Konstytucja 3 Maja

05 maja 2014 |

Wiwat Maj, Trzeci Maj!

 

30.04.2014 w naszej placówce odbyła się akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Inscenizacja rozpoczęła się rozmową trzech uczniów o tym świecie:

“Wiwat maj, trzeci maj,

dziś ma wolne cały kraj!

– wołali chłopcy grając w piłkę i jeżdżąc na hulajnodze (Kuba Sokołowski, Oskar Hryciuk, Weronika Lewandowska). Nagle w zabawie przewrócili się, a wstając zauważyli wiele zmian w swoim otoczeniu, np. wille nad wodą, przypominającą pałac (Łazienki w Warszawie). Myśleli, że to dekoracje do filmu… O tym, że się mylili przekonała ich obecność osób w XVIII-wiecznych kostiumach. “Jakie mają śmieszne peruki i jak są dziwnie ubrani” – dziwili się uczniowie. Jegomoście spotkani przez naszych bohaterów to: Hugo Kołłątaj (Kacper Kurowski), Adam Kazimierz Czartoryski (Kacper Chudek), Ignacy Potocki (Piotr Solecki), Stanisław Małachowski (Jakub Matejuk). Weronika Lewandowska poprosiła panów o autograf, którzy złożyli, dziwiąc się językowi, jaki posługiwały się dzieci.

Następnie akcja opowieści przeniosła się na Zamek Królewski, gdzie czekał król Stanisław August Poniatowski. Ignacy Krasicki)igor Krasiński) przeczytał królowi swój nowy wiersz, a Hugo Kołłątaj fragment artykułu o naprawie ojczyzny. Ignacy Potocki i Stanisław Małachowski dyskutowali o tym skąd wziąć pieniądze na zwiększenie liczby armii. Stanisław Małachowski zaproponował reformę sposobu rządzenia.

“A czy caryca Katarzyna na to pozwoli, tylko czeka aby wejść do Polski ze swoimi wojskami” – wątpił król (Maciej Duda)

W kolejnej scenie reporterki lokalnych gazet (“Wspólnota Parczewska” i “Słowo Podlasia”) – Gabriela Przekorzyńska i Aleksandra Wilczyńska na żywo transmitowały obrady Sejmu Wielkiego. Przeprowadziły wywiad z posłami.

I tak oto uchwalono Konstytucję 3 Maja. Bardzo niezadowolona z tego faktu Katarzyna wbiegła na scenę złoszcząc się na polskich patriotów:

“Co w tej Polsce się wyczynia!

Stasiu robi mi kawały

wzmacnia armię i kraj cały.”

 

Akademia pozwoliła na przypomnienie tak odległych czasów, a zwłaszcza dnia 1791 roku, w którym została uchwalona Konstytucja.

 

                                                                                       opr. A. Puła