Dzień Sybiraka w Chmielowie

15 października 2013 |

W październiku 1944 roku zostali aresztowani i wywiezieni na Sybir mieszkańcy Chmielowa. Chociaż od tamtych wydarzeń minęło 69 lat, potomkowie Sybiraków, władze gminy, mieszkańcy Chmielowa, Korony, Marianówki i Bednarzówki pamiętają o niezwykłych aktach heroizmu swoich przodków. Uroczystość rozpoczęła msza święta koncelebrowana przez ksiądza prałata Tadeusza Lewczuka, ksiądza Arkadiusza Markowskiego i diakona Adama Potapczuka. Następnie uczestnicy spotkania udali się pod Pomnik Sybiraka w Chmielowie, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Po przemówieniach przedstawicieli samorządów Pani Wójt Grażyny Lamczyk, Pana Waldemara Wezgraja – Starosty Parczewskiego, rodzin Sybiraków, mieszkańcy udali się do Domu Ludowego w Chmielowie.

Spotkaniu towarzyszyły wspomnienia, zaduma, oraz podniosły nastrój wywołany relacjami i opowieściami rodzin sybiraków z pobytu ojców na zesłaniu. Spotkanie uświtniły występy zespołów “Perły Chmielowa” i “Echo Dębowej”, zespoły zaprezentowały pieśni o tematyce patriotycznej. W spotkaniu uczestniczył także redaktor Stanisław Jadczak, który przedstawił rys historyczny dotyczący Chmielowskich bohaterów oraz zapromował książkę “Historia Sybiraków z Chmielowa”.
(Informacje zaczerpnięto ze strony internetowej powiatu parczewskiego).

 

13 października w tej uroczystości udział brał poczet sztandarowy naszej placówki w składzie: Adrian Kurowski, Mateusz Jarmuł, Paulina Konczal, Natalia Borychowska, uczniowie klasy V i VI.