Święto odzyskania niepodległości

26 listopada 2012 |

Wspominam…

Warto wspominać…

Wspomnieniom poświęciliśmy uroczystość, która co roku odbywa się niezmiennie 11 Listopada. W całej Polsce jest to dzień wyjątkowy, wywieszamy biało – czerwone flagi, odświętnie ubrani śpiewamy ,,Mazurka Dąbrowskiego”, składamy kwiaty na grobach żołnierzy. To wszystko po to, by nie zapomnieć i pamiętać ludzi sprzed lat, wydarzenia, które dla nich były tak ważne, że oddali życie…

      Z okazji Narodowego Święta  Odzyskania Niepodległości w naszej szkole uczniowie przygotowali inscenizację pt.,,Mały patriota”. W role aktorów wcielili się: Babcia – Patrycja Bobruk, Dziadek – Rafał Łukomski, Wnuczek – Kuba Sokołowski. Podczas rozmowy z dziadkami wnuk poznawał przeszłość swojego kraju, słuchał opowieści o tym, jak dawno temu w Polsce rządził król Stanisław August Poniatowski, obce państwa wtargnęły do naszej ojczyzny i Polska przestała istnieć na mapie świata. Chłopiec z zaciekawieniem zadawał pytania: co to jest niepodległość i kim jest patriota. Trudno było dorosłym wytłumaczyć to wszystko dziecku, jednak babcia i dziadek wyjaśnili, iż jest to taki człowiek, który kocha swój kraj i chce o nim dużo wiedzieć.

W listopadowy  nastrój wprowadziła wszystkich uczennica klasy II Gabrysia Przekorzyńska. W jej wykonaniu usłyszeliśmy przepiękną żołnierską piosenkę ..Przybyli ułani”. W dalszej części uroczystości,  konferansjerki – uczennice Weronika Zieńczuk i Gabrysia Włoszek, przedstawiły szacownych gości, którzy  zabrali nas w sentymentalną podróż po tych zakamarkach historii, które żyją w pamięci, a nigdy nie zostały ujawnione szerszej publiczności. Byli to: Pani Ewa Bzówka – uchyliła rąbka wspomnień o swoim ojcu, który walczył na frontach I wojny światowej; Pan Józef Sutryk i Pan Stanisław Zajączkowski – kombatanci, członkowie Armii Krajowej, przybliżyli losy żołnierza w czasie wojny.

Były to chwile wspomnień pięknych i trudnych zarazem, wywołujących łezkę w oku i uśmiech czasami, bo gdzież nie zdarzają się zabawne sytuacje – jak to w życiu… Dobre przeplata się ze złym, a smutek z radością. Dziękujemy naszym wspaniałym gościom za listopadowe popołudnie spędzone w miłej atmosferze. W dowód wdzięczności uczennice klasy szóstej zadedykowały gościom  piosenkę pt.,,Nie żałujcie serca dziewczyny” oraz wręczyły kwiaty.

                     Opr. A. Puła, U. Bzówka