Wycieczka do lasu „Rezerwat Przyrody – Jezioro Obradowskie”

02 października 2017 |

W poniedziałek 2 października 2017 r. dzieci z grupy IV pod kierunkiem p. Małgorzaty Klej i p. Małgorzaty Mikitiuk oraz dzieci z grupy III pod kierunkiem p. Krystyny Bloch udały się na wycieczkę autokarową do lasu „Rezerwat Przyrody – Jezioro Obradowskie”. Celem wycieczki była obserwacja przyrody, nasłuchiwanie odgłosów lasu jego mieszkańców oraz bezpośredni kontakt z naturą. Przedszkolaki szukały również oznak jesieni.

W ten piękny, słoneczny poranek na miejscu powitali nas pracownicy Nadleśnictwa Parczew: p. Ewelina Baryła, p. Jowita Czaja, p. Jakub Kijewski oraz p. Karol Piasecki. Dzieci przeszły ścieżką przyrodniczą „Jezioro Obradowskie”, którą stanowi drewniana kładka prowadząca przez najciekawsze pod względem florystycznym fragmenty lasu i torfowiska. Ścieżka wchodzi wprost w lustro jeziora, co było dla dzieci ogromną atrakcją i zaskoczeniem. Przedszkolaki podziwiały widoki na pływającym pomoście. Walory przyrodnicze, to świat flory który reprezentują tu rzadkie, objęte ochroną gatunki roślin m. in.: brzoza niska, wierzba lapońska, widłak jałowcowaty, widłak goździsty, kukułka krwista i szerokolistna, kruszczyk błotny, podkolan biały, bagnica torfowa, turzyca bagienna i strunowa. Spośród zwierząt na szczególną uwagę zasługuje ptactwo. Można tu spotkać gnieżdżącego się w pobliżu orlika krzykliwego, którego gniazdo dzieci obserwowały przez lornetkę, bociana czarnego, żurawia i wiele gatunków ptactwa wodnego. Dowiedzieliśmy się także że, lasy otaczające jezioro często odwiedzają sarny, łosie i dziki. Pan Karol oraz pan Jakub opowiadali również o trwającym właśnie rykowisku i pokazali dzieciom imponujące poroże jelenia.

            Otaczająca przyroda i wspaniałe krajobrazy wzbudziły w dzieciach zachwyt, a możliwość bezpośredniego kontaktu dostarczyła wielu wspaniałych przeżyć i wzbudziła ogromną radość. Takie zajęcia uświadomiły przedszkolakom, że przyrodę należy kochać i szanować, że dzieci także są odpowiedzialne za jej przyszłość. Wyprawa skończyła się wspólnym spotkaniem pod zadaszeniem i degustacją tego, co przedszkolaki miały w swoich plecaczkach. Na łonie natury apetyt dopisał nawet niejadkom:) Pełne wiedzy o lesie, niezapomnianych przeżyć oraz z leśnymi, jesiennymi dardami wróciliśmy do przedszkola. Serdecznie dziękujemy pracownikom Nadleśnictwa Parczew za serdeczne przyjęcie i rzetelnie przekazaną wiedzę.