„DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA 2023”

20 września kolejny raz obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Przedszkolaka. To jakże ważne święto ustanowione zostało w celu popularyzacji edukacji przedszkolnej oraz wzrostu jej znaczenia w społeczeństwie. Przede wszystkim jednak jest to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka. Tego dnia czekało na naszych przedszkolaków wiele niespodzianek i atrakcji. Za sprawą nauczycielek pani Renaty Woźniak i  pani Małgorzaty Klej, wszyscy bawili się doskonale. Przedszkolaki z każdej grupy wiekowej miały do wykonania zadanie, z którym doskonale sobie poradziły. „Maluszki” wiązały koło przy muzyce do marszu, „Średniaki” segregowały klocki wg kolorów oraz owoce i warzywa, a najstarsi pochwalili się swoimi umiejętnościami wokalnymi i tanecznymi. Na dowód uznania i na pamiątkę tego dnia, każdy przedszkolak otrzymał od swoich pań medal „Super Przedszkolaka”. Towarzyszyły nam również liczne tańce przy ulubionych przebojach muzyki dla dzieci. W tym roku bawiliśmy się pod hasłem „Dzień Przedszkolaka toważne święto, uczcijmy go razem tańcem i piosenką”. Zaczęliśmy oczywiście znaną wszystkim przedszkolakom piosenką „Jestem sobie przedszkolaczek”, było także „Czekoladowe „Ugi-bugi, taniec „Cho, cho, wa” i „A ram zam, zam”. Ponadto miłą niepodzianą i atrakcją była przygotowana przez nauczycielki  kolorowa „fotobudka”, w której każdy  mógł zrobić sobie dla upamiętnienia tych wesołych chwil zdjęcie indywidualne lub z ulubioną koleżanką, czy kolegą. Radość i uśmiech świadczyły o wspaniałej zabawie. Na zakończenie złożyłyśmy wszystkim, maluszkom i starszakom życzenia: samych słonecznych dni i radosnych chwil w naszym przedszkolu, aby każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń.

W galerii poniżej znajdują się zdjęcia dzieci – całej społeczności przedszkolnej zgromadzonej w sali z okazji Dnia Przedszkolaka 2023 r.


Witamy w roku szkolnym 2023/24

ZAPRASZAMY DO AKTYWNEGO ŚLEDZENIA – CO SŁYCHAĆ U KRASNALI!


UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE PRZEDSZKOLA 2023′

Uroczyste zakończenie przedszkola odbyło się w bieżącym roku szkolnym w trzech grupach. W dniu 20 czerwca w oddz. III pod kierunkiem nauczycielek p. Edyt Lipińskiej i p. Małgorzaty Mikitiuk, w dniu 21 czerwca w oddz. IV pod kierunkiem nauczycielek p. Joanny Bartnickiej – Czerkawskiej, p. Eweliny Wawryszuk oraz p. Anny Nazaruk oraz w dniu 22 czerwca w oddz. V pod kierunkiem nauczycielek p. Renaty Iwaszko i p. Renaty Woźniak.

Wszystkie uroczystości miały doniosły charakter. W pięknie udekorowanych salach, rozpoczęte tańcem „Poloneza”, który w wykonaniu przedszkolaków wzbudzał zachwyt wśród licznie zebranych rodziców. Dzieci w słowach wierszy i piosenek dziękowały za trzy lata pobytu w naszym przedszkolu. Za opiekę, wiedzę, zabawę, wychowanie. Podczas uroczystości dzieci zaprezentowały również tańce nowoczesne i liczne piosenki. Swoją postawą, udowodniły, że są gotowe, by opuścić przedszkolne mury.

W atmosferze wzruszeń pożegnania nadszedł czas. Pani dyrektor na zakończenie każdej z tych uroczystości również pogratulowała i pożegnała przedszkolaki, a na pamiątkę uczęszczania do naszego przedszkola wręczyła każdemu dziecku dyplom i książkę. Uwieńczeniem spotkania był słodki poczęstunek przygotowany w każdej grupie przez rodziców.

Serdecznie gratulujemy naszym absolwentom, życzymy im wielu sukcesów i radości na kolejnym szczeblu edukacji.

W galerii poniżej znajdują się zdjęcia dzieci z oddz. III „Leśne ludki”

W galerii poniżej znajdują się zdjęcia dzieci z oddz. IV „Elfy”

W galerii poniżej znajdują się zdjęcia dzieci z oddz. V „Smerfy”


Udział w XV edycji Ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Kubusiowi Przyjaciele Natury”

W roku szkolnym 2022/2023 Publiczne Przedszkole Nr 1 „Pod Krasnalem” w Parczewie już po raz ósmy przystąpiło ogólnopolskiego programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Programem tym objęte zostały dzieci  3, 4 i 5 – letnie. Jest to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli oraz od 2019 r. dla szkół podstawowych poświęcony głównie tematyce ekologicznej, jak również zdrowiu, organizowany przez markę Kubuś. Jego celem jest nauka zasad życia w zgodzie z naturą: podstawowych zasad ochrony środowiska, recyklingu, szacunku do roślin i zwierząt, a także dbałości o właściwe odżywianie oraz aktywne spędzanie czasu. Program należało zrealizować do końca czerwca 2023 roku. Materiały były dostępne do pobrania i wydruku ze strony internetowej www.przyjacielenatury.pl. Wszystkie materiały edukacyjne zostały przygotowane przez zespół ekspertów. Zadaniem nauczycieli było zrealizować program poprzez przeprowadzenie zajęć o tematyce przyrodniczej, ekologicznej oraz zachęcaniu do aktywnego spędzania czasu i ruchu na podstawie scenariuszy zajęć i otrzymanych materiałów edukacyjnych w ramach programu. Materiały przystosowane zostały przez organizatora i aby jeszcze bardziej je wzbogacić przygotowane zostały audiobooki, piosenki, filmy animowane, bajki i gry, które w atrakcyjny sposób urozmaicały zajęcia. W tegorocznej edycji zakres merytoryczny wzbogacony był o tematy związane ze zmianami klimatycznymi. Duży nacisk położony został na wskazanie tego, co każdy z nas może zrobić w swoim otoczeniu, aby dbać o dobro natury. W związku z tym całość materiałów edukacyjnych została podzielona na 4 misje:

• Misja Przedszkole. Na tropie zmian klimatycznych.

• Misja Dom. Na tropie eko nawyków.

• Misja Sklep. Na tropie mądrych zakupów.

• Misja Las. Na tropie roślin i zwierząt.

W naszym przedszkolu do realizacji tegorocznej edycji programu przystąpiły wszystkie grupy wiekowe: 3, 4 i 5 latki. Nauczycielki wybierały treści do jego realizacji adekwatnie do wieku i możliwości rozwojowych dzieci. Wszystkie założenia programu zostały ściśle wpisane w miesięczne plany pracy wychowawczo – dydaktycznej. 

            W oddz. I „Krasnale” w miesiącu kwietniu 2023 r. zrealizowane zostały następujące treści z zakresu programu:

„Misja las. Dbam o rośliny i zwierzęta, nawet te najmniejsze”

„W parku. Dbam o aktywność fizyczną”

„Misja dom. Dbam o segregację śmieci”

            W oddz. II „Skrzaty” w miesiącu kwietniu 2023 r. . zrealizowane zostały następujące treści z zakresu programu:

„Pogoda i klimat, co to takiego”

„Ruch, to zdrowie”

„O planetę dbamy, prąd i wodę oszczędzamy”

„Kolorowe pojemniki – segregujemy śmieci”

„Dzień Ziemi” – uroczystość grupowa

            W oddz. III „Leśne Ludki” w miesiącu marcu 2023 r. zrealizowane zostały następujące treści programu:

„Kubusiowi Przyjaciele Natury – kalambury” poznawanie podstawowych zachowań proekologicznych

„Dbam o siebie, jem warzywa i owoce”

„Ruch, to zdrowie”

„Dbam o zasoby naturalne – powietrze, wodę i energię”

            W oddz. IV „Elfy” również w miesiącu kwietniu 2023 r. zrealizowane zostały następujące terści:

„Co to jest pogoda?”

„Co można zrobić, aby zatrzymać zmiany klimatyczne?”

„Misja dom. Na tropie eko nawyków”

„Misja sklep. Jak przygotować się do zakupów?”

„Misja las.”

            W oddz. V „Smerfy” w miesiącu kwietniu 2023 r. zrealizowane zostały następujące scenariusze:

„Na tropie zmian klimatycznych.”

„Misja dom. Na tropie eko nawyków”

„Misja sklep. Jak przygotować się do zakupów?”

Ponadto nauczycielki prowadziły liczne zabawy ruchowe i ćwiczenia z „Kubusiem”, zabawy dydaktyczne, badawcze, gry edukacyjne. Wykorzystały bajki i filmy z zakresu programu, które urozmaiciły codzienne zajęcia. Były one źródłem pomocy, inspiracji oraz radości dla dzieci i nauczycielek.  Przedszkolaki uczestniczyły także w spacerach, podczas których obserwowały okolicę i zwracały uwagę, czy widać troskę mieszkańców o naturę, np. czy są kosze na śmieci, czy jest dużo zieleni.     

W efekcie zrealizowanych i przekazanych treści, przedszkolaki dowiedziały się:

 • co to jest pogoda i klimat
 • co to są zmiany klimatyczne, jak można im zapobiegać
 • jak zostać „Kubusiowym Przyjacielem Natury”
 • jak dbać o rośliny i zieleń
 • jaką rolę pełnią zwierzęta
 • co to znaczy dbanie o aktywność fizyczną
 • dlaczego warto się ruszać
 • jak spędzać wolny czas
 • dlaczego ważne są warzywa i owoce w codziennej diecie każdego z nas
 • co sprawia, że powietrze jest zanieczyszczone i co robić, aby zmniejszyć jego zanieczyszczenie
 • dlaczego warto oszczędzać zasoby takie jak woda, prąd czy jedzenie i dlaczego to się opłaca
 • czym są śmieci i kto je produkuje
 • jak segregować śmieci i co to jest recykling
 • w jaki sposób można powtórnie wykorzystać śmieci i co możemy z nich zrobić
 • jaki wpływ na naturę ma każdy z nas

W galerii poniżej znajdują się zdjęcia naszych przedszkolaków, podczas realizacji licznych działań wynikających z realizacji treści programu.


Wytęp naszych przedszkolaków na Festynie Rodzinnym z okazji Dnia Dziecka na stadionie MOSiR

W dniu 04.06.2023 r. na terenie stadionu MOSiR w Parczewie odbył się Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka. Scena w tym dniu oddana została we władanie dzieci i młodzieży, gdzie w koncercie „Dzieci- dzieciom” zaprezentowała się grupa III „Leśne Ludki” z naszego przedszkola pod kierunkiem nauczycielek pani Małgorzaty Mikitiuk i pani Edyty Lipińskiej. Przedszkolaki w pięknych strojach wspaniale zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i taneczne śpiewając piosenki: „Przedszkole drugi dom”, „Songo”, „Zawsze niech będzie słońce” oraz wykonując układ taneczny „Budujemy mosty” i taniec walc włoski TI AMO- Umberto Tozzi. Wspaniały występ nagrodzony został gromkimi brawami przez publiczność. Po występie mali artyści otrzymali słodki poczęstunek i soczki.

W galerii poniżej znajdują się zdjęcia dzieci z oddz. III „Leśne Ludki”