3- dniowa wycieczka kl. 7b
W dniach 1-3 października 2024r. uczniowie klasy 7b wzięli udział w wycieczce do Zatora, Oświęcimia, Wygiełzowa i Wadowic. Pierwszego dnia udaliśmy się do niezwykłego miejsca – głównej atrakcji naszego wyjazdu. Stanowił ją największy w Polsce park rozrywki. Wspaniałe rollercoastery spowodowały, że kilka godzin przeznaczonych na pobyt w Energylandii minęło w mgnieniu oka. Drugi dzień to zwiedzanie Muzeum Pamięci Auschwitz – Birkenau, byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. To miejsce upamiętniające mord na ludziach tam osadzonych. Szacuje się, że liczba uwiezionych wynosiła około 1,3 mln osób, zabitych natomiast 1,1 mln. Nazwy Auschwitz i Birkenau to niemieckie odpowiedniki polskich: Oświęcim i Brzezinka. Jest to jedyny obóz koncentracyjny, który znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wizyta w autentycznym Miejscu Pamięci była dla wszystkich uczestników wyjazdu unikatowym doświadczeniem edukacyjnym, niecodzienną lekcją historii oraz niezwykłym przeżyciem. Była również okazją do uświadomienia sobie niszczącej siły totalitaryzmu oraz budowania w sobie sprzeciwu wobec wszelkich przejawów nienawiści.
Następnie udaliśmy się do skansenu w Wygiełzowie. Początki tego parku sięgają 1968 roku, kiedy to u podnóża góry zamkowej z ruinami średniowiecznego zamku Lipowiec zaczęto budować skansen. Na terenie skansenu o powierzchni 5,3 ha znajduje się 25 cennych zabytków budownictwa drewnianego, nie licząc małej architektury. Są to m. in. zagrody chłopskie z sadami i ogródkami kwiatowymi, obiekty związane z wiejską produkcją rzemieślniczą, kościół z dzwonnicą, zespół małomiasteczkowy i inne przykłady architektury wsi nadwiślańskiej.
Trzeciego dnia wycieczki udaliśmy się do Domu Papieskiego św. Jana Pawła II. Wizyta w tym muzeum zrobiła na wszystkich olbrzymie wrażenie. Przechodząc przez kolejne fragmenty ekspozycji przypominające etapy życia i działalności św. Ojca Świętego, można poznać Wadowice z początku XX w., zwiedzić mieszkanie, w którym urodził się i mieszkał Karol Wojtyła do 18-ego roku życia, obejrzeć ekspozycje poświęcone jego życiu i działalności jako kapłana, biskupa, papieża, przyjaciela młodzieży, podróżnika, narciarza. Muzeum jest bardzo nowoczesne, multimedialne i każdy – dorosły i dziecko – znajdzie tam dla siebie coś niezwykłego i ciekawego. Na koniec była możliwość zakupu słynnych kremówek papieskich oraz pamiątek. Wycieczka była pełna zadumy i refleksji, ale nie brakowało także rozrywki i dobrego humoru (zwłaszcza w trakcie wieczornych zabaw integrujących klasę). Serdeczne podziękowania od klasy na ręce opiekunów: p. Wiesławy Kopik i p. Michała Ignatiuka.