Realizacja Ogólnopolskiego Programu Edukacyjno – Informacyjnego „DZIECIAKI MLECZAKI”

14 czerwca 2020 |

LOGO DZIECIAKI MLECZAKIW naszym przedszkolu w roku szkolnym 2019/2020 do realizacji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjno-Informacyjnego dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym „Dzieciaki Mleczaki” organizowanego przez Polską Izbę Mleka przystąpiło 5 grup wiekowych: oddz. I – 3-latki, oddz. II – 4-latki, oddz. III –3, 4-latki, oddz. IV  –  5 -latki, oddz. V – 4, 5-latki. Koordynatorem programu na terenie przedszkola jest pani Edyta Lipińska. Celem programu jest wzrost świadomości na temat roli mleka i produktów mlecznych w diecie dzieci oraz szerzenie idei zdrowego stylu życia wśród dzieci i ich rodziców, edukacja na temat walorów mleka i jego przetworów oraz kształcenia prawidłowych nawyków żywieniowych przez zabawę, aktywność fizyczną  i intelektualną, a także wykreowanie mody na picie mleka wśród najmłodszych. Program „Dzieciaki Mleczaki” objęty jest patronatem honorowym przez Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wszystkie nauczycielki z poszczególnych grup wiekowych zorganizowały w maju Światowy Dzień Mleka drogą on-line ze względu na kształcenie na odległość. Dzieci miały możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej nt. „Skąd się biorą dziury w serze?”, której głównym celem było zapoznanie z wartościową rolą mleka i produktów mlecznych m. in. serów w codziennej diecie oraz pracą w mleczarni. Dzieci aktywnie poszukiwały odpowiedzi na różne serowe pytania: „Skąd się bierze mleko?”, „Jakie zwierzęta dają mleko?”, „W jaki sposób mleko dostarcza się do mleczarni?”, „Jak powstaje żółty ser?”, „Skąd się biorą dziury w serze?”, „Czy sery kąpią się w basenach?”, „Dlaczego tak ważne jest spożywanie produktów mlecznych?”, „Na czym polega praca w mleczarni?”. Nauczycielki w bardzo ciekawy sposób zachęcały dzieci do spożywania mleka i jego przetworów na przykład proponując przygotowanie wspólnie z rodzicami „Mlecznego, zdrowego śniadania” z produktów mlecznych, koktajlu mlecznego z ulubionymi owocami czy twarożku na podwieczorek lub „bajkowych” zdrowych kanapek na kolację, których składnikami były również produkty mleczne.

Dodatkowo chętne dzieci korzystały ze strony dzieciakimleczaki.pl, na której  znajdują się zabawy i gry, zagadki, wiersze o mleku, ciekawostki o produktach mlecznych, ciekawe karty pracy, propozycje i przepisy na mleczne desery, kanapki itp. We wszystkich grupach dzieci mogły wziąć udział w „Mlecznym quizie”, sprawdzając swoje wiadomości o produktach mlecznych. Dzieci wspierane przez rodziców aktywnie wzięły udział w proponowanych aktywnościach przysyłając nauczycielkom wspaniałe zdjęcia z realizacji programu „Dzieciaki Mleczaki”. Oczywiście realizacja programu to nie tylko zajęcia zdalne. Od początku roku szkolnego przedszkolaki otrzymywały do śniadania kubeczek mleka i zachęcane przez nauczycielki chętnie go wypijały. W jadłospisie dla dzieci królowało wiele pysznych dań i deserów z produktów mlecznych. Za coroczne aktywne uczestnictwo w programie „Dzieciaki Mleczaki” nasze przedszkole może pochwalić się specjalnym Certyfikatem otrzymanym od Polskiej Izby Mleka.