„Dzień Ziemi”

02 maja 2022 |

25 kwietnia 2022 r. w naszym przedszkolu odbyła się ogólnoprzedszkolna  uroczystość, podczas której obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Jest to największe ekologiczne święto światowe.  W tym ważnym dniu powinniśmy wszyscy, choć przez chwilę pomyśleć o planecie, na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie.  Zanim wielcy tego świata wymyślą plan ratowania Ziemi, nasze przedszkolaki uczą się, jak żyć ekologicznie. W poniedziałek szczególnie zastanawiały się jak chronić nasz wspólny dom – Ziemię, jak pomóc naszej planecie, aby ten wspólny dom stał się czysty, zdrowy i piękny. Nasze święto rozpoczęliśmy od obejrzenia proekologicznego przedstawienia pt: „A ja coś mam..”. W rolę aktorów wcieliły się dzieci z oddz. V, pod kierunkiem nauczycielki Joanny Tracz – Siwek. Fabuła oparta była o piknik w lesie, gdzie dzieci nie przestrzegały zasad dbania o przyrodę. Podczas przedstawienia przedszkolaki miały okazję zauważyć nieprawidłowe zachowania. W trakcie wspólnej zabawy dzieci pomogły „Pani Ziemi”, segregowały odpady poznając znaczenie recyklingu dla ochrony środowiska. Kolejnym punktem spotkania był: „Taniec motyli” przygotowany przez dzieci  oddz. III, pod kierunkiem Joanny Bartnickiej – Czerkawskiej. Dzieci rozwiązywały zagadki ekologiczne, ponadto wszystkie grupy przygotowały i zaprezentowały piosenkę o tematyce ekologicznej. Na wszystkie dzieci otrzymały zielone baloniki, na znak „Przyjaciela przyrody”.     

Tegoroczna akcja była bardzo udana. Właśnie poprzez takie działania dzieci, a przez nich i dorośli uczą się postaw ekologicznych i otwartości na różnego rodzaju problemy dzisiejszego świata.

Uwieńczeniem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Ziemi było rozstrzygnięcie konkursu na „Eko wiersz.”

W konkursie wzięło udział 36 dzieci z dwóch przedszkoli z Publicznego Przedszkola nr 1 i nr 2 w Parczewie. Przedmiotem konkursu było ułożenie przez dziecko i rodzica wiersza/rymowanki o tematyce ekologicznej pt „ Eko wiersz”

Komisja w składzie:
1. Przewodnicząca – Małgorzata Klej

2. Członek komisji – Agata Przekora

3. Członek komisji –  Ewa Kowalik

Komisja spośród uczestników konkursu wyłoniła następujących zwycięzców:

W kategorii wiekowej  3 latki:

1 miejsce Barbara Staszczuk – Publiczne Przedszkole nr. 2

2  miejsce Julia Bartkowska – Publiczne Przedszkole nr 1

3  miejsce Jan Zaworski– Publiczne Przedszkole nr 2

 W kategorii wiekowej 4 latki

1 miejsce Mikołaj Panasiuk– Publiczne Przedszkole nr 1

2 miejsce Zuzanna Stelmaszczuk – Publiczne Przedszkole nr 2

3 miejsce Nikodem Melnik– Publiczne Przedszkole nr 1

W kategorii wiekowej 5 latki

1 miejsce Anastazja Wójcik– Publiczne Przedszkole nr 1

2 miejsce Amelia Cichoń – Publiczne Przedszkole nr 2

3 miejsce Gabriela Musiatewicz – Publiczne Przedszkole nr 1

Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe.