Teatrzyk o zagrożeniach internetowych

11 grudnia 2015 |
Dnia 11 grudnia naszą placówkę odwiedził Białostocki Teatr Profilaktyczny Edukacja i i Animacja „Magik”, który przedstawił teatrzyk o pułapkach Internetu.
Pułapki znają wszyscy. Jest to uzależnienie się od sieci, zawirusowanie komputera, kradzież tożsamości, wyciek wrażliwych danych osobowych, pishing i inne, jak np. korzystanie z nieodpowiednich do wieku treści. Uczniowie bez trudu wymieniali tragiczne skutki owych pułapek. Najbardziej przykre jest osamotnienie nałogowego uzytkownika komputera, brak przyjaciół, notoryczne przemęczenie, wyczerpanie organizmu, a nawet- śmierć komputerowa. Słabe oceny w szkole, nadpobudliwość i agresja też mają swój udział w utrudnianiu życia uzależnionych od komputera. Wyłudzenia informacji prowadzą do różnorakich realnych przestępstw przeciwko menu i życiu użytkowników. Lekkomyślne publikowanie zdjęć koleżanek i kolegów bez formalnej zgody ich opiekunów prawnych tez prowadzi do wielu nieszczęść. Pułapek komputerowych jest bardzo wiele i można o nich długo dyskutować.

Aktorzy wciągnęły społeczność szkolną do ożywionej dyskusji. Przedstawienie teatralne było przerywane pogadanką i zaproszeniem na szkolną scenę w celu odgrywania różnych ról. Dzieci bawiły się świetnie, połykając przy okazji wiedzę o pułapkach internetowych i sposobach ich uniknięcia.

Teatralna godzina minęła szybko, ale tematyka inscenizacji była tematem wielu rozmów. Jest nadzieja, że uczniowie naszej placówki nie tak łatwo dadzą się wciągać w zastawiane na nich pułapki hakerów i innych internetowych przestępców….