego”

„Dbam o aktywność fizyczną”

            W oddz. V „Smerfy” w miesiącu kwietniu 2021 r. zrealizowane zostały następujące scenariusze:

„Dbam o rośliny i zwierzęta nawet te najmniejsze”

„Dbam o aktywność fizyczną”

„Dbam o zasoby naturalne powietrze, wodę i energię”

„Dbam o naturę – jaki wpływ na naturę ma człowiek?”

„Dbam o środowisko i oszczędzam pieniądze”

W efekcie przekazanych i zrealizowanych treści, dzieci z poszczególnych grup dowiedziały się:

 • co to jest natura
 • jak zostać „Kubusiowym Przyjacielem Natury”
 • jak dbać o rośliny
 •  jaką rolę pełnią zwierzęta w przyrodzie, nawet te najmniejsze
 • co to znaczy dbanie o aktywność fizyczną
 • dlaczego warto się ruszać
 • jakie są formy ruchu i dyscypliny sportu
 • jak łączyć elementy ruchu w układy ćwiczeń (zastosowana metoda dydaktyczna: programowanie)
 • co oznacza pojęcie: „odżywianie”
 • jak skomponować pełnowartościowy posiłek
 • dlaczego ważne są warzywa i owoce
 • co szczególnego ma w sobie marchewka
 • co może być porcją warzyw i owoców, ile należy ich dziennie spożywać
 • do czego potrzebne jest powietrze
 • co sprawia, że powietrze jest zanieczyszczone i co robić, aby zmniejszyć jego zanieczyszczenie
 • dlaczego woda jest ważna i jak ją oszczędzać
 • jak woda trafia do naszych kranów
 • skąd bierze się prąd i do czego go używamy oraz jak go oszczędzać
 • czym są śmieci i kto je produkuje
 • jak sprawić, żeby śmieci było mniej
 • jak segregować śmieci i co to jest recykling
 • w jaki sposób można powtórnie wykorzystać śmieci i co możemy z nich zrobić
 • jaki wpływ na naturę ma człowiek
 • jakie są tego skutki, co można z tym zrobić
 • co to znaczy być eko
 • jaki wpływ ma zachowanie ekologiczne na oszczędzanie pieniędzy
 • jak nie marnować jedzenia
 • jak oszczędzać pieniądze

Po zrealizowaniu scenariuszy oraz wypełnieniu ankiety one-line przez nauczycielkę koordynującą program, nasze przedszkole nabyło prawo do posługiwania się specjalnym certyfikatem przyznającym tytuł „Kubusiowych Przyjaciół Natury” w roku szkolnym 2020/2021.

W galerii poniżej znajdują się zdjęcia dzieci, które przystąpiły do realizacji programu „Kubusiowi Przyjaciele natury” roku szkolnym 2020/21