OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

14 listopada 2018 |

W naszym przedszkolu prowadziliśmy działania dotyczące obchodów 100-lecia Niepodległości Polski. Tematyką zajęć poprzedzających tą 100 rocznicę była oczywiście Polska – nasza ojczyzna. Dzieci poprzez opowiadania, legendy, albumy, zdjęcia poznawały nasz piękny kraj od gór do morza. Celem naszych działań było przekazywanie wartości patriotycznych: miłości do ojczyzny, naszego miasta, poszanowanie symboli narodowych, rozwijanie świadomości obywatelsko – patriotycznej, podtrzymywanie i upowszechnianie historii, tradycji narodowej i państwowej. Chcieliśmy zainteresować naszych przedszkolaków dziejami Polski i wielkich Polaków poprzez atrakcyjne i przystępne formy. Hol przedszkolny zdobiły prace dzieci o tematyce narodowej: mapy Polski, jej barwy, herb wykonane ciekawymi technikami plastycznymi.

W centralnej części przedszkola znalazła się dekoracja: plakat „1918-2018 , 100-lecie odzyskania niepodległości”, „Kodeks Młodego Patrioty” oraz kącik regionalny. Dzieci odwiedzały miejsca pamięci narodowej, uczyły sie śpiewać Mazurka Dąbrowskiego. Kulminacyjnym punktem naszych obchodów była uroczystość ogólnoprzedszkolna „Polska ma dziś urodziny”, którą przygotowały dzieci z grupy IV „Elfy” pod kierunkiem nauczycielek: p. Renaty Woźniak, p. Eweliny Wawryszuk, p. Anny Nazaruk.

09.11.2018r. salę zdobiła urocza dekoracja i stroje dzieci w barwach biało-czerwonych. Równo o 11.11 odśpiewaliśmy 4 zwrotkowy hymn narodowy włączając się jednocześnie do akcji ogólnopolskiej „Rekord dla niepodległej”. W dalszej części dzieci z grupy IV zaprezentowały montaż słowno-muzyczny z użycie, rekwizytów w ciekawej formie, której mottem przewodnim było hasło „Czy jesteś dużym, czy małym przedszkolakiem-bądź dumny z tego że jesteś Polakiem”. Uroczystość zakończyła pani dyrektor zbiorową recytacją wiersza „Katechizm polskiego dziecka”.

Dzięki uprzejmości pani Katarzyny Kowalczyk, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Dębowej Kłodzie 14 listopada mogliśmy zaprezentować całej społeczności przedszkolnej mundur Marszałka Piłsudskiego z czasów walki o niepodległość.

Jeden z rodziców pan Adrian Błażejczak, wystąpił w mundurze marszałka. Wspólnie z panią Renatą Woźniak przybliżył postać Przywódcy Narodu. Dzieci poznały jego życiorys od lat dzieciństwa, historię żołnierza w trudnej i odważnej drodze do niepodległości. Nasze przedszkolaki obejrzały też bajkę filmową pt.”Z albumu dziadka – historia Józefa Piłsudskiego”, opowieść w ciekawej i przestępnej dla dzieci formie. Warto od najmłodszych lat uczyć dzieci poczucia przynależności do kraju tak, by były dumne z tego, że są Polakami, poznawać jego historię i tradycje narodowe.