Zajęcia plenerowe w lesie

28 września 2016 |

Pierwsze dni jesieni w słonecznej i pogodnej aurze sprzyjały spacerom i wycieczkom plenerowym. Dzieciom w wieku przedszkolnym należy stwarzać okazje do poznawania środowiska przyrodniczego w toku różnorodnych form aktywności. Dlatego też nasze przedszkolaki miały okazję bezpośredniego obcowania z przyrodą na zajęciach plenerowych zorganizowanych podczas wycieczki  do „Czarnego Lasu” w Kostrach.

Takie zajęcia odbyły się w dniu 26.09.2016 r. w gr IV pod kierunkiem pań R. Wożniak  i J. Tracz-Siwek i w gr. V pod kierunkiem pań E. Wawryszuk i J. Harmacińskiej. W dniu 27.09.2016 r. w gr. II pod kierunkiem pań M. Klej i M. Mikitiuk oraz III pod kierunkiem pań R. Iwaszko i E. Lipińska. Dzieci podczas spaceru ścieżką edukacyjną miały okazję do wielozmysłowego poznawania środowiska leśnego. Bezpośrednio obserwowały zmieniającą się przyrodę drzewa, krzewy, nasłuchiwały odgłosów lasu śpiewu ptaków, szum drzew, szukały oznak i darów jesieni.

Spotkanie z leśnikiem panem Dariuszem Dudzińskim było źródłem cennych wiadomości. Przedszkolaki poznały nazwy drzew, ptaków i ssaków występujących na terenie „Czarnego Lasu”. Pan leśniczy z radością przeprowadził przedszkolaki po ścieżce i opowiedział o występujących tam gatunkach drzew tj. brzozy, olchy, dęby, sosny oraz o licznych owadach, ptakach i ssakach. Nie lada atrakcją było przejście po drewnianej kładce oraz wejście na znajdującą się tam wieżę widokową, z której roztaczał się piękny widok.

Wizyta w lesie i taka forma zajęć miała także na celu nabywanie opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt, rozumienie potrzeby ochrony przyrody, jak również rozbudzanie zainteresowania pięknem i bogactwem środowiska przyrodniczego. Ważnym aspektem zajęć było również zwracanie uwagi na przestrzeganie ustalonych zasad zachowania się w lesie. Oprócz zdobywania wiedzy, dzieci miały możliwość relaksu, a ogromną frajdę sprawiło im pałaszowanie przekąsek ze swoich plecaków. Pełne radości, werwy i wrażeń bezpiecznie wróciły do przedszkola.
Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne składają serdeczne podziękowania panu Zbigniewowi Derewiace z Parczewa za darmowy przewóz autokarem dzieci z naszego przedszkola.
Gr. II i III

no images were found

Gr. IV i V

no images were found