Podróż do Chmielowa – wycieczka gotowa!

27 czerwca 2014 |

Wyobraźnia – Tradycja – Umiejętności

        25 czerwca 2014 r. uczniowie klas IV – VI ZPS im. Jana Pawła II w Przewłoce brali udział w wycieczce rowerowej do Stowarzyszenia Perły Chmielowa. Uczestniczyliśmy w lekcjach regionalnych prowadzonych przez instruktorki ze stowarzyszenia. Klasy podzielone na dwie grupy warsztatowe wykonywały:

  • ,,Babcine cudeńka” warsztat manualny: pająki, bibułkowe ozdoby – sztuka dekoracji domu
  • ,,Dawne smaki – same przysmaki” – warsztat kulinarny: Palce lizać, czyli sztuka lepienia pierogów.

Po przyjeździe panie ze Stowarzyszenia bardzo serdecznie powitały  naszą grupę i zapoznały nas z historią Chmielowa, przybliżyły sylwetkę pana Franciszka Majewskiego – nauczyciela i cenionego działacza społecznego, opowiedziały, jak to dawniej bywało ,,W chłopskiej izbie” – czyli lekcja historyczno – muzealna.

Po lekcji dawnych obyczajów nasze dziewczyny pod okiem instruktorek wykonywały kwiatki z bibuły i ze słomy. Chłopcy w tym czasie lepili pierogi, które po ugotowaniu rozpływały się w ustach. Następnie role się odwróciły i to dziewczynki lepiły pierożki, które potem ze smakiem zjedliśmy.

Na zakończenie pobytu był grill i pieczenie kiełbasek. Spędziliśmy aktywnie czas gotując, wyczarowując piękne kwiatowe ozdoby oraz  grając i bawiąc się na świeżym powietrzu. Kiełbaski bardzo nam smakowały, szkoda tylko że trzeba było wracać…

Dziękujemy paniom ze Stowarzyszenia ,,Perły Chmielowa” za lekcję regionalnych zwyczajów i cierpliwość dla kuchcików ze szkoły z Przewłoki.

(W imieniu uczestników wycieczki uczniowie klasy piątej:

Julia Turek, Julia Izdebska, Karolina Suchorab,

Dominika Bobruk, Adrian Kurowski, Mateusz Jarmuł, Adam Puła)

   OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA