Spotkanie z leśniczym

20 lutego 2017 |

Realizując szereg działań w ramach ogólnopolskiego programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, odbyło się w naszym przedszkolu wyjątkowe spotkanie. Na zaproszenie pani Małgorzaty Klej w dniu 16 lutego 2017 r. z wizytą gościł u nas leśniczy, pan Dariusz Dudziński z Nadleśnictwa Radzyń Podlaski – Czarny Las. Celem spotkania było zapoznanie z jego pracą oraz pogłębienie wiedzy na temat ptaków i zwierząt żyjących w środowisku leśnym. Nasz gość został bardzo gorąco powitany przez dzieci, a przedszkolaki z oddz. III wyrecytowały wiersz pt „Kto pamięta o leśnych zwierzętach” oraz zaśpiewały piosenkę pt „Zmartwienie wróbelka”. Sprawiły tym miłą niespodziankę wszystkim obecnym. Pan leśniczy opowiedział dzieciom o lasach najbliższych, o tym jakie żyją w nich zwierzęta. Wymienił dziki, sarny, jelenie, lisy, wiewiórki, łosie, zające oraz liczne ptactwo i omówił ciekawostki związane z ich życiem. Opowiadał w jaki sposób dokarmiane są zwierzęta leśnie podczas zimy oraz zachęcał dzieci do dokarmiania ptactwa drobnego w czasie tej trudnej dla zwierząt pory roku. Ponadto wspomniał o tym, w jaki sposób pozyskuje się drewno z lasu i o jego obróbce. Ważnym tematem pogadanki było także przedstawienie zasad, w jaki sposób zachowywać się w lesie, który jest domem dla zwierząt i to oni są tam gospodarzami, a my gośćmi – którzy szczególnie muszą szanować ich prawa. Przedszkolaki mogły także zadawać pytania, na które pan leśniczy fachowo  i rzetelnie odpowiadał. Najbardziej intrygującym pytaniem było: Czy w naszych lasach żyją wilki?:) Atrakcją i wielką ciekawostką było oglądanie przyniesionych przez leśniczego naturalnych okazów poroży jelenia. Jedne z nich zostały przekazane na rzecz naszego przedszkola. Dzieci otrzymały także od naszego gościa drobne upominki –  drewniane breloczki  z numerem alarmowym na straż pożarną, za co serdecznie dziękujemy panu Dariuszowi. Na zakończenie przedszkolaki również podziękowały  leśniczemu, z obecność i przekazaną wiedzę. Wręczyły laurkę i własnoręcznie wykonany kwiat. Pamiątkowe zdjęcie było uwieńczeniem spotkania.