Narodowe czytanie

03 października 2019 |

Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019

W naszej placówce odbyło się 1 października.

„Zawsze gdy znalazłam się w promieniu stu metrów od księgarni, czułam, jak w moich żyłach krąży zwiększona dawka adrenaliny.
Uwielbiałam książki. (…)
Uwielbiałam je dotykać. Kochałam ich zapach.
Księgarnia była dla mnie jaskinią Alladyna. Za tą lśniącą okładką można znaleźć inne światy, historie życia wielu ludzi. Wystarczy tylko zajrzeć”
M. Keyes „Arbuz”

Jedna z takich historii opowiada o niewidomej dziewczynce, która poznaje świat węchem, zapachem i dotykiem. Nasłuchuje odgłosów. Zastanawialiście się kiedyś, jak to jest nie widzieć? Albo inaczej: widzieć tylko ciemność? Ten trudny problem podjął w swojej noweli pt. ,,Katarynka” Bolesław Prus. Wybitny polski nowelista pokazuje siłę ludzkiego serca oraz to, że pomaganie ma ogromną moc.

To właśnie utwór B. Prusa wybraliśmy jako pierwszą pozycję na naszej czytelniczej liście. Zamierzamy bowiem każdego miesiąca czytać wspólnie jedną pozycję z kanonu polskiej literatury. Przypomnimy tylko, że podczas tegorocznej odsłony akcji ,,Narodowe Czytanie” Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. 

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie

  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

–  ,,Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii” – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Do jesiennego czytania zaprosiliśmy specjalnego gościa – poetkę i pisarkę, mistrzynię słowa, emerytowaną nauczycielkę naszej placówki, Panią Helenę Abramczuk. Wiersze Pani Heleny są chętnie prezentowane przez uczniów podczas Konkursów Recytatorskich, wieczorków poetyckich oraz spotkań literackich. Sama autorka to niezwykle ciepła i wyjątkowa osoba.

Z czytanym głośno tekstem zmierzyli się uczniowie: Aleksandra Maleszyk, Gabriela Szymczuk, Artur Bielecki (klasa V), Martyna Olszak, Julia Kaczor, Tomasz Żelazko (klasa VI), Karolina Abramowicz, Zuzanna Kalińska, Bartłomiej Harcaj, Bartłomiej Myka, Michał Kochanowski (klasa VII).

Serdecznie dziękujemy Pani Helenie Abramczuk za przyjęcie naszego zaproszenia i wspólnie spędzony czas z miłą lekturą.

Wystrój i dekoracje zaprojektowała Pani Agata Oleksiewicz, nauczycielka techniki, której kłaniamy się z wdzięcznością.

opr. A. Puła