Akademia AQUAFRESH w naszym przedszkolu.

22 lutego 2018 |

agREALIZACJA OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU EDUKACJI ZDROWOTNEJ DLA PRZEDSZKOLAKÓW „AKADEMIA AQUAFRESH”

 Nasze przedszkole w roku szk. 2017/2018 kolejny już raz realizowało Ogólnopolski Program Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków „Akademia Aquafresh” – VII edycja, którego organizatorem jest Adliner Sp. z o.o., koordynatorem programu w naszym przedszkolu była p. E. Lipińska. Do realizacji programu przystąpiły 3 grupy wiekowe: oddz. III –4-latki, oddz. IV –5-latki, oddz. V –5-latki. Inicjatywa ta ma na celu zmniejszyć rozwój próchnicy wśród dzieci w wieku 3-5 lat poprzez szeroko prowadzone działania profilaktyczne dla najmłodszych. Akademia Aquafresh została powołana z myślą o ochronie zdrowia dzieci, aby poprzez działania edukacyjne wytwarzać w nich potrzebę dbania o higienę jamy ustnej, a w konsekwencji zmniejszyć tak poważny problem, jakim jest próchnica. Dzieci uczestniczyły w ciekawych zajęciach, w których poruszone zostały różne zagadnienia związane z profilaktyką stomatologiczną m.in.: jak prawidłowo dbać o zęby, skąd się biorą zęby, dlaczego należy chodzić do lekarza dentysty, co należy jeść, by mieć zdrowe zęby. Dodatkowo tematyka zajęć została poszerzona o zagadnienia związane z cukrem, higieną osobistą oraz aktywnością fizyczną. Oczywiście realizacja programu to nie tylko zajęcia teoretyczne. Od początku roku szkolnego przedszkolaki czyściły ząbki po obiedzie, co czyniły i czynią nadal bardzo chętnie. W łazience powstały tzw. „kąciki higieniczne” gdzie obok bohaterów programu umieszczone zostały instrukcje mycia rąk dla dzieci. Podczas zajęć przedszkolaki zapoznały się z bohaterami opowiadań: Lili, Bilim, Milkim, Szczotkusiem, Barneyem, a także Robaczkiem Próchniaczkiem, poznały budowę jamy ustnej, nabyły umiejętności określania stopnia zużycia szczoteczki do zębów, wyrobiły nawyk systematycznego i starannego mycia zębów przynajmniej dwa razy dziennie, zapoznały się z prawidłowymi zasadami żywieniowymi i zrozumiały potrzebę ograniczania spożycia cukru, utrwaliły najważniejsze zasady dbania o higienę jamy ustnej oraz rąk, poznały znaczenie aktywności ruchowej w życiu człowieka, oswoiły się z koniecznością odwiedzania gabinetu stomatologicznego i przebiegiem wizyty u lekarza dentysty. Dzieci z grupy V odwiedziły jeden z gabinetów stomatologicznych w Parczewie i poznały pracę lekarza dentysty, który zachęcał je do regularnego odwiedzania wraz z rodzicami gabinetów stomatologicznych. Zajęcia uatrakcyjniły filmy edukacyjne „Akademii Aquafresh” oraz bajki czytane przez Ewę Chotomską. Wszystkie zajęcia kończył quiz z Barneyem, podczas którego w zabawny sposób dzieci utrwalały poznane wiadomości na zajęciach. Dodatkowo 5 dzieci z oddz. V wykonało pracę plastyczną nt. „Uśmiech dziecka”, która wzięła udział w konkursie internetowym i zdobyła 246 głosów oddanych przez internautów. W dodatkowym „Konkursie Raportów” wziął udział koordynator programu wysyłając zdjęcia do Akademii Aquafresh z realizacji programu w naszym przedszkolu i wypełniając Raport. W programie wzięli udział także rodzice, prowadząc z dziećmi „kartę mycia ząbków” w domu, oraz oddając głosy w konkursie internetowym.

Za udział w VII edycji Programu Akademii Aquafresh nasze przedszkole otrzymało specjalny dyplom.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym działaniom przyczynimy się do zmniejszania skali ogromnego problemu, jakim jest próchnica wśród najmłodszych!