„Moc Prezentów” UNICEF

13 września 2021 |

Proces wsparcia projektu Prezenty bez Pudłajest niezwykle prosty. Każdy darczyńca może osobiście wybrać konkretny produkt, który chce podarować. Odbywa się to za pośrednictwem strony, gdzie na bieżąco aktualizowana jest lista najbardziej potrzebnych artykułów. Obecnie najczęściej ofiarowywane są: pojemniki na wodę , apteczki pierwszej pomocy, produkty dedykowane w walce z niedożywieniem,czy pakiety szkolne. Należy podkreślić fakt, że tak naprawdę każdy wybór jest trafiony i stanowi namacalną rzeczową pomoc. Beneficjenci otrzymują produkty wedle aktualnego zapotrzebowania. Na przykład cierpiącym na niedożywienie dzieciom przekazywana jest specjalistyczna żywność terapeutyczna . Taki zestaw składa się z mleka terapeutycznego i wysokokalorycznej pasty, powstającej na bazie orzeszków ziemnych. Już 3 opakowania dziennie wystarczą, aby w ciągu tygodnia dziecko przybrało na wadze kilogram. Z kolei dzieci w wieku szkolnym wyposażane są w tornistry i przybory do nauki, dzięki którym mogą kontynuować edukację nawet w najtrudniejszych warunkach. Bezpośrednio do najuboższych trafiają też leki, moskitiery oraz ubrania, zaś do miejscowych ośrodków zdrowia szczepionki przeciw chorobom zakaźnym, zestawy ochronne, apteczki, łóżka porodowe czy maski tlenowe dla niemowląt.

Postanowiliśmy i my przyłączyć się do tego projektu. Dzień Dziecka w szkole wykorzystaliśmy do akcji promującej zbiórkę. Udostępniliśmy materiały wychowawcom dotyczące Praw Dziecka, filmik ukazujący sytuację materialną dzieci z krajów trzeciego świata, edukację globalną i międzykulturową. Wspólnie z Panią Joanną Borowicz postanowiłyśmy zorganizować zbiórkę pieniężną „Ciasteczko za złotówkę”. Zachęcałyśmy do pomocy w prowadzeniu zbiórki naszych uczniów. Chętnie uczestniczyli i służyli pomocą: Kamil Borysik Natalia Chłap, Maja Ilczuk, Marta Przekora uczniowie klasy 7 C oraz Marcelina Maor, Klaudia Woźniak, Julia Chmielewska, Karolina Szkuat, Julia Kasprowicz, Adam Majewski, Jakub Kalinowski uczniowie klasy 6 C. Wspólnie zebrali 1176,77 zł a pieniążki zostały przeznaczone na zakup szczepionek dzieciom z Gwatemali.

Wszystkim wolontariuszom i darczyńcom, którzy wsparli naszą akcję serdecznie dziękujemy. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kólowej Jadwigi w Parczewie w ramach podziękowań otrzymała dyplom UNICEF.

Organizator akcji Anna Golecka