WYCIECZKA DO „KRAINY RUMIANKU”

19 maja 2024 |

Kraina Rumianku to niezwykły zakątek na Polesiu Lubelskim, który odwiedziły  dzieci z naszego przedszkola z grupy III  i V  w dniu 16.05.2024 r. Celem wycieczki było wielozmysłowe poznawanie świata poprzez uczestnictwo w warsztatach plastyczno-technicznych w Podedwórzu miejscu zwanym Zielonym Tartakiem w scenerii polskiej wsi, gdzie dawne obyczaje są wciąż  żywe i praktykowane.

Grupa III pod okiem nauczycielek: Renaty Woźniak i Joanna Tracz-Siwek wykonała „Glicerynowe mydełka”. Były to warsztaty w których dzieci dowiedziały się o historii mydła, jego rodzajach i sposobach powstawania. Każdy uczestnik pracował w glicerynie, rozdrabniając ją na drobne części, do rozpuszczonej gliceryny dodawał aromat i kolor wg uznania, wlewając otrzymaną miksturę do wybranej formy i tak powstały nasze glicerynowe mydełka, które dzieci z pomocą zapakowywały do woreczków.

Przedszkolaki z grupy V z nauczycielkami Małgorzatą Mikitiuk i Izabelą Guś robiły „Ziołowe obrazki”, samodzielnie zbierały kwiatki i roślinki z zielnika, które były suszone i układane w dowolne kompozycje na obrazku. Dzieci stworzyły małe dzieła sztuki.

Bawiliśmy się doskonale, a to co w warsztatach najlepsze to oczywiście możliwość samodzielnego wykonywania wszystkich etapów tej ręcznej produkcji.

Dzieci wysłuchały także wiadomości na temat funkcjonowania rodzinnego tartaku, oglądały zabytkowy mechanizm, w którym przecierano drewno na deski, oglądały film o pracy w tartaku. Był oczywiście poczęstunek na świeżym powietrzu, spacer po okolicy. Zadowoleni wróciliśmy do przedszkola.

W galerii poniżej znajdują się zdjęcia dzieci z grupy V z warsztatów – „Ziołowe obrazki”

W galerii poniżej znajdują się zdjęcia dzieci z grupy III z warsztatów – „Glicerynowe mydełka”