Publiczne Przedszkole nr 2im. Janusza Korczakaw Parczewie

Z ostatniej chwili

 

„Zakończenie roku przedszkolnego 2020/2021”

 

     23 czerwca 2021 roku odbyło się w naszym przedszkolu pełne emocji pożegnanie dwóch najstarszych grup pięcioletnich. Ze względu na pandemie nie było tradycyjnego zakończenia w sali. Rozdanie dyplomów oraz część artystyczna odbyła się na placu przedszkolnym, oddzielnie dla poszczególnych grup z udziałem tylko wychowawców, rodziców i dyrekcji .

 

Chociaż słońce jasno świeci,

Trochę smutne są dziś dzieci.

Choć Przedszkole żegna Was, to wakacji nadszedł czas.

 

Poniżej znajdują się zdjęcia z występu grupy IV i V.

 

 

„Dzień Dziecka”

Młodość bez uzależnień.

 

20 czerwca dwie najstarsze grupy z naszego Przedszkola występowały podczas Dnia Dziecka, które odbywały się w tym roku na Placu Wolności.

 

Poniżej znajdują się zdjęcia z występu grupy IV i V.

 

 

„Dzień Dziecka”

 

W przedszkolu tego dnia staraliśmy się jak to tylko możliwe, aby naszym dzieciom umilić czas. Przygotowano wiele atrakcji. Najwięcej radości sprawiły jednak zabawy na świeżym powietrzu! Była wspólna zabawa przy muzyce, puszczanie baniek mydlanych, zabawy z chustą animacyjną czy konkurencje sportowe tj. przeciąganie liny. Po wspólnej zabawie był słodki poczęstunek, popcorn, ciasteczka oraz oczywiście upominki. Dzień minął w miłej atmosferze a każde dziecko wróciło do domu z uśmiechem na twarzy.

 

Poniżej znajdują się zdjęcia z oddziału I, II, III, IV i V.

 

 

„Dzień Mamy i Taty”

 

W ostatnim tygodniu maja w naszym przedszkolu odbywały się uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty, podczas których każda z grup zaprezentowała swój program taneczno – wokalno – recytatorski. Dzieciaczki bardzo się starały, żeby wierszem i piosenką podziękować rodzicom za miłość, cierpliwość i troskę. Wszystkie występy zostały uwiecznione w postaci filmików, które następnie trafiły do adresatów. Uroczystości z okazji „Dnia Mamy i Taty” dostarczyły wszystkim wiele radości i szczęścia.

 

Poniżej znajdują się zdjęcia z oddziału I, II, III, IV i V.

 

„Dzień Ziemi”

 

22 kwietnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Ziemi. W tym dniu królował kolor zielony. Podczas zajęć dydaktycznych dzieci dowiedziały się jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę. Przedszkolaki w praktyczny sposób mogły wykorzystać swoją wiedzę na temat segregacji śmieci wrzucając odpady do odpowiednich pojemników. W niektórych grupach dzieci oglądały film edukacyjny poświęcony tematyce ekologicznej oraz otrzymały medale i odznaki. Na koniec zajęć każda grupa wykonała pracę plastyczną.

 

Poniżej znajdują się zdjęcia z oddziału II, III, IV i V.

 

Dzień Kolorowej Skarpetki

 

W poniedziałek 22 marca w grupie II odbył się Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli obchody Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Od najmłodszych lat warto zaszczepiać w dzieciach empatię i tolerancję. Dzieciaczki jeszcze nie do końca rozumieją istotę tak ważnego przesłania, jednak warto mówić o tym częściej. Mamy wówczas wpływ na ukształtowanie świadomego, dorosłego człowieka. Człowieka wrażliwego na chorobę i cierpienie drugiej osoby. Warto … Przecież wszyscy jesteśmy TACY SAMI, chociaż czasami wyglądamy inaczej. Podczas dzisiejszych zabaw i rozmów II grupie towarzyszyła wspaniała piosenka KAŻDY Z NAS JEST INNY.

 

Poniżej znajdują się zdjęcia z oddziału II.

 

 

Pierwszy Dzień Wiosny

 

Pożegnanie Zimy i powitanie Wiosny przebiegło tym razem nieco inaczej. Każdego roku przywiązujemy dużą wagę do kultywowania ludowych tradycji. Obecna rzeczywistość zmodyfikowała przebieg uroczystości, jednak jak zawsze nie zabrakło radości, jaką niesie ze sobą nadejście tej pory roku. W tym dniu wszystkie dzieci były ubrane w kolorowe, wiosenne akcenty. We wszystkich grupach odbyły się zabawy, inscenizacje o tematyce wiosennej.  W jednej z grup zawitała „prawdziwa” Pani Wiosna. W przedszkolu rozbrzmiewała wesoła muzyka i  dziecięce śmiechy, a to najlepszy wyznacznik dobrej zabawy.

 

Poniżej znajdują się zdjęcia z oddziału II, III, IV i V.

 

„Dzień Kobiet”

 

Z okazji dnia Kobiet w Naszym Przedszkolu dzieci uroczyście obchodziły ten dzień. Wszyscy „mali” panowie tradycyjnie zaśpiewali swoim koleżankom uroczyste „100 lat”, a następnie wręczyli piękne prezenty. Tego dnia w przedszkolu panowała wesoła atmosfera. Było można usłyszeć taneczną muzykę, w rytm której bawiły się zarówno dziewczynki jak i chłopcy. Uśmiechnięte buzie przedszkolaków, a zwłaszcza dziewczynek świadczyły o miło spędzonym czasie.

 

Poniżej znajdują się zdjęcia z oddziału I, II, IV i V.

 

„Dzień Kota”

 

17 lutego w naszym przedszkolu obchodziliśmy nietypowe święto – „Dzień kota”. W tym dniu wszystkie przedszkolaki upodobniły się do swoich czworonożnych przyjaciół: dorysowując sobie wąsy oraz uszy. Co niektóre miały piękne przebrania kotów. Wszystkie dzieci zamienione w kociaki, tańczyły przy muzyce, oglądały ilustracje przedstawiające różne gatunki kotów i dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy na ich temat. Brały również udział w konkursach takich jak np. „Picie mleka na czas”. Wszystkie dzieci wspaniale się bawiły i długo będą miały ten dzień w pamięci.

 

„Walentynki”

 

W poniedziałek (15 lutego) obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień św. Walentego. W tym dniu wszyscy ubraliśmy się na czerwono, a dzisiejszy dzień był pełen atrakcji.
Dzieci dowiedziały się kim był św. Walenty, poznały tradycję obchodzenia tego święta w Polsce, a także jak ważne jest serce w naszym organizmie oraz co to jest MIŁOŚĆ, jak i do kogo ją okazujemy. Dzieci uczestniczyły w różnych zabawach przygotowanych przez swoje wychowawczynie w grupach. Na koniec dnia każde dziecko otrzymało do domu balona oraz lizaka w kształcie serca.
Dzieci wykonały też Walentynki swoim Kochanym Rodzicom.

 

„Bal Karnawałowy”

 

W piątek 05.02 w przedszkolu odbył się coroczny „Bal Karnawałowy”. Dzieci tego dnia przyszły do przedszkola w karnawałowych przebraniach: księżniczek, wróżek, superbohaterów, policjantów i wielu innych bajkowych postaci. W tym roku, ze względów bezpieczeństwa (pandemia), każda grupa bawiła się w swojej pięknie udekorowanej sali. Przedszkolaki z dumą prezentowały bajeczne stroje na czerwonym dywanie. Z wielką ochotą uczestniczyły w tańcach, zabawach i konkursach prowadzonych przez nauczycielki. Na twarzach wszystkich malował się uśmiech, który nie znikał mimo chwilowego zmęczenia. Ten dzień na długo zapisze się wszystkim w pamięci! 

 

„DZIEŃ BABCI I DZIADKA W PRZEDSZKOLU”

 

Koniec stycznia był dla wszystkich wyjątkowy, inny od wszystkich dotychczasowych dni w przedszkolu. Odbyło się bowiem w każdej grupie, nagranie przedstawień dla babć i dziadków. Wszystkie grupy zaraz po feriach wzięły się ochoczo do pracy: piosenki, wierszyki, tańce oraz różnorodne prezenty, to wszystko dla kochanych babć i dziadków. Dzieci wiedziały, że nie można zaprosić bliskich do przedszkola bo jest pandemia, ale mimo to chętnie podejmowały każde zadanie. Wreszcie kiedy nadszedł ten dzień, kamery poszły w ruch i wszystkie grupy stanęły na wysokości zadania. Przedszkolaki zachowały się jak prawdziwi aktorzy na prawdziwych scenach. Były przerwy w stylu STOP KLATKA, powtórzenia ujęć ale to wszystko nic bo efekt jest wspaniały. Filmy z nagraniami występów szybko znalazły się u odbiorców. Mamy nadzieję, że będą się podobały i wycisną niejedną łzę wzruszenia!  Jeszcze raz 100 lat i wszystkiego dobrego!

 

 

„Mikołajki”

 

7 grudnia w naszym przedszkolu słychać było muzykę, śpiew i dźwięk dzwoneczka. Mikołajkowe święto to czas zabaw, tańców, konkursów i niespodzianek. Św. Mikołaj odwiedził tego dnia wszystkie grupy. Dzieci z niecierpliwością czekały na jego wizytę. Wizyta Mikołaja to najbardziej oczekiwany przez przedszkolaków moment. Na szczęście powtórzy się za rok.

 

,,Andrzejki w przedszkolu”

 

W piątek 30 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Andrzejki. W każdej grupie przedszkolaki chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Przygotowane rekwizyty oraz w niektórych grupach stroje stworzyły odpowiedni nastrój sprzyjający przepowiedniom. Dzieci poznały znaczenie różnych kolorów, liczb, magicznych przedmiotów. Ustawiały buty, aby sprawdzić, który chłopiec pierwszy się ożeni i która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż. Za pomocą przygotowanych obrazków sprawdzały kim zostaną w przyszłości. Wszystkie wróżby przeplatane były pląsami, tańcami przy muzyce oraz słodkim poczęstunkiem.

 

„Dzień Pluszowego Misia”

 

Dnia 25 listopada w naszym przedszkolu odbył się Dzień Pluszowego Misia. Dzieci poznały historię pluszowego misia, recytowały i śpiewały piosenki oraz poznały znane misie z bajek. W tym dniu przygotowano również wiele atrakcji: zabawy ruchowe, taneczne, plastyczne, konkursy, a nawet degustacja miodu. W grupie I i III dzieci miały możliwość zrobienia własnego misia. Ten dzień w przedszkolu był pełen uśmiechu oraz wspólnej zabawy.

 

„Pasowanie na Przedszkolaka grupy I i II”

 

,,Idzie sobie przedszkolaczek, śpiewa, tańczy, no i skacze. Dziś też powód ma do śmiania, bo to dzień jest Pasowania.”

 

     W dniu 12 i 13 listopada 2020 r. jak co roku jesienną porą odbyło się w naszym przedszkolu uroczyste PASOWANIE. To pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu dzieci, które tego roku po raz pierwszy rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem. Dzieci przyszły do przedszkola odświętnie ubrane, uśmiechnięte i zadowolone. ,,Mali Artyści” i ,,Tygryski” uroczystość rozpoczęły od zaprezentowania  części artystycznej. Następnie przedszkolaki złożyły ślubowanie. Pani dyrektor Agnieszka Trojanowska dokonała uroczystego pasowania na przedszkolaka. Po uroczystym pasowaniu dzieci miały słodki poczęstunek. Był to niezapomniany dzień dla małych przedszkolaków.

 

11 LISTOPADA

ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI

 

       Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej  Ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, wpajamy szacunek dla polskich symboli. Dlatego też 10 listopada odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość została przygotowana przez IV i V grupę. W tym roku akademię z powodu pandemii oglądaliśmy online.

 

,,Dzień postaci z bajek

 

5 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Jest on doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto więc wybierać bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.

 

Dzień Dyni

 

   W ostatnim tygodniu października obchodziliśmy dzień dyni w naszym przedszkolu. Nasze przedszkolaki były ubrane na pomarańczowo, a także przebrane w piękne dyniowe stroje. Ten dzień wypełniony był licznymi zabawami integracyjnymi.

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

14 października 2020

 

W tym uroczystym dniu dzieci z grupy IV i V zaprezentowały się najlepiej jak umiały. Akademia z powodu nadal panującej pandemii została przedstawiona pracownikom online. Nie zabrakło wierszy, życzeń, piosenek, które w całości stworzyły piękne podziękowanie za codzienną troskę, oddanie i serdeczność.

 

 

 

Akcja Sprzątania Świata

 

Wrzesień jest tym miesiącem, w którym w całej Polsce odbywa się Ogólnopolska Akcja Sprzątania Świata.

Nasze przedszkolaki z grupy IV i V zaopatrzone w rękawice i worki również zaangażowały się w tę akcję. Dzieci chętnie pomagały w sprzątaniu ogrodu przedszkolnego oraz terenu w pobliżu przedszkola, gdzie zebrano kilka worków śmieci. Dzięki temu wokół przedszkola zrobiło się czysto i przyjemnie.

 

 

Dzień Chłopaka

 

Dzień Chłopaka tradycyjnie odbył się we wszystkich grupach. Głośne ,,sto lat” dochodziło z każdej przedszkolnej sali. Rodzice zadbali o prezenty dla chłopców oraz niespodzianki dla dziewczynek. Nie zabrakło konkursów oraz tańców przy muzyce dyskotekowej. Taki dzień sprzyja integracji grupy oraz dostarcza wiele radosnych przeżyć.

 

Dzień przedszkolaka

 

   To był wspaniały dzień dla każdego dziecka – świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. W przedszkolu tego dnia czekało wiele atrakcji i wspaniałej zabawy! Dzieci bawiły się przy największych przebojach dla dzieci, brały udział w konkurencjach sportowych i zabawach integracyjnych.

„Międzynarodowy Dzień Kropki”

 

       15 września w naszym Przedszkolu odbył się International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem tego święta jest wzbudzanie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia, działania.

Dzień Kropki jest to dzień odwagi i zabawy. Tego dnia wszystkie zabawy wypełnione były kolorowymi kropkami.

BYŁO KOLOROWO, „KROPKOWO” I RADOŚNIE.

 

Rok szkolny 2020/2021

 

Zakończenie roku przedszkolnego 2019/2020

     19 czerwca 2020 roku odbyło się w naszym przedszkolu skromne, ale pełne emocji pożegnanie dwóch najstarszych grup pięcioletnich. Ze względu na reżim sanitarny nie było tradycyjnego, wspólnego zakończenia. Rozdanie dyplomów odbyło się na placu przedszkolnym, oddzielnie dla poszczególnych grup z udziałem tylko wychowawców, rodziców i dyrekcji .

 

Chociaż słońce jasno świeci,

Trochę smutne są dziś dzieci.

Choć Przedszkole żegna Was, to wakacji nadszedł czas.

 

WARSZTATY GARNCARSKIE

WALENTYNKI

KONKURS „MAM TALENT”

Dzień  Babci  i Dziadka

Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dlatego dzieci z naszego Przedszkola gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji.  Każda grupa przedszkolna zapraszała swoich Dziadków i Babcie w inny dzień.
Przedszkolaki od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych gości, nie mogąc się doczekać, kiedy zapukają do drzwi Przedszkola.
Licznie przybyli: Babcie i Dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanych programach artystycznych.

BAL KARNAWAŁOWY

W naszym przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy, w którym uczestniczyły wszystkie grupy.  Taki bal jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczyła im wielu przeżyć i radości. Dzieci przygotowały się do niego przygotowując sobie stroje oraz poznawały różne kroki taneczne, zarówno tańca nowoczesnego, jak i tradycyjnego. Nauczycielki przedszkola dołożyły wszelkich starań, by wystrój sali balowej wprowadził dzieci w radosny, bajkowy nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy.

Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, księżniczki, delikatne motylki, rycerzy, smoka, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana… Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci.

 

 

Jasełka w UMiG w Parczewie z okazji Święta Trzech Króli.

6 stycznia ulicami Parczewa przeszedł Orszak Trzech Króli. Po pochodzie w Urzędzie Miejskim w Parczewie odbył się koncert kolęd w wykonaniu dzieci i młodzieży z parczewskich szkół i przedszkoli. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z gr.V przygotowane przez p. Katarzynę Lewandowską  i p. Iwonę Śledzińską. Dla wszystkich uczestników orszaku przygotowano ciepły barszcz oraz kapustę, a dla najmłodszych uczestników słodkie upominki. 

Spotkanie czytelnicze on-line z „Panią Jesień”  

Dzień Przedszkolaka 

24.09.2019 odbył się Dzień Przedszkolaka, z tej okazji zorganizowane były gry, zawody i zabawy integracyjne na placu przedszkolnym

 

Festyn rodzinny

13.09.2019 odbył się taneczno- sportowy Festyn Rodzinny na placu przedszkolnym. 

 

Wycieczka nad Jezioro Obradowskie 11.09.2019

W roku szkolnym 2019/20 w naszym Przedszkolu realizowany jest program ekologiczny ” Świat przyrody” dofinansowany z celowych środków budżetowych gminy Parczew przeznaczonych na ochronę środowiska.
W ramach realizacji programu 11 września, dzieci 5letnie oddziału IV i V wzięły udział w wycieczce autokarowej nad Jezioro Obradowskie. Miały okazję podziwiać piękno torfowiskowego rezerwatu przyrody. Leśnik oprowadzający dzieci po ścieżce edukacyjnej opowiedział o bogatym świecie flory, rzadkich objętych ochroną gatunków roślin i zwierząt. Przemieszczając się drewnianą kładką przedszkolaki dotarły do pływającego pomostu skąd wyłaniał się przepiękny widok na ukryte wśród drzew Jezioro Obradowskie.

 

Konkurs przedszkolny ,,Kartka z książki-

 

-rymowankę układamy i obrazkiem ozdabiamy”

 

 

W dniu 22.05.2019 r. w naszym przedszkolu zostały ogłoszone wyniki przedszkolnego konkursu ,, Kartka z książki – rymowankę układamy i obrazkiem ozdabiamy” w którym brały udział dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych. Celem konkursu było rozwijanie twórczości słownej oraz poszerzanie zainteresowań czytelniczych.

. Komisja w składzie :

po dokonaniu oceny prac, przyznała:

 

Wyróżnienia:

Wszyscy uczestnicy konkursu dostali nagrody oraz dyplomy.

 

 

 

Spotkanie z pszczelarzem

 

Dnia 17.05 grupę Małych Badaczy odwiedził Pan Zbigniew Małafiejew – pszczelarz ze Stępkowa k. Parczewa, właściciel „Pasieki Longina Kubickiego oraz członek Polskiego Związku Pszczelarskiego. Pan Zbigniew opowiedział przedszkolakom o swojej pasji i o tradycji rodzinnej produkcji miodu, w sposób szczegółowy i interesujący opowiedział pszczołach, o tym, jak wiele im zawdzięczamy. A jest to nie tylko miód i inne produkty pszczele, ale ponieważ zapylają rośliny, które spożywamy, są kluczowe dla produkcji żywności. Dzieci mogły również zobaczyć niezbędne do pracy pszczelarza narzędzia, przymierzyć kapelusz pszczelarski, a także spróbować pysznego miodu z pasieki Pana Zbigniewa. Dziękujemy Panu Małafiejewowi za zaangażowanie w edukację najmłodszych i ciekawą prezentację.

 

 

 

Spotkanie z muzykiem w grupie I i II

 

 

W dniu 14 maja do naszego przedszkola przybył niezwykły gość. Muzyk pani Katarzyna Dąbrowska – Leszcz. Podczas spotkania Pani zaprezentowała saksofon altowy i zapoznała dzieci z jego brzmieniem. Pani muzyk zagrała dzieciom proste piosenki, których tytuły dzieci chętnie odgadły, a następnie zaprosiła wszystkich do wspólnego śpiewania. Artystka otrzymała na koniec burzę oklasków i bukiet kwiatów. Serdecznie dziękujemy mamie Izy za ciekawe spotkanie.

 

 

 

 

 

Zajęcia otwarte w grupie V

 

,, Symbole narodowe Polski”.

 

 

W dniu 30.04.2019 r. w grupie V odbyły się zajęcia otwarte. Celem zajęć było kształtowanie poczucia tożsamości narodowej poprzez rozpoznawanie symboli narodowych: godło, hymn, flaga oraz utrwalenie nazwy stolicy i najdłuższej rzeki Polski. Dzieci z pomocą Photona rozwiązywały zagadki o Polsce. Aktywnie uczestniczyły w zabawach ruchowych. Rozwijały zmysł słuchu poprzez zabawę ,, Orle wracaj do nas”.Klasyfikowały obrazki związane z Polską , przeliczały elementy w dwóch zbiorach. Ewaluacją zajęć był test wiedzy o Polsce.

 

 

 

Akcja nasadzeń miododajnych drzew.

 

 

W dniu 30.04.2019 r. dzieci z grupy V włączyły się w akcję nasadzeń miododajnych drzew organizowaną przez Burmistrza Parczewa p.Pawła Kędrackiego. Dbając o pszczoły wybrały się na spacer do parku gdzie rozdawane były sadzonki lip drobnolistnych. Wspólnie posadzono lipę na placu przedszkolnym. Dzieci mają swoje drzewo, które będzie rosło razem z nimi .Były bardzo przejęte, z dumą chodziły wokół swojego drzewa. Mówiły jak będą o nie dbać, podlewać i codziennie odwiedzać.

 

Galeria NextGEN

 

 

Tydzień kreatywności w grupie III

 

 

W dniu 30.04.2019 r. dzieci z grupy V włączyły się w akcję nasadzeń miododajnych drzew organizowaną przez Burmistrza Parczewa p.Pawła Kędrackiego. Dbając o pszczoły wybrały się na spacer do parku gdzie rozdawane były sadzonki lip drobnolistnych. Wspólnie posadzono lipę na placu przedszkolnym. Dzieci mają swoje drzewo, które będzie rosło razem z nimi .Były bardzo przejęte, z dumą chodziły wokół swojego drzewa. Mówiły jak będą o nie dbać, podlewać i codziennie odwiedzać.

 

 

Międzyprzedszkolny konkurs plastyczny

,,Moje kochane przedszkole”

 

W dniu 1.04.2019 r. w naszym przedszkolu zostały ogłoszone wyniki międzyprzedzkolnego konkursu plastycznego,, Moje kochane przedszkole” w którym brały udział dzieci ze wszystkich przedszkoli w gminie Parczew. Celem konkursu było kształtowanie poczucia przynależności do przedszkola oraz rozbudzenie kreatywności i twórczej inwencji dziecka. Komisja w składzie :

po dokonaniu oceny 64 prac, ustaliła:

 

w kategorii dzieci 3,4 letnich:

 

w kategorii dzieci 5 – letnich:

Wszyscy uczestnicy konkursu dostali nagrody oraz dyplomy.

 

Dzień humoru- Przegląd recytatorski,, Wesołe wierszyki”

 

Dzień Humoru w Publicznym Przedszkolu nr 2 w Parczewie był pełen radości i dziecięcego śmiechu. Przedszkolaki z duma prezentowały swoje śmieszne stroje, pozowały do zdjęć w przedszkolnej ,,Foto-budce”.Były zabawy integracyjne i tańce przy muzyce dyskotekowej. Kolejnym punktem tego szczególnego dnia był przegląd recytatorski po hasłem,, Wesołe wierszyki”Przedszkolaki wszystkich grup wiekowych recytowali wiersze o zabarwieniu humorystycznym. Prezentacjom recytatorskim towarzyszyły wesołe piosenki oraz pantomina na podstawie tekstu J. Tuwima ,, Rzepka”.Zaproszonymi gośćmi byli pracownicy Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej, Powiatowej Biblioteki Publicznej oraz rodzice wychowanków. Uśmiechnięte twarze dzieci sprawiły,że radość z tego dnia udzieliła się wszystkim. A w dniu humoru właśnie o to chodzi.

 

 

Fight Lady w przedszkolu!

 

W dniu 27.03. dzieci z grupy V odwiedził trener Fight Lady p.Adam Kościańczuk. Zostały przeprowadzone specjalne zajęcia dla przedszkolaków. Dzieci dostały porządną praktyczną lekcję boksu i motywacyjny speach od trenera, że jedynym miejscem do trenowania sztuk walki jest sala gimnastyczna, a nie przedszkole, czy dom .Dzieci z radością przystąpiły do treningu w którym chętnie uczestniczyła również płeć piękna . I znów potwierdziło się powiedzenie: Dzieciaki górą!!!

 

Pierwszy Dzień Wiosny!!

 

Pierwszy dzień Wiosny minął przedszkolakom bardzo intensywnie. Na początku dzieci pożegnały nad rzeką zimę a powitały wiosnę. Po powrocie do przedszkola miały okazję obejrzeć przesłanie od Pani wiosny a następnie wysłuchać koncertu zespołu Limbos . W tym dniu wszystkie dzieci ubrane na zielono solidaryzowały się również z dziećmi chorymi na zespół Downa w ramach ogólnoświatowej akcji zakładając skarpetki nie do pary.

 

 

,, Spotkanie z Brzuchomówcą”

 

Tego dnia nasi wychowankowie byli jednocześnie zaskoczeni, zdziwieni i szczęśliwi. Powodem takich emocji była wizyta brzuchomówcy.Towarzyszyła mu postać- Oskar, z którą prowadził dialog wzbudzający salwy śmiechu.Przedszkolaki zadawały pytania bajkowemu gościowi, co sprawiło im ogromną radość.Dziecięcy śmiech jednoznacznie wskazywał na to, że spotkanie było bardzo udane.

,, Eksperymenty Małych Badaczy”

 

Mali Badacze z działu IV po raz kolejny uczestniczyli w pokazie doświadczeń i eksperymentów. Tym razem prowadził je tata Frania pan Daniel Iwanejko.

,,Konkurs Pieśni Patriotycznej w przedszkolu ,,Pod Krasnalem”

 

Dzieci z Publicznego Przedszkola nr 2 w Parczewie wzięły udział w Konkursie Pieśni Patriotycznej, który odbył się w zaprzyjaźnionym Przedszkolu ,,Pod Krasnalem”. W kategorii wiekowej 4-latki I miejsce wyśpiewał Bartuś Siłuch z gr.III, III miejsce Natalia Lamczyk z gr.IV. W kategorii dzieci 5-letnich I miejsce zajął duet Maja Oleksiuk i Nina Oleksiewicz. Dzieci wspaniale reprezentowały przedszkole o czym świadczą odniesione sukcesy. Komisja konkursowa wręczyła solistom okazjonalne dyplomy i nagrody.

,,8 marca- Dzień Kobiet”

 

8 Marca w przedszkolu obfitował w atrakcje niosące radość zebranej płci pięknej .Grupa V przygotowana przez p.J. Kopińską i    p. A. Kopiś zaprezentowała wiersze, piosenki oraz tańce dedykowane kobietom i kobietkom. Kwiaty od Rady Rodziców, laurki i życzenia od dzieci dostarczyły wielu wzruszeń. Były również podarunki dla dziewczynek oraz niespodzianki na pocieszenie dla chłopców.

,,Warsztaty Kosmiczne”

 

W oddziale III odbyły się Warsztaty kosmiczne. Działające w grupie ,,Mali Podróżnicy „ kolo zainteresowań rozwija wiedzę wychowanków na temat świata. Dzieci odbywają ,,podróże” bliskie i dalekie, palcem po mapie.. Poznają też różne środki transportu, które pomagają zwiedzać świat. Tematyka o kosmosie była inspiracją do wspólnego stworzenia pojazdu kosmicznego, jakim jest rakieta. Rodzice spisali się znakomicie, dzieci chętnie pomagały w łatwiejszych pracach. Chętni pozowali do zdjęć w,, skafandrach kosmicznych.”.Bawiły się przy muzyce elektronicznej jako Ufoludki, prezentowały ruch planet wokół Słońca, oglądały film edukacyjny o kosmosie. Taka forma spędzania czasu z rodziną w przedszkolu daje dzieciom dużo radości.

 

,,Dzielnicowy bliżej nas”

 

W dniu 6 marca do naszego przedszkola przybyli policjanci realizując tym samym program ,,Dzielnicowy bliżej nas”. Program ma na celu przybliżyć pracę policjanta najmłodszym obywatelom.

 

,,Teatrzyk kukiełkowy – Jaś i Małgosia”

 

W dniu 08.02.2019r. dzieci uczestniczyły w spektaklu pt. „Jaś i Małgosia”. Wszyscy z przejęciem i zaciekawieniem obejrzeli przedstawienie, w którym występowali: Jaś, Małgosia, Drwal, Drwalowa, Baba Jaga, Wilk, Kózka, Lisek, Myszka oraz Dziadek. Bajka w sposób humorystyczny zachęcała dzieci do uprawiania sportów, aby zapobiec wadom postawy i bólom pleców w przyszłości. Ukrytym przesłaniem przedstawienia było wzajemne czynienie dobra, które w przyszłości do nas powróci.

,,Bezpieczne ferie”

 

W dniu 5.02.w grupie V odbyła się pogadanka z panem strażakiem – mł.ogn. Andrzejem Koperczukiem na temat bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych i udzielania pierwszej pomocy. Dzieci poznały również kompletny strój strażaka, a co niektórzy mieli okazję przymierzyć hełm strażacki. Chętne dzieci próbowały swoich umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy na fantomie. Dziękujemy Panu Andrzejowi za bardzo ciekawe i przydatne zajęcia 

 

,,Spotkania z książką”

 

W ramach realizacji zamierzeń Rocznego Programu Rozwoju Przedszkola i innowacji pedagogicznej „Czytające przedszkole”, dzieci z oddziału I i II odbyły szereg działań. W dniu 4.02.2019r. najmłodsze przedszkolaki odwiedziła, poetka Pani Helena Maczewska. Opowiedziała, co ją inspiruje do pisania wierszy. Specjalnie na spotkanie ułożyła wiersz o zimie, padającym śniegu, bałwanku. Potem dzieci udały się na wycieczkę do Miejskiej Biblioteki, gdzie obejrzały ciekawe książeczki dla dzieci. Miały też okazję zobaczyć, dotknąć książkę dla niewidomych. Kolejnym spotkaniem z książką były wycieczki do księgarni – 5.02 – oddział I, 7.02 – oddział II. Wszystkie te działania zachęciły dzieci do kontaktu z książką, rozbudziły zainteresowania i nawyki czytelnicze.

,,Dzień Babci i Dziadzia”

 

Święto babci i dziadka odbyło się we wszystkich grupach wiekowych. Przedszkole odwiedzili bardzo ważni goście- dziadkowie. Prezentacje dziecięce przybrały bardzo różnorodną formę. Były indywidualne i zbiorowe recytacje, piosenki poświęcone babciom i dziadkom, tańce przy muzyce rozrywkowej,ludowej była również pantomina. Tego dnia przedszkolaki wyglądały wyjątkowo pięknie. Barwne stroje i dekoracje dodały wiele uroku. Dużo radości dostarczyły tańce integracyjne z dziadkami. Dzieci składały bliskim życzenia, wręczyły upominki, częstowały słodyczami. Uśmiechy na twarzach gości oraz łzy wzruszenia są dowodem na szczególna rangę tego święta.

,,Bal karnawałowy”

 

24 stycznia w przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy. Dzieci w bajkowych barwnych przebraniach przygotowanych przez rodziców, prezentowały się wspaniale. W pięknie udekorowanej sali uczestników powitał Wodzirej, zaproszony specjalnie na ta okazje. Tańce, korowody, zabawy , konkurencje przy dźwiękach wesołych , dziecięcych utworów w wersji dyskotekowej to nie wszystkie atrakcje tego dnia. Na dzieci czekał również tunel oraz paczki pełne smakołyków,

Teatrzyk ,,Pani Zamieć”

W dniu 22 stycznia nasze przedszkole odwiedził Teatr Bajki z Białegostoku ze spektaklem pt. ”Pani Zamieć”. „Pani Zamieć” to historia dwóch sióstr – brzydkiej i leniwej oraz pięknej i pracowitej. Obie poprzez magiczną studnię trafiają do zaklętej krainy Pani Zamieci. Każda z nich za swą pracę otrzymuje od śnieżnej królowej inną zapłatę. Pracowita i sumienna nagrodzona zostaje za serce i swój wysiłek złotym deszczem. Natomiast do leniwej przykleja się błotno-smolista maź. W przedstawieniu poruszone były tematy szacunku, pracowitości i pomocy innym. Tego typu występy kształtują prawidłowe postawy kulturalnego widza.

 

,,Spotkanie z myśliwym”

Dnia 17 stycznia w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z myśliwym p.Sołdackim. Podczas spotkania dzieci miały okazję zobaczyć strój myśliwego, dowiedziały się na czym polega jego praca, oraz poznały zasady zachowania się w lesie. Przedszkolaki przypomniały sobie jakie zwierzęta możemy spotkać w naszych lasach, a także jak pomóc im przetrwać zimę.

 

,,Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”

Dnia 13 stycznia dzieci z gr. v wystąpiły podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Urzędzie Miasta w Parczewie. Dzieci przygotowane przez p. Joannę Kopińską i p. Annę Kopiś zatańczyły do utworów ,, Barbie” i,, Grease” oraz zaśpiewały piosenkę ,,Święta” popularnego wśród najmłodszych zespołu MY3. Przedszkolaki za swoje występy otrzymały gromkie brawa i uznanie publiczności.

 

,,Życie drzew” – pokaz multimedialny

Dnia 8 stycznia w naszym przedszkolu odbył się pokaz multimedialny pt.,,Życie drzew”.Była to piękna i wciągająca podroż do świata flory. Wraz z głównymi bohaterami można było odkryć wspaniały świat drzew. Był to idealny animowany seans, który podnosi świadomość ochrony środowiska naturalnego, w którym żyjemy.

 

,,Kolędowanie w Urzędzie Miasta”

6 stycznia ulicami Parczewa przeszedł Orszak Trzech Króli. Po pochodzie w Urzędzie Miejskim w Parczewie odbył się koncert kolęd w wykonaniu dzieci i młodzieży z parczewskich szkół i przedszkoli. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z gr.IV przygotowane przez p. Ewę Przystupę i p. Justynę Harmacińską. Dla wszystkich uczestników orszaku przygotowano ciepły barszcz oraz kapustę, a dla najmłodszych uczestników słodkie upominki.

 

,,Spotkanie Wigilijne ”

W dniu 20 grudnia w naszym przedszkolu odbyło się Spotkanie Wigilijne. Wzięły w nim udział dzieci z grupy IV, ich rodzice oraz pracownicy. Jasełka przygotowane przez p. E. Przystupę i p.J. Harmacińską wprowadziły zebranych w magiczną atmosferę świąt. Anioły sypiące ,,śnieżny pył”, tańczące śnieżynki, mali aktorzy odgrywający rolę Józefa i Maryi, dzieci niosące dary dla Jezuska, zrobiły na zebranych duże wrażenie. Dyrektor A. Trojanowska złożyła wszystkim życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i rozpoczęła tradycyjne łamanie się opłatkiem. Na uczestników tego szczególnego spotkania czekał świąteczny stół z wigilijnymi potrawami przygotowanymi przez rodziców i przedszkolna kuchnię. Zapach potraw, dźwięk kolęd, obcowanie ze sobą, dopełniło czas radosnego oczekiwania na ten jakże ważny dla wszystkich moment.

Biblioteka przedszkolaka – fundacja ,, Burza mózgów”

W dniu 18 grudnia w grupie IV odbyły się warsztaty czytelnicze z projektu,, Biblioteka Przedszkolaka „.Pomysłodawcą projektu jest Fundacja ,, Burza Mózgów „, która realizuje najważniejsze zadania jakimi są promocja czytelnicza wśród dzieci. Kampania finansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Każde spotkanie to wspólne czytanie książek przez babcie i dziadków naszych wychowanków. Poprzez udział w projekcie otrzymaliśmy na własność minibibliotekę- kuferek z książkami w którym znajduje się 10 nowości wydawniczych. Do książek dołączone zostały karty pracy do realizacji działań warsztatowych, które dzieci będą umieszczać w własnoręcznie ozdobionych teczkach. Serdecznie zapraszamy babcie i dziadków do czytania dzieciom w przedszkolu. Kuferek czeka!!!

Spotkanie z uczennicami Liceum Ogólnokształcącego w Parczewie

W dniu 17.12.2018 r po raz kolejny do grupy V zawitała młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Parczewie, która w ramach akcji „PoczytajMy” przybliżyła dzieciom sens Bożego Narodzenia poprzez czytanie opowiadania. Na koniec spotkania dzieci miały za zadanie odgadnąć za pomocą smaku i węchu produkty spożywcze kojarzące się ze świętami.

Mikołajki w przedszkolu

W dniu 6 grudnia w naszym przedszkolu słychać było muzykę, śpiew i dźwięk dzwoneczka. Mikołajkowe święto to czas zabaw, tańców, konkursów i niespodzianek. Św. Mikołaj odwiedził tego dnia wszystkie grupy. Dzieci z niecierpliwością czekały na jego wizytę. Prezentowały przed szczególnym gościem swoje umiejętności, chętnie pozowały do wspólnych zdjęć. Wizyta Mikołaj to najbardziej oczekiwany przez przedszkolaków moment . Na szczęście powtórzy się za rok.

,,Spotkanie z listonoszem”

W dniu 5 grudnia dzieci z grupy III i IV odwiedził pan Trubalski , pracownik poczty Polskiej, tatuś Kubusia. Opowiedział przedszkolakom o pracy listonosza. Pokazał charakterystyczny dla tego zawodu atrybut- torbę pełną listów i prezentów. Dzieci miały okazję utrwalić własny adres zamieszkania i dowiedzieć się co powinno się znaleźć na kopercie. Wychowankowie przekazali panu listonoszowi wczesnej przygotowane listy do Św. Mikołaja , prosząc o ich wysłanie. Zostały zaproszone na pocztę, zatem wysyłka niebawem.

 

,,Spotkanie z górnikiem”

W dniu 4 grudnia w naszym przedszkolu mieliśmy wyjątkowego gościa – górnika pana Roberta Kaczmarskiego. Celem spotkania było poznanie pracy wykonywanej przez górnika oraz poznanie podstawowych narzędzi potrzebnych górnikowi do pracy. Dzieci dowiedziały się również jak wygląda strój galowy górnika oraz co otrzymujemy z węgla.

 

,,Spotkanie z pielęgniarką”

 W dniu 29  listopada dzieci z oddziału II spotkały się z panią Teresą Zarczuk – pielęgniarką. Pani pielęgniarka opowiedziała dzieciom „Jak należy dbać o zdrowie” oraz pokazała jak należy myć dokładnie ręce przed jedzeniem. Wytłumaczyła również dzieciom, że należy używać własnego ręcznika oraz szczoteczki do zębów.

 

,,Magiczne Andrzejki w przedszkolu”

Zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od bardzo dawna. Pamiętajmy jednak, że wróżba to zabawa i nie należy traktować jej poważnie, chociaż nie jest wykluczone, że może się spełnić. W piątek 30 listopada  obchodziliśmy w  naszym przedszkolu Andrzejki. W każdej grupie przedszkolaki chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Przygotowane rekwizyty, świece oraz unoszący się w całym przedszkolu zapach topionego wosku, stworzyły odpowiedni nastrój sprzyjający przepowiedniom. Dzieci poznały znaczenie różnych kolorów, liczb, magicznych przedmiotów. Ustawiały buty, aby sprawdzić, który chłopiec pierwszy się ożeni i która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż. Rzucały pieniążkami do miski z wodą, aby spełniły się najskrytsze marzenia. Za pomocą przygotowanych obrazków sprawdzały kim zostaną w przyszłości.  Dużo  radości przyniosła dzieciom wróżba najbardziej kojarzona z Andrzejkami – lanie wosku. Po słowach: Czary – mary, wosku lanie co ma stać się, niech się stanie. Zaraz wszyscy się dowiedzą co nam wróżby przepowiedzą”, dzieci podchodziły do miski z wodą i z pomocą dorosłej osoby lały wosk przez dziurkę od klucza. Powstałe kształty były doskonałą okazją do rozwijania wyobraźni. Wspólnie z nauczycielkami dzieci odgadywały co je czeka i czego mogą się spodziewać w przyszłości. Wszystkie wróżby przeplatane były pląsami, tańcami przy muzyce oraz słodkim poczęstunkiem.

 

,,Spotkanie z lekarką”

W dniu 30 listopada w naszym przedszkolu mieliśmy szczególnego gościa lek. P. Monikę Naumiuk. Celem spotkania było wyrabianie nawyków dbania o zdrowie oraz poznanie pracy lekarza – pediatry. Dzieci poznały podstawowe akcesoria medyczne. Pani Monika z pomocą synka Stasia pokazała dzieciom w jakim celu ich używa. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Dowiedziały się jak unikać chorób i co robić żeby nie zarażać innych. Dziękujemy p. Monice Naumiuk za spotkanie i worek owocowych prezentów. 

 

 

,,Warsztaty kulinarne w Zespole Szkól Ponadgimnazjalnych”

W dniu 27 listopada grupa V udała się na wycieczkę do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Celem wycieczki było poznanie etapów powstawania pierników i ich samodzielne wykonywanie. Dzieci z wielkim zapałem i zaangażowaniem przystąpiły do pracy. Po upieczeniu pierników chętne dzieci dekorowały swoje wypieki. Zanim dzieci przystąpiły do pracy zostały oprowadzone po kuchni i poznały wszystkie sprzęty. Dziękujemy Pani Annie Zegan za pomoc w organizacji warsztatów.

 

 

,,Dzień Pluszowego Misia”

W dniu 23 listopada w przedszkolu obchodzono ,, Dzień pluszowego misia” Dzieci przyniosły z domu swoje ulubione misie – przytulanki. Brały udział w różnych konkursach oraz próbowały ulubionego przysmaku misia – miodku. Tego dnia zmisiowało całe przedszkole.

  

 

 

,, Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka”

W dniu 21 listopada grupa V włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka w ramach akcji organizowanej przez UNICEF. Tegorocznym hasłem przewodnim akcji było #GoBlue a więc wykorzystanie koloru niebieskiego (koloru UNICEF) we wszelkich możliwych działaniach tego dnia.

 

 

,, Wycieczka do Radia Lublin na tańcobajki pt. ,, Smoki, damy i rycerze”

W dniu 20 listopada dzieci z oddziału IV i V wybrały się na tańcobajki   pt. ,,Smoki , damy i rycerze” w Radio Lublin. Tańcobajki jest to nowatorska forma animacji scenicznej, w której to widzowie – dzieci są głównymi bohaterami wydarzenia. Prowadzący zabawę – wodzirej, uczy je prostych gestów i kroków tanecznych. W ten sposób to widzowie stają się aktorami i opowiadają historię „tanecznym krokiem”. Możliwość wcielenia się w role bajkowych bohaterów jest szczególnie ważna dla wzmacniania poczucia własnej wartości każdego dziecka, jak również świetnie pomaga w integracji grupy, a przy tym dostarcza niezapomnianych emocji.

 

Konkurs plastyczny ,, Moja mała ojczyzna”

W dniu 15.11.2018 r. zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego.  

Celem konkursu było:

Praca plastyczna dostarczona była w formie plakatu. Plakat miał być wspólnym dziełem dziecka i rodzica. Komisja konkursowa w składzie: p.Wiesława Tazbir, p. Maria Nastaj oraz p.Kamila Sternik wyłoniła najciekawsze plakaty oceniając kreatywność, wkład pracy, estetykę wykonania oraz zgodność z tematem.

I  miejsce – Szymon Bogusz

II miejsce – Milena Tymosiewicz, Nel Ostapiuk

III miejsce – Karina Przekora, Kacper Gołacki

Wyróżnienia: Emilia Polakowska, Filip Karwacki, Alicja Howorus, Bolesław Trociuk, Anastazja Trociuk, Kinga Jedlińska, Gabriel Chwedyna, Nela Bronikowska, Natalia Mikitiuk, Jakub Kochanowski, Izabela Leszcz, Maja Kowalczyk, Amelia Stelmaszczuk, Piotr Cupryn, Szymon Śmiech, Antoni Stepniak, Lena Włoszek, Adrian Gołacki, Szymon Klimkowicz, Szymon Wilczek, Antoni Jakowiecki.

 

 

 

 ,, Zajęcia otwarte w grupie ,,Mali Przyrodnicy”

W dniu 15 .11.2018 r. odbyły się zajęcia otwarte w grupie,, Mali Przyrodnicy” Tematem zajęć były zabawy badawcze z wodą. Celem zajęć było zachęcenie do samodzielnego eksperymentowania i poszukiwania odpowiedzi na różne pytania badawcze. Dzieci wyciągały wnioski z prostych doświadczeń na podstawie obserwacji i samodzielnych działań, wymieniły  właściwości wody, brały aktywny udział w zajęciach ruchowych.

 

Pasowanie na przedszkolaka

   W dniu 14  listopada w naszym przedszkolu odbyło się ,,Pasowanie na przedszkolaka”. Odświętnie ubrane dzieci  przybyły do przedszkola w towarzystwie swoich rodziców. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i zaprezentowania  części artystycznej. Następnie przedszkolaki złożyły ślubowanie. Pani dyrektor Agnieszka Trojanowska dokonała uroczystego pasowania na przedszkolaka. Po uroczystym pasowaniu dzieci zaprosiły rodziców do wspólnego, słodkiego poczęstunku. Był to niezapomniany dzień zarówno dla dzieci, ich rodziców jak i nauczycieli.

Warsztaty w grupie „Mali badacze” 

14 listopada w grupie IV odbyły się warsztaty badawcze. „Mali badacze” gościli w swojej grupie rodziców Amelki, którzy to przygotowali i przeprowadzili wiele ciekawych doświadczeń i eksperymentów z wodą. Niezwykle atrakcyjne doświadczenia zachwyciły dzieci i rozbudziły, ich naturalną ciekawość tym co je otacza oraz pogłębiły wiedzę z zakresu przyrody i fizyki. Podczas zabaw badawczych dzieci uczyły się prowadzić obserwację, , wyciągać trafne wnioski z przeprowadzonych doświadczeń, eksperymentów i zjawisk przyrodniczych.

Bardzo dziękujemy rodzicom Amelki za zaangażowanie oraz aktywny udział w życiu grupy.

,,Akademia z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości”

 

Święto 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości było szczególnym momentem w życiu naszej małej społeczność.Uroczystość rozpoczęła dyr p. A. Trojanowska poruszając tak ważny dla każdego Polaka temat, jakim jest miłość do Ojczyzny. Podkreśliła, kształtowanie uczuć patriotycznych wśród najmłodszych jest nasza misją i powinnością. Po wspólnie odśpiewanym hymnie odbyły się wokalno – recytatorskie prezentacje poszczególnych grup. Wiersze i piosenki o Polsce w wykonaniu przedszkolaków brzmiały wzruszająco. Biało – czerwone, galowe i ludowe stroje naszych wychowanków były wspaniałą oprawa dla tego święta. Dyrektor p. A. Trojanowska wręczyła dyplomy przygotowane specjalnie na tę okazję. Podziękowała dzieciom za piękne występy, nauczycielom za zaangażowanie w przygotowanie programów artystycznych, przedstawicielom Rady Rodziców za udział w tak ważnym wydarzeniu.

 

Teatrzyk pt. ,, Igraszki czarodziejki Honoratki

 

Dnia 09 listopada 2018 roku Teatr Profilaktyczny przedstawił dzieciom program pt. „Igraszki czarodziejki Honoratki”.Przez chwile nasze przedszkole zamieniło się we wspaniały teatr. Dzieci dały się porwać magii sceny i wraz z czarodziejką Honoratką uczyły się właściwych zachowań w lesie, na spektaklu oraz u lekarza. Z doktorem Czyści – Ząbkiem powtarzały numery alarmowe. Widowisko w bardzo ciekawy sposób, poprzez zabawę i dobry humor pokazało dzieciom w jaki sposób należy dbać o bezpieczeństwo, zarówno w sytuacjach zagrożenia jak i na codzień.

                        Spotkanie z uczniami i nauczycielami LO w Parczewie

 

W dniu 07.11.2018r. na spotkaniu z nauczycielami i uczniami LO pod pomnikiem poświęconym pamięci Polaków walczących o wolność, dzieci z oddz. IV odbyły krótką lekcję historii i patriotyzmu. Wspólnie zaśpiewali hymn Polski i zapalili znicze.

Spacer na cmentarz

 

Przed świętami ,, Wszystkich Świętych” dzieci z grupy ,, Mali Astronomowie” udały się na cmentarz,aby symbolicznie zapalić znicze. Był to odpowiedni czas na rozmowy dotyczące szacunku dla zmarłych i odpowiednie zachowanie się w takim miejscu…

Zajęcia otwarte w grupie ,, Mali Podróżnicy”

 

W październiku w oddz. III odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Dzieci w trakcie zabaw badawczych, ruchowych oraz działań praktycznych poznały etapy powstania chleba. Wzbogaciły wiedzę oraz słownik o nowe wyrazy ( kłosy zbóż, ziarna, mąka, pieczywo). Miały okazje poznać pracę piekarza obserwując sposób wykonania i zagniatania ciasta na chleb. Po wypieczeniu cieplutki i chrupiący chleb smakował wszystkim wyśmienicie

,,Wycieczka do teatru im. Christiana Andersena w Lublinie”

W dniu 23.10.2018.r dzieci z grupy IV i V uczestniczyły w wycieczce autokarowej do teatru im. Christiana Andersena w Lublinie. Celem wycieczki było poznanie pracy aktora,obejrzenie spektaklu ,,Szewczyk Dratewka”oraz rozbudzenie zainteresowań teatralnych dzieci. Przedszkolaki obejrzały znaną historię dzielnego Szewczyka, który swoimi sprytem pokonał złego smoka..Wszystkie postacie bajki powstały na oczach widzów. Spektakl miał na celu rozbudzić dziecięcą wyobraźnię i pokazać jak przyjemnie można bawić się w teatr używając prostych domowych przedmiotów.Wycieczka do teatru na długo zostanie przedszkolakom w pamięci.
           

Wycieczka oddziału.II

W dniu 18.10.2018r. w ramach realizacji treści programowych orientacji zawodowej, dzieci z oddziału II odbyły wycieczkę do sklepu kosmetyczno-chemicznego. Dzieci obserwowały pracę ekspedientek oraz produkty ustawione na półkach. Dziękujemy serdecznie za przyjęcie dzieci oraz życzliwość właścicielki sklepu Pani Magdy Osiej oraz wspaniałe prezenty w postaci szczoteczek do zębów.

  ,,Dzień Edukacji Narodowej”
W dniu 15.10. 2018 r odbyła się uroczystość z okazji ,, Dnia Edukacji Narodowej „.Na uroczystość przybyli zaproszeni goście Burmistrz Parczewa Paweł Kędracki  i ks. Norbert Taratycki. Pani dyrektor A. Trojanowska powitała gości i wszystkich nauczycieli. Następnie dzieci z grupy V zaprezentowały część artystyczną przygotowaną pod kierunkiem p.Joanny Kopińskiej i p.AnnyKopiś. Po zakończeniu występu pani dyrektor wręczyła nagrody pracownikom placówki. Dopełnieniem tej szczególnej uroczystości  były laurki i róże, które przedstawiciele Rady Rodziców wręczyli wszystkim pracownikom.

 

                                                                                                  

,,Dzień Drzewa”

Dzieci z grupy III,IV i V w dniu 10.10.2018r brały udział w ,,Święcie Drzewa”.Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja, którego inauguracją jest międzynarodowa akcja sadzenia drzew. Do przedszkola przybył leśnik p. Karol Piasecki z Nadleśnictwa Parczew. Zapoznał dzieci z pracą leśnika. Zachęcał do opiekowania się i dokarmiania zwierząt leśnych. Na koniec spotkania na placu przedszkolnym dzieci razem z panem leśnikiem posadziły otrzymane sadzonki drzew.

,,Święto Pieczonego Ziemniaka”

02.10.2018r. z okazji ,,Święta Pieczonego Ziemniaka”odbyła się wycieczka do Wierzbówki na którą pojechały dzieci z oddziału IV i V. Po przybyciu na miejsce przedszkolaki wybrały się na spacer, w celu obserwacji pięknej przyrody. Wesołe zabawy, sportowe konkurencje z ziemniakami sprawiły, że nie było czasu na nudę. Po długiej i emocjonującej zabawie przyszedł czas na ciepły posiłek jakim były ziemniaczki pieczone w ognisku. Mimo chłodnej październikowej aury dzieciom dopisywały humory, a atmosfera była gorąca!!!

Dzień Chłopaka

Dzień Chłopaka tradycyjnie odbył się we wszystkich grupach. Głośne ,,sto lat” dochodziło z każdej przedszkolnej sali. Rodzice zadbali o prezenty dla chłopców oraz niespodzianki dla dziewczynek. Nie zabrakło konkursów oraz tańców przy muzyce dyskotekowej. Taki dzień sprzyja integracji grupy oraz dostarcza wiele radosnych przeżyć.

 

 

Warsztaty z Rodzicami Oddział II

 

Dnia 27.09. 2018r. odbyły się warsztaty, na których Rodzice i dzieci wykonały wspólnie ludziki z kasztanów, żołędzi, zapałek i plasteliny. Spotkanie rozbudziło inwencje twórczą uczestników oraz pogłębiło adaptację dzieci do przedszkola.

 

 

Zajęcia otwarte w grupie IV

W dniu 26.09.2018 roku w grupie IV odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców i nauczycieli. Celem zajęć było utrwalenie zasad obowiązujących w przedszkolu. Dzieci brały aktywny udział, wykazywały się dobrą znajomością zasad. Rozumieją konieczność ich przestrzegania. Dzieci podawały propozycje dalszych zasad. Wiedzą, że dzięki ich przestrzeganiu czują się w przedszkolu dobrze, milo i bezpiecznie.

 

Dzień Przedszkolaka

 

Dzień Przedszkolaka w Publicznym Przedszkolu nr 2 rozbrzmiewał muzyką i dziecięcym

śmiechem. Dzieci tańczyły przy ulubionych utworach, ,,pociągi”utworzone przez wychowanków

przemierzały duży plac przedszkolny. Zabawy z kolorowymi chustami, biegi i ćwiczenia

wywołały uśmiechy na dziecięcych twarzach. Pyszne smakołyki przyniesione przez rodziców były

dopełnieniem tego dnia.

Festyn ,,Witamy w przedszkolu”

We wrześniu Przedszkole nr 2 powitało nowy rok szkolny i nowych przedszkolaków podczas festynu rodzinnego po hasłem ,,Witamy w Przedszkolu”Po przybyciu na plac przedszkolny zatańczono ,,Węgierski taniec”             ze wstążkami. Dyrektor A. Trojanowska powitała wychowanków i ich rodziny i zaprosiła do wspólnej zabawy.  Przy dźwiękach skocznej i dyskotekowej muzyki tańczyli dorośli i dzieci. Zabawy z chustami animacyjnymi dostarczyły dużo śmiechu i radości. Przyniesione przez rodziców pyszne babeczki,ciasteczka i owocowe szaszłyki smakowały wyśmienicie. Piękna słoneczna pogoda, dobre humory to recepta na mile spędzone popołudnie.

 

Spotkanie z policjantem

Bildergebnis für policjant obrazek dla dzieci

 14.09.2018r. do naszego przedszkola przybyli zaproszeni gośćcie – Pan Andrzej Dybała i Pan Grzegorz Jastrzębski.    Na spotkaniu przedszkolacy z grupy III, IV i V dowiedzieli się o tym jak bezpiecznie poruszać się po drogach, podróżować samochodem, bawić się w domu i w przedszkolu oraz jak reagować w sytuacji innych zagrożeń. Gość ostrzegał też przed osobami nieznajomymi, z którymi nie wolno rozmawiać oraz wpuszczać ich do domu. Jak zwykle szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego niezbędnego podczas wykonywania pracy. Przedszkolaki czynnie uczestniczyły w spotkaniu, zadawały pytania, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Lekcja ta będzie miała zapewne wpływ na kreowanie pozytywnego wizerunku policjanta i znaczenie jego pracy dla społeczeństwa. Serdecznie dziękujemy Panom policjantom, że znaleźli czas na spotkanie z naszymi przedszkolakami. Zapraszamy częściej do naszego przedszkola!!

 

Rok szkolny 2017/2018

Kółko przyrodnicze oddz.II 

Zielony ogródek w sali oddziału II. Wykonaliśmy go wspólnie  przy pomocy rodziców w naszym” Kółku przyrodniczym”

 

WALENTYNKI

W dniu 14 lutego 2018 roku w naszym przedszkolu odbyły się WALENTYNKI – podczas spotkania dzieci: kultywowały tradycje walentynkowe, były zachęcane do okazywania uczuć innym osobom, czerpały radość ze wspólnej zabawy i pobytu w przedszkolu; rozwijały poczucie przynależności do społeczności przedszkolnej, poznały tradycje walentynkowe jak również budowały atmosferę przyjaźni i współdziałały w grupie

 

PRZEDSZKOLAKI  DLA  WIELKIEJ  ORKIESTRY   ŚWIĄTECZNEJ   POMOCY

serduszko_1.png

 

 

BAL KARNAWAŁOWY 2018r.

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni.

 

ORSZAK TRZECH KRÓLI
6 stycznia 2018r. w Urzędzie Miasta Parczew odbył się koncert kolęd w którym udział wzięły dzieci z oddz. IV ?

 

Świąteczne warsztaty z rodzicami.

 W grudniu przedszkolaki wraz ze swoimi rodzicami spotkały się  na przedświątecznych warsztatach.W rodzinnej atmosferze, przy akompaniamencie kolęd powstały pełne uroku ozdoby, smakołyki oraz dekoracje świąteczne. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w warsztatach. Kolejne warsztaty już przed Wielkanocą.

Wizyta Św. Mikołaja W Naszym Przedszkolu

Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 6 grudnia z workiem pełnym prezentów przyjechał również  do naszego przedszkola. Mikołaj rozmawiał z dziećmi, wysłuchał wielu piosenek i wierszy przygotowanych specjalnie dla niego. Nie zapomniał również o prezentach dla każdego dziecka.

Zabawy Andrzejkowe

W naszym przedszkolu andrzejkowe wróżby odbyły się  29 listopada Przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci mogły „poznać swoją przyszłość” – tą bliską ,,co dostanę pod choinkę’’ i tą daleką… „kim będę w przyszłości”. Wśród atmosfery tańca i zabawy znalazł się również czas na słodki poczęstunek. Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową, oraz radości i integracji grupy. Andrzejkowe spotkanie zachowało swój tajemniczy urok i magię. Ciekawe czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie….

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia
– najmilszej przytulanki i najlepszego przyjaciela dzieci. Z tej okazji przygotowaliśmy dla naszych dzieci wiele atrakcji związanych z tym dniem. Gry i zabawki z wizerunkiem Misia dostarczą wielu chwil radosnej zabawy.

’ Mali Przyrodnicy ”

W ramach kółka przyrodniczego dzieci z oddz. II wraz z rodzicami przygotowali zdrowe szaszłyki i ukisili kapustę.
Hodowla pieczarek też zaowocowała. Dzieci zaniosły pieczarki do kuchni, a panie kucharki ugotowały z nich pyszną zupę pieczarkową . 

 

Pasowanie na przedszkolaka

Pasowanie na przedszkolaka w oddz. I i II
W tym dniu dzieci zaprezentowały zdobyte w przedszkolu umiejętności przed swoimi rodzicami. Dzieci ślubowały kochać muzykę, taniec, rysowanie, malowanie….Wielka kolorowa kredka oraz kwiat w ręku Pani dyrektor była symbolem tej ważnej chwili.

 

DZIEŃ KUNDELKA

W dniu 25 .10 obchodziliśmy w naszym przedszkolu  Dzień Kundelka. Dzień ten stał się okazją nie tylko do wspólnej zabawy, ale również zgłębienia wiadomości przedszkolaków na temat pielęgnacji, żywienia i szkolenia psów. Przedszkolaki wiedzą już, że pies to nie tylko przyjemność, ale również obowiązek. Wiedzą także, że jest to najlepszy przyjaciel człowieka i nieważne czy jest: mały, duży, biały, czarny czy brązowy, z krótką, czy długą sierścią, każdy jest wyjątkowy i musi być bardzo kochany.

 

,,Las jesienią’’

    17.10.2017r został rozstrzygnięty konkurs plastyczny ,,Las jesienią’’.Celem konkursu było kształtowanie postaw proekologicznych, rozwijanie wyobraźni przestrzennej u dzieci oraz integracja rodziców z przedszkolem. Dzieci z pomocą członków swoich rodzin wykonały piękne, pomysłowe makiety wykorzystując tworzywo przyrodnicze oraz surowce wtórne. Koordynator konkursu p. Ewa Przystupa czuwała nad przeprowadzeniem rzetelnej oceny prac przez komisję konkursową. Wyłoniono trzy najlepsze prace oraz osiem wyróżnień.                                      1.Ada Adamowicz     2. Antoś Stelmaszczuk  3. Nel Ostapiuk  .                                          Pani dyrektor Agnieszka Trojanowska gratulowała wszystkim uczestnikom konkursu i wręczyła pamiątkowe dyplomy.

 

” DZIEŃ CZERWONY „

W ramach realizacji ” Kolorowej matematyki ” zorganizowano w oddz. I ” DZIEŃ CZERWONY „-obfitował on w wiele atrakcji: taniec ” czerwonych czapeczek „, zabawy z chustą animacyjną ” stań na czerwonym „, Węgierski taniec z czerwonymi wstążkami, taniec z czerwonym balonikiem, paradę czerwonych strojów. Czerwony dzień zakończył smaczny posiłek, oczywiście w kolorze czerwonym 

  

III Jarmark Pszczelarski

            21 października dzieci z oddziału IV Mali Badacze reprezentowały nasze Przedszkole na III Jarmarku Pszczelarskim. Jarmark zorganizowała Lokalna Grupa Działania „Jagiellońska Przystań”, pszczelarze ziemi parczewskiej, oraz pan Stanisław Chojak. Mali Badacze w pięknych strojach  zaprezentowały program artystyczny pod kierunkiem pani Ani Grzeszczak oraz pani Ani Nazaruk. Dzieci w strojach pszczółek wykonały Taniec Mai, Pszczółka śpi w ogrodzie, Zjadaj miód, Walc Kwiatów i Lot Trzmiela. Mali wykonawcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami oraz słodką  niespodzianką.

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

      16 października w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystości obecni byli nauczyciele, pracownicy obsługi oraz zaproszeni goście. Spotkanie przygotowały dzieci z grupy IV oraz V pod opieką pani Ani Romaniuk oraz pani Ani Grzeszczak. Przedszkolaki podziękowały nauczycielkom oraz wszystkim pracownikom za trud włożony w ich edukację i wychowanie. Poprzez wiersze, piosenki, tańce oraz życzenia dzieci wyraziły swoją wdzięczność za codzienną opiekę nad nimi, za trud, cierpliwość, miłość i wielkie poświęcenie a dodatkiem do życzeń były własnoręcznie wykonane przez dzieci laurki oraz kwiaty. Burmistrz Parczewa pan Paweł Kędracki dołączył się do życzeń składanych przez dzieci z okazji tego szczególnego święta.

 

   Dzień chłopaka

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach rodzinnych i przedszkolnych. Do takich zaliczamy również Dzień Chłopaka. Dzieci ze wszystkich oddziałów dzień ten uczcił wesołą zabawą oraz słodkim poczęstunkiem a oprócz tego chłopcy otrzymali upominki.

 

Wycieczka nad Jezioro Obradowskie

          Wycieczka oddz. IV i V do lasu, nad Jezioro Obradowskie . 29.09.2017r w piątek dzieci pojechały autokarem na wycieczkę do lasu. Na powitanie panowie leśnicy Karol i Kuba przypomnieli dzieciom o zasadach zachowania się w lesie. Następnie uczestnicy wycieczki przeszli kładką nad jezioro, słuchając ciekawych opowieści o roślinach, zwierzętach. Po spacerze dzieci z wielkim apetytem skonsumowały własny prowiant z plecaków. Na wycieczce dopisała pogoda oraz dobry humor .

 

 

 

Koło Przyrodnicze  

              Dnia 29.09.2017r w grupie II ” MALI PRZYRODNICY ” odbyły się zajęcia ” Koła przyrodniczego „. Robiliśmy wspólnie z rodzicami kasztanowe ludziki. A o to nasze prace – grzybki, ludziki, ślimaki, gąsiennica, jeżyki ?

 

 

FESTYN   WITAMY W PRZEDSZKOLU

 Z okazji Dnia Przedszkolaka, 25 września 2017r. w Publicznym Przedszkolu Nr 2 w Parczewie odbył się Festyn Rodzinny „Witamy w Przedszkolu”, na którym powitano tegorocznych przedszkolaków i wręczono im medale „Super Przedszkolaka”. Festyn propagował również aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. W tym celu zorganizowane zostały rożnego rodzaju zabawy sportowe, min. bieg w workach, slalom biegowy czy przeciąganie liny. Atrakcją spotkania była przeprowadzona przez p. Annę Janczewską Zumba dla dzieci. Dzięki dużemu zaangażowaniu rodziców festyn zakończono degustacją domowych wypieków.

 

 

Zakończenie roku grupy IV

21 czerwca odbyło się zakończenie roku szkolnego w grupie IV. Dzieci przygotowały z tej okazji panie: Kasia i Marysia.

Święto Mamy i Taty

Wycieczka do teatru

30 czerwca dzieci z grupy II i III były na wycieczce w lubelskim Teatrze Andersena. Oglądały spektakl pt. „Koziołek Kręciołek”. Wszystkim przedstawienie bardzo się podobało. Dzieci wróciły w wyśmienitych humorach, pełne pozytywnych wrażeń i  radości.

Międzyprzedszkolne zawody sportowe

 

W połowie maja w naszym przedszkolu odbyły się zawody sportowe w biegach sztafetowych 5-cio latków. Dzieci z gr. IV i V rywalizowały z zawodnikami przedszkola nr 1 „Pod krasnalem”. O zwycięstwie przede wszystkim decydowała zręczność i szybkość. Ważnym elementem współzawodnictwa był doping pozostałych dzieciaków. Wszyscy bardzo mocno zaangażowali się w swoje role. Lepsi odrobinę okazali się nasi goście i zwyciężyli zawody. Bardzo im z tego powodu gratulujemy.

Konkurs recytatorski

25. 04. 2017 r. w ramach realizacji programu „Zdrowy styl życia …” odbył się międzyprzedszkolny konkurs recytorski „Wszystko co zdrowe”. Wzięło w nim udział 10 dziewczynek w wieku 3- 5 lat, z Przedszkola Nr 1 i Przedszkola Nr 2. Komisja w składzie: Kamila Sternik, Mariola Kowalska oraz Justyna Dominik nagrodziła wszystkie dzieci dyplomami. W grupie  3-latków: I miejsce zajęła Hania Szych z Publicznego Przedszkola Nr 1 „Pod Krasnalem”, II €“ miejsce  Nela Bronikowska z Publicznego Przedszkola Nr 2, III  miejsce  Maja Oleksiuk z Publicznego Przedszkola Nr 2. Pośród 4- latków: I €“ miejsce zajęła Karolinka Mikitiuk z Publicznego Przedszkola Nr 2, II €“ miejce – Ola Suchodolska z Publicznego Przedszkola Nr 2, III  miejsce  Ala Bloch z Publicznego Przedszkola Nr 1. W grupie  5  latków: I €“ miejsce zajęła Daniela Kuchta z Publicznego Przedszkola Nr 1, II €“ miejsce €“ Kornelia Czarnacka oraz Ola Kułak z Publicznego Przedszkola Nr 2, III €“ miejsce  Gabrysia Golonka. Uczestniczki konkursu otrzymały gromkie brawa od zgromadzonej widowni oraz nagrody od pani dyrektor w postaci kolorowych piłek.

Anna Romaniuk

Wiosenne Prezentacje Artystyczne

W tym roku prezentacje miały miejsce 9 kwietnia w sali konferencyjnej UM. Celem przeglądu była prezentacja , popularyzacja i promocja dorobku artystycznego dzieci i młodzieży oraz rozwijanie ich wrażliwości estetycznej , a także wymiana doświadczeń. Nasze przedszkole reprezentowała grupa IV przygotowana przez p. Kasię Lewandowską.

 

Światowy Dzień Ziemi

Światowy Dzień Ziemi obchodzimy na całym świecie 22 kwietnia. Imprezy promujące zachowania proekologiczne przyjmują różną postać i odbywają się nie tylko tego dnia, ale i wcześniej, i później. Tak naprawdę rozpoczynają przyrodniczo-ekologiczny boom trwający całą wiosnę i lato.Dzieci z gr. II i III włączyły się do promowania Dnia Ziemi organizując sprzątanie naszego małego świata- placu przedszkolnego.

Wycieczka do Optyka

W ramach realizacji Programu „Zdrowy Styl Życia i Profilaktyka Uzależnień”, Mali Artyści- gr.I odwiedzili  sklep optyczny znajdujący się w Galerii Fabel. Dzieci zobaczyły specjalny przyrząd do badania wzroku. Mogły również na nim zbadać sobie wzrok ,a także obejrzały wystawę opraw okularowych. Dowiedziały się dlaczego i w jaki sposób należy dbać o wzrok.

 

Dzień Kobiet

8 marca obchodzony był bardzo uroczyście we wszystkich grupach. Dziewczynki otrzymały upominki a chłopcy słodkie co nieco na pocieszenie. W tym dniu we wszystkich oddziałach przedszkolnych słychać było wesołą muzykę i śmiech dzieci. Wspólnie śpiewaliśmy i tańczyliśmy. Dodatkowo w grupie Małych Artystów odbyło się spotkanie z p. Moniką Naumiuk, która jest lekarzem pediatrą. Pani doktor opowiadała dzieciakom jak należy dbać o swoje zdrowie a później wraz z małymi kobietami świętrowała w przedszkolu Dzień Kobiet.

 

Święto Babci i Dziadka

Z okazji Święta Babci i Dziadka nasi wychowankowie wraz z nauczycielkami przygotowali wspaniałe występy, wśród których nie zabrakło tańca, śpiewu i recytacji. Dzieciaki bardzo chętnie pokazały swoje umiejętności a babcie i dziadkowie nie szczędzili braw. Były też wspólne zabawy i słodki poczęstunek. Spotkanie było pełne wzruszeń i radości.

13 stycznia w naszym przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy, podczas którego dzieci odwiedził Mikołaj. We wszystkich grupach odbyły się zabawy i tańce specjalnie przygotowane na tę okazję.

Spotkania z okazji Świąt

W grupie II i III z okazji Świąt Bożego Narodzenia odbyły się zorganizowane wspólnie z rodzicami spotkania, podczas których dzieci mogły zobaczyć Jasełka, wystawione przez rodziców.

Jasełka

Każdego roku, najstarsza grupa w przedszkolu przygotowuje przed Świętami Bożego Narodzenia Jasełka. Tym razem również ten zaszczyt przypadł 5-cio latkom, czyli „Astronomom”. Dzieci wraz z nauczycielkami: p. Ewą i p. Anią zaprezentowały bardzo wzruszającą opowieść. Gościem honorowym był p. Burmistrz – Paweł Kędracki. W  uroczystości wzięli udział także:p. Dyrektor, rodzice dzieci oraz ksiądz Norbert.

Konkurs – książeczka

 

 

Pasowanie na Przedszkolaka

Jednym z ważniejszych wydarzeń w życiu każdego małego dziecka jest „Pasowanie na Przedszkolaka”. W tym roku takie uroczystości odbyły się w dwóch najmłodszych grupach. 8 listopada ślubowanie złożyli „Mali Artyści” a 5 grudnia ” Mali Przyrodnicy”. Przedszkolaki otrzymały specjalne dyplomy i upominki w postaci rożków obfitości. Dzieci prezentowały też podczas uroczystości , umiejętności wokalne i taneczne. Na koniec odbył się poczęstunek przygotowany przez Rodziców.

Teatrzyk grupy IV

30 listopada dzieci z oddziału IV, w ramach realizacji programu „Zdrowy styl życia i profilaktyka uzależnień” ,pod kierunkiem pani Kasi wystawiły przedstawienie pod tytułem „Jak dbamy o zdrowie”.

 

 

Jarmark Pszczelarski

Dzieci z oddziału V  wystąpiły w Urzędzie Miasta ze specjalnie przygotowanym programem artystycznym z okazji Jarmarku Pszczelarskiego. Piękne stroje i  dekoracja sprawiły,że występ dzieci był wyjątkowy. Przedszkolaki przygotowały panie Ewa Przystupa i Anna Kopiś.

Invalid Displayed Gallery

 

Dzień KEN

 

Invalid Displayed Gallery

 

30 września 2016

Dzień Chłopaka odbył się we wszystkich grupach. Dzieci w tym dniu bawiły się przy muzyce: śpiewały, tańczyły. Brały udział w konkursach zorganizowanych przez wychowawczynie. Pani Dyrektor przygotowała z tej okazji słodki poczęstunek a rodzice upominki dla chłopców i  „słodkie pocieszenie” dla dziewczynek.

img_4333

 

ROK SZKOLNY 2016/2017

 

 

Festyn rodzinny „Szybcy jak wiatr”

W Dniu Wiatru na placu przedszkolnym odbył się festyn pod hasłem „Szybcy jak wiatr”. Uczestnicy festynu brali udział w wielu konkurencjach sportowych i integracyjnych zabawach tanecznych, a przedstawiciele czterech drużyn wykonali piękne, kolorowe latawce.

W barku „Pod Kogutkiem” można było skosztować chleba ze smalcem i ogórkiem małosolnym przygotowanym przez panie kucharki.

Na koniec zabawy dzieci otrzymały lody.

Ewa Przystupa

P1050279

więcej zdjęć na naszej stronie FB

Zakończenie roku w gr.V

21 czerwca odbyło się pożegnanie z przedszkolem dzieci z gr. V. Z tej okazji dzieci zaprezentowały swoim rodzicom i zaproszonym z tej okazji gościom, wyjątkową część artystyczną, którą przygotowały wraz ze swoimi wychowawczyniami: p. Anieszką Trojanowską oraz p. Agatą Bartnicką. Rodziców, zaproszone na tę okazję nauczycielki i panie woźne powitała tradycyjnie p. Dyrektor. Część oficjalną rozpoczęto Polonezem i odśpiewaniem hymnu Przedszkola. Następnie dzieci,  krótko ale za to wierszem, przypomniały swoje chwile spędzone w przedszkolu, począwszy od grupy I aż do Zerówki. Podziękowały również Pani Dyrektor, wszystkim paniom pracującym w przedszkolu, wychowawczyniom, panu Arturowi oraz księdzu Norbertowi za naukę, opiekę i wychowanie. Nastąpiło tradycyje wręczenie dyplomów, pamiątek oraz uściśnięcie dłoni i życzenia na dalszą, szkolną drogę. Rodzice ze swej strony również złożyli serdeczne podziękowania wszystkim pracownikom przedszkola oraz przekazali na ręce pani Dyrekor pamiątkową tablicę ze zdjęciami dzieci – rocznik 2015/2016. Przygotowali również tort – niespodziankę  ze zdjęciem całej grupy.  Spotkanie zakończyło wspólne zaśpiewanie piosenki Maryli Rodowicz „Ale to już było…” .Żegnając przedszkole wszyscy, zarówno dzieci jak i dorośli,mieli łzy w oczach.

Aga Trojanowska

_DSC1011

zdjęcia z tej imprezy na FB Przedszkola

Pożegnanie Przedszkola w gr. IV

Uroczystość pożęgnania przedszkola w gr.IV odbyła się 20 czerwca. Dzieci przygotowane przez panie: Joannę Kopińską i Jolantę Pędziwilk zaprezentowały swoje umiejętności w montażu słowno- muzycznym. Pani Dyrektor przygotowała dzieciom z tej okazji słodki poczęstunek w postaci lodów, a wychowawczynie wręczyły pamiątkowe dyplomy o książki.

Aga Trojanowska

P1050211

więcej zdjęć na naszej stronie FB

Święto Przyjaciół Przedszkola

Bardzo ważną uroczystością obchodzoną w naszym przedszkolu jest „Dzień Przyjaciół Przedszkola”, podczas którego wychowankowie w sposób szczególny i uroczysty dziękują tym wszystkim, którzy wsparli naszą placówkę w sposób materialny, bądź finansowy. W tym roku dzieci z każdej grupy przygotowały krótkie widowiska specjalnie na tę okazję. Pani Dyrektor w imieniu swoim, dzieci oraz pracowników przedszkola serdecznie podziękowala darczyńom oraz wręczyła dyplomy uznania i upominki. Z tej też okazji został przygotowany również wspanialy tort i poczęstunek. A nasi szanowni Goście, po skończonej uroczystości namalowali na specjalnej ścianie Przyjaciół Przedszkola kolorowe kwiaty, które już zawsze będą nam przypominać ,że dobrych i hojnych przyjacioł mamy w zasięgu ręki.

Aga Trojanowska

P1050086

więcej zdjęć na naszej stronie FB

Dzień Dziecka

Wyjątkowo w tym roku dzieci obchodziły swoje święto 2 czerwca. W tym dniu słońce świeciło nad naszym przedszkolem dla wszystkich dzieci a dzień obfitował w wiele ciekawych zdarzeń. Największą atrakcją  był dmuchany zamek. W poszczególnych grupach odbyły się również zabawy muzyczno- taneczne, malowanie twarzy, wędka szczęścia. Na zakończenie, każde dziecko dostało upominek.

Joanna Kopińska P1040855 (Kopiowanie)

więcej zdjęć na FB

Tęczowy cyrk

Z okazji Dnia Dziecka rodzice z oddziału II zorganizowali wspaniałe przedstawienie cyrkowe. Występowali w nim czarodzieje, szczudlarz, klaun, zespół taneczny ,,Czekoladki”. Odbył się pokaz tańca  ze skakanką i pokaz sportowy. Były też tresowane zwierzęta- gekon. Zachwyceni widzowie nagradzali występy gromkimi brawami. Sala na ten czas zmieniła się w arenę cyrkową, ubrana w kolorowe dekoracje i balony była nie do poznania.To wspaniałe wydarzenie było możliwe dzięki wielkiemu zaangażowaniu rodziców, ich pomysłowości oraz reżyserii p. Ewy Przystupy. Życzymy wszystkim dzieciom tak odważnych, pomysłowych i zaangażowanych w życie przedszkola rodziców! Agnieszka Trojanowska P1040934 (Kopiowanie) zdjęcia można obejrzeć na naszej stronie FB

Święto Mamy i Taty

DSC_0284 (Kopiowanie)

Wycieczka oddziału IV I V

10.04. 2014r. przedszkolaki  pod opieką nauczycieli i rodziców uczestniczyły w zajęciach w Barwnej – Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży w Białej Podlaskiej. Zajęcia odbyły się pod hasłem – „W barwach tęczy”. Podczas pobytu w bibliotece dzieci miały możliwość poznania barwnej strony życia, którą mogą zapewnić książki i różnorodne media. Pani bibliotekarka wyjaśniła dzieciom jak poruszać się po bibliotece, jak szukać interesujących książek i multimediów, do kogo zwrócić się o pomoc, opowiedziała o zasadach korzystania z wypożyczalni oraz o możliwości spędzania czasu w bibliotece i korzystania z bogatych form aktywności. Dzieci zostały oprowadzone po bardzo atrakcyjnych wnętrzach biblioteki, które są ubrane w grę świateł, jakich w bibliotece nikt się nie spodziewa. Na zajęciach dzieci wysłuchały opowieści o chłopcu, który oglądał świat, oglądały trójwymiarowe książki, a także korzystały z bardzo licznych zgromadzonych gier. Nie zabrakło również zabaw muzycznych i ruchowych. Na zakończenie przedszkolaki miały możliwość zrelaksować się na wielkiej kanapie przy muzyce i kolorowych światłach. Kolejnym etapem naszej wycieczki była wizyta w schronisku dla zwierząt „ Azyl”.  Powodem wizyty było zwieńczenie akcji pod hasłem „Pomagamy zwierzętom nie tylko zimą”. Dzieci przekazały wszystkie zebrane dary, które przez dwa tygodnie systematycznie przynosiły do naszego przedszkola. Dzięki wszystkim przedszkolakom udało nam sie zebrać wiele potrzebnych rzeczy dla zwierząt i schroniska. Przekazaliśmy wiele kilogramów karmy, ryżu, kaszy, makaronów, koce dla zwierząt. Po teranie schroniska oprowadzili nas jego pracownicy, pokazując w jakich warunkach żyją zwierzęta. Opowiedzieli nam wiele ciekawych historii na temat przebywających tam zwierząt, a także o zasadach funkcjonowania schroniska. W schronisku obecnie przebywa 300 psów, z których każdy ma swoją – najczęściej smutną historię. Dzieci z zainteresowaniem oglądały wszystkie zwierzęta, a także żywo rozmawiały o ich smutnym losie. Mamy nadzieję, że akcja pomocy zwierzętom już na dobre wpisze się w tradycję naszego przedszkola. Joanna Kopińska 1461846978038

 Konkurs recytatorski

06.05.2016 roku  odbył się Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorki ,, Polska – Moja ojczyzna” Dzieci przed komisją w składzie: Wiesława Tazbir, Anna Oleszczuk, Marian Kowalski zaprezentowały wiersze różnych autorów związanych z wyżej wymienioną tematyką. Po burzliwych naradach komisja wyłoniła następujących laureatów: I miejsce:

II miejsce:

III miejsce:

P1040697

,,Powitanie Wiosny w Publicznym Przedszkolu nr 2 w Parczewie”

W tym roku powitanie Wiosny zbiegło się z wcześniej zaplanowanym Wiosennym Przeglądem Tańców Ludowych. Prowadząca zapoznała dzieci z symbolami wiosny- Marzanną i Gaikiem i wyjaśniła ich znaczenie w tradycji ludowej. Potem przy dźwiękach muzyki A. Vivaldiego w progach przedszkola zawitała Pani Wiosna ( mama Zosi) z bukietem kwiatów, pięknie wystrojona w kwiecistą sukienkę i zielony kapelusz. Wszystkie grupy prezentowały wyuczone tańce ludowe i bawiły się z Wiosną śpiewając wiosenne piosenki. P1040274

,, Moja książeczka – konkurs literacko – plastyczny”

21 marca w Publicznym Przedszkolu nr 2 w Parczewie rozstrzygnięto konkurs na najładniejszą książeczkę przebiegający pod hasłem ,,Moja książeczka”. W konkursie wzięło udział 12 dzieci wraz z rodzicami. Komisja konkursowa wyłoniła I,II i III miejsce, pozostali uczestnicy wykonali wyróżnienia. Wszystkie książeczki uzyskały uznanie komisji, która podkreśliła wkład pracy w ich tworzenie. Nagrody książkowe wręczyła dyrektor Elżbieta Polak oraz p. Helena Maczewska emerytowana polonistka i autorka wierszy. P1040254

Dzień Chorego- spotkanie z pielęgniarką

W Dniu Chorego 11 lutego przedszkole odwiedziła pielęgniarka pani Jolanta Łopatniuk. Podczas spotkania z dziećmi pani Jola przekazała im cenną wiedzę na temat leczenia i zapobiegania chorobom. Zapoznała je z zasadami zdrowego stylu życia i odżywiania. Dzieci z oddz.III wykazały się dużą wiedzą na temat zdrowia i jego ochrony, chętnie podejmowały rozmowę z zaproszonym gościem. Dziękując za wizytę w przedszkolu obiecały pani pielęgniarce, ze będą prowadzić zdrowy styl życia.

DSC05179

Spotkanie z p. Teresą Gładun

Obchodząc różne święta i uroczystości często zapraszamy do przedszkola ciekawych ludzi zamieszkujących w naszym mieści.10 lutego w Dzień Języka Ojczystego gościliśmy panią Teresę Gładun- znaną parczewską poetkę, która opowiedziała dzieciom w jaki sposób powstają jej wiersze. Czytała swoje utwory, uczyła dzieci tworzenia rymów, zapoznała z rożnymi rodzajami wierszy. Zachęcała dzieci do samodzielnego tworzenia wierszy i rymowanek. Na pamiątkę spotkania pani Teresa Gładun przekazała do biblioteki przedszkolnej książkę p.t,,Literacka kraina”. Uczestnicy spotkania, dzieci z odz. III,IV,V podziękowały miłemu gościowi gromkimi brawami.

WP_20160210_10_35_25_Pro

Choinka 

 1 lutego odbyła się  Choinka Noworoczna . Rodzice zadbali o piękne stroje dla swoich pociech, nauczycielki o ciekawy program, dyrektor o sprawną organizację uroczystości. Były tańce, śpiew, prezentacje i konkursy w radosnej atmosferze. Najważniejszym momentem zaś, wizyta Św. Mikołaja, który tradycyjnie odwiedził przedszkolaków obdarowując ich prezentami. Podczas wspólnego poczęstunku dzieci rozmawiały o wizycie niecodziennego gościa. Nie było w tym dniu widać smutku na żadnej dziecięcej buzi. Niestety czas balu szybko minął ale wszystkim pozostały miłe wspomnienia. Aga Trojanowska P1030948 (Kopiowanie) (Kopiowanie)

Dzień Babci i Dziadka

 25 stycznia 2016 roku we wszystkich grupach przedszkolnych odbyły się uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zgromadzonych gości powitała i złożyła serdeczne życzenia dyrektor E. Polak. Na uroczystość dzieci przygotowały programy artystyczne składające się z wierszy, inscenizacji, tańców i piosenek. W czasie uroczystości oprócz występów dzieci, aktywny udział we wspólnej zabawie brali dziadkowie. Chętnie uczestnicząc w zabawach z czasów kiedy sami byli mali. Wspólne zabawy dostarczyły zarówno dzieciom jak i gościom wiele wzruszeń i radości. Zabawy przy muzyce i konkursy ułatwiły pokonanie bariery wiekowej i stworzyły prawdziwą rodziną atmosferę. Atmosfera uroczystości pomogła w nawiązaniu kontaktów nauczyciela z babciami i dziadkami, którzy mają duży wpływ na wychowanie dzieci. Na zakończenie tej miłej uroczystości dzieci wręczyły gościom własnoręcznie wykonane upominki oraz zaprosiły na słodki poczęstunek. Spotkanie było niezapomnianym przeżyciem dla dzieci i dziadków. Miłym akcentem były całusy i podziękowania seniorów za przygotowana uroczystość. Joanna Kopińska, Ewa Przystupa

 P1030851 (Kopiowanie) (Kopiowanie)

 

Święto Trzech Króli

Z okazji Święta Trzech Króli- 6.01 2016r. , dzieci z grupy V- Astronomowie, wystąpiły w Urzędzie Miasta. W pięknych kostiumach przygotowanych z udziałem rodziców przedszkolaki wystawiły Jasełka. Przedstawienie spodobało się wszystkim zgromadzonym. Dzieci otrzymały wiele braw i pochwał. Nad całością czuwały panie : Agnieszka i Agata. Aga Trojanowska 12510969_1013821768660629_676401279_o

Jasełka

SONY DSC

Spotkanie z górnikiem

Z okazji święta Barbórki, 2 grudnia dzieci miały niecodziennego gościa. Z wizytą do przedszkola przyszedł górnik Marian Walicki. Gość w galowym mundurze i paradnej czapce prezentował sę imponująco, więc nic dziwnego, że dzieci z zainteresowaniem przysłuchiwały się opowieściom pana Mariana, oglądały zdjęcia i przyniesione przez niego rekwizyty. Dzięki ciekawostkom i informacjom, jakich nie szczędził im gość, poszerzyły wiedzę na temat ciężkiej i niebezpiecznej pracy górnika. P1030646zdjęcia ze spotkania na FB

W Fikolandzie

3 grudnia Mali Badacze byli na wycieczce w Fikolandzie. Zabawa była super. Każdemu dopisywał niezwykle dobry humor. Zdjęcia można obejrzeć na FB. P1030669

Andrzejki

Zabawy andrzejkowe odbyły się w każdej grupie. Dzieci poznały tradycję wróżb andrzejkowych. Specjalnie na tę okazję ubrały się odświętnie lub  założyły wspaniałe kostiumy. Przy dźwiękach muzyki bawiły się, tańczyły i śpiewały. W każdej grupie przygotowano też specjalne poczęstunki. W grupie III w organizację Andrzejek włączyli się rodzice, którzy wspólnie z dziećmi bawili się oraz przypominali tradycje związane z Andrzejkami. Aga Trojanowska P1030516

więcej zdjęć można obejrzeć na FB

II Sportowa Olimpiada Przedszkolna

Nasze przedszkole reprezentowała drużyna, w skład której weszły  dzieci z  grup IV i V. Przedszkolaki przygotowały panie : Joanna Kopińska i Agata Bartnicka. Wysiłek pań i dzieci został nagrodzony gdyż nasza drużyna zajęła II miejsce. Zdjęcia można obejrzeć na FB. P1030412

Konkurs „Bajkowe Drzewo Życia”…

wygrali rodzice i dzieci z grupy IV. Drzewo miało być wykonane z materiałów ekologiczny oraz takich, którym można było nadać nowe życie np. plastikowych butelek , z których wykonano kwiaty. Pomysł i realizacja należał do rodziców i dzieci. Wszystkie drzewa były bardzo pomysłowe, kolorowe i wykonane z najróżniejszych materiałów. Wszystkie zdjęcia można obejrzeć na FB.

Invalid Displayed Gallery

,, Międzyprzedszkolny Turniej Sportowy”

1.09.2015r w Publicznym Przedszkolu nr 2 w Parczewie odbyły się międzyprzedszkolne zawody sportowe przygotowane przez p. Agatę Bartnicką i Joannę Kopińską.Wzięły w nich udział dwie drużyny dzieci 5 letnich( po 10 osób) z przedszkola nr 1 i nr 2. Nauczycielki przygotowały 5 konkurencji. Przedszkolaki miały do pokonania tory przeszkód, liczyła się oczywiście szybkość i zwinność. Niemałą rolę odegrały też dzieci , które kibicowały swoim drużynom wymyślonymi na tę okazję hasłami dopingującymi.Wygrała drużyna  gospodarzy , ale konkurenci z P. Przedszkola nr1 również wykazali się olbrzymią sprawnością. Obie drużyny otrzymały nagrody i pamiątkowe dyplomy. Aga Trojanowska P1030099

więcej zdjęć na FB

Wycieczka do Kodnia

W ramach realizacji programu ekologicznego,, W przyjaźni z przyrodą” finansowanego przez Urząd Gminy w Parczewie dzieci z oddziału IV Publicznego Przedszkola nr 2 wybrały się na wycieczkę do kodeńskiego,, Ogrodu Zielnego”. Dzieci zapoznały się z ziołami hodowanymi przez zakonników, poznały też różne możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu na łonie przyrody. Przedszkolaki miło spędziły czas i jeszcze długo będą wspominać udaną wycieczkę

Ewa Przystupa, Joanna Kopińska

P1020991 (Kopiowanie)

więcej zdjęć na FB