Pociąg do wolności – apel z okazji odzyskania niepodległości

10 listopada 2016 |

W tym roku przewodnikami oprowadzającymi po stacjach historii byli kolejarze (Oskar Hryciuk i Maciej Duda). Pociąg najpierw zatrzymał się na stacji I, którą była Niewola. Znajdujący się na peronie statyści – pasażerowie (Gabrysia Kurowska, Karolina Abramowicz, Michał Kochanowski) ze smutkiem i rezygnacją czekali na “pociąg”. Ich ojczyzna przecież wiele wycierpiała, by na końcu zniknąć z mapy Europy (III rozbiór). Na pociechę mieli “Dziedzictwo konstytucji 3 Maja” i “Mazurek Dąbrowskiego”. Czekali na to, co się wydarzy, przygotowywali się do walki.

II stacja: Powstania

W powstaniach wielu – dla Polski, złożyli życie w ofierze. Gdy w 1794 roku na krakowskim rynku zjawił się Tadeusz Kościuszko ogłaszając powstanie, w serca Polaków wstąpiła otucha (kosynier – Eryk Izdebski kl. III). Niestety, nie udało się pokonać wrogów mimo zaangażowania społeczeństwa. Następne powstania: listopadowa i styczniowe też zakończyli się klęską.

Polki po klęsce powstania styczniowego na znak żałoby ubierały się na czarno i nosiły specjalne patriotyczne ozdoby – biżuterię z zakazanymi polskimi symbolami, np. Białym Orłem (Oliwia Ilczyna, Gabriela Grenda). Historia prowadziła do wybuchu w roku 1914 Wielkiej Światowej wojny – Stacja III. Wiara w lepszy los zagrzewała do walki m. in. legionista (Tomasz Żelazko kl. III), czyli żołnierz Pierwszej Brygady Józefa Piłsudskiego. Pierwsza wojna światowa trwała 4 lata. Zginęło w niej wiele milionów ludzi, zniszczono wiele miast. Wielu było rannych, chorych czy okaleczonych. Pomagały im sanitariuszki (Zuzanna Kalińska). Pociąg wiózł do domu rannych żołnierzy, na których czekały rodziny (Aleksandra Kochanowska, Weronika Kondraciuk).

Odwaga, męstwo i upór Polaków zaowocowały w końcu dotarciem do stacji Wolność!. 11 Listopada 1918 roku odzyskaliśmy niepodległość, a nasz kraj wrócił na mapę Europy. Ten dzień na zawsze dla Polaków pozostał Dniem Niepodległości. Co roku radośnie go obchodzimy, cieszymy się i świętujemy. (statyści: kwiaciarka – Julia Haplicznik, Aleksandra Krasińska , Polska – Julia Kaczor).

Aktorzy – recytatorzy z klasy VI: Weronika Lewandowska, Gabriela Przekorzyńska, Kacper Kurowski, Damian Bartkowicz, Tomasz Wiśniewski oraz  w/w kolejarze.

opr. A. Puła, Ma. Oleksiewicz

 

DSCF3622 DSCF3577 DSCF3587 DSCF3590 DSCF3602 DSCF3604 DSCF3612 DSCF3615

Miejmy nadzieję, że apel będzie stanowić inspirację do radosnego obchodzenia rocznicy jednego z najważniejszych polskich świąt narodowych.